جعل مهر و استفاده غیر مجاز از لوگوی ادارات دولتی، شهرداری ها و شرکت های خصوصی

مجازات جعل مهر

فهرست مطالب

جعل مهر ادارات و شرکت های دولتی چه مجازاتی دارد؟ چه شرکت هایی دولتی محسوب می شود؟ مجازات استفاده غیر مجاز از علامت استاندارد چیست؟ آیا جعل علامت های استاندارد خارجی جرم است؟ جعل آرم وزارت ارشاد چه مجازاتی دارد؟ مجازات جعل مهر و علامت موسسات عمومی غیر دولتی چیست؟

موسسات عمومی غیر دولتی چه فرقی با موسسات دولتی دارد؟ آیا شهرداری یک اداره دولتی است؟ هلال احمر، سازمان تبلیغات اسلامی، کمیته امداد و جهاد دانشگاه وابسته به کجا هستند؟ این ها سوالاتی که است پاسخ آن ها را در این مقاله خواهید یافت.

جعل مهر یا استفاده از لوگوی ادارات و شرمجازات جعل امضا مقامات حکومتیکت های دولتی

نظر به اهمیت و جایگاه سازمان ها و ادارات دولتی، قانون مجازات اسلامی در خصوص جعل مهر و علامت این نوع نهادها توجه و اهتمام بیشتری دارد. مطابق بند 2 ماده 525 هر کس مهر، تمبر یا علامت یكی از شركت‌ها، مؤسسات، ادارات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی را جعل كند یا با آگاهی از جعل و تزویر آن ها را مورد استفاده قرار دهد یا این نوع مهر و علامات جعلی را داخل كشور نماید، علاوه بر جبران خسارات وارده به ‌حبس از 1 تا 10 سال محكوم خواهد شد.

مجازات جعل مهر
نه تنها جعل و استفاده از مهر و علامت جعلی ادارات دولتی جرم است، بلکه استفاده غیر مجاز از این وسایل نیز جرم بوده و مرتکب به 2 ماه تا 2 سال حبس محکوم می گردد. مطابق ماده 530 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هر كس مهر، تمبر، علامت ادارات یا شركت‌های دولتی را بدون مجوز به دست ‌آورد و به طریقی كه به‌ حقوق و منافع آنها ضرر وارد آورد استعمال كند یا سبب استعمال آن گردد علاوه بر جبران خسارت وارده به دو ماه تا دو سال حبس محكوم خواهد شد.

چه شرکت هایی دولتی محسوب می شوند؟

مطابق ماده 4 قانون محاسبات عمومی کشور و طبق گفته وکیل پایه یک دادگستری در مشهد به طور کلی شرکت هایی بیش از 50 درصد سرمایه آن متعلق به دولت باشد، شرکت دولتی به شمار می آید. هر شرکت تجاری که از طریق ‌سرمایه‌ گذاری شرکت های دولتی ایجاد شود، مادام که بیش از 50 درصد سهام آن متعلق به شرکت‌های دولتی است، شرکت دولتی تلقی می‌شود.

استفاده غیر قانونی از علامت استاندارد ملی یا بین المللی

علی رغم اینکه سازمان ملی استاندارد نیز یکی از نهادهای دولتی محسوب شده و جعل مهر و علامت آن مشمول بند 2 ماده 525 می گردد اما قانونگذار مجازات مستقلی برای استفاده غیر قانونی از علامات استاندارد داخلی یا خارجی در نظر گرفته است. طبق تبصره ماده 525 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هر كس به منظور سوء استفاده و القاء شبهه در كیفیت محصولات تولیدی یا خدماتش از نام و‌ علائم استاندارد استفاده نماید به 10 سال حبس تعزیری محکوم خواهد شد.

آشنایی با مجازات جعل امضا مقامات حکومتی در این مقاله از سایت یسنا وکیل

مشروط بر آن که اولا وی عمداً مرتکب جعل علامت استاندارد شده باشد و ثانیا هیچ گونه سند و مجوز رسمی داخلی و بین ‌المللی نیز نداشته باشد. در این خصوص بنا به تصریح ماده فوق هیچ فرقی بین علامت استاندارد ملی یا علائم استانداردهای خارجی وجود ندارد.

جعل برچسب و لوگوی وزارت ارشاد روی سی دی و لوح های فشرده

با ترویج تکثیر قانونی محصولات صوتی و تصویری، برخی به قصد جلب اعتماد مشتری، به طور متقلبانه بر روی محصولات خود از آرم یا هولوگرام های مخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد استفاده می کردند. این قبیل جرایم، ضربه سنگینی به صنعت سینمای کشور وارد آورد و برخورد جدی با مجرمان را می طلبید.

با اینکه جعل علامت ادارات دولتی نظیر وزارت ارشاد، طبق بند 2 ماده 525 قانون مجازات اسلامی 1 تا 10 سال حبس دارد، اما قانونگذار به منظور مقابله شدیدتر و پیشگیری بیشتر از وقوع این جرم با تصویب قانون «نحوه مجازات اشخاصی که درامور سمعی و بصری فعالیتهای غیرمجاز می نمایند» در سال 1386 اقدام به تشدید مجازات مرتکبین نمود.

مجازات جعل مهر
مطابق ماده 1 قانون مذکور «هر شخص حقیقی یا حقوقی که مبادرت به هر گونه اعمالی برای معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز نماید و یا با تکثیر بدون مجوز آثار مجاز، موجب تضییع حقوق صاحبان اثر شود، اعم از جعل برچسب رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی الصاق شده بر روی نوار و لوح های فشرده صوتی و تصویری (CD) و یا تعویض نوار یا محتوای داخل کاست نوار دارای برچسب و نظایر آن، بر حسب مورد علاوه بر مجازات جعل و پرداخت خسارت وارده در جایی که تضییع حق موجب خسارت مالی است در صورت مطالبه صاحبان اثر خسارت وارده را جبران می کند و در هر حال به جریمه نقدی از 2 تا 20 میلیون ریال محکوم می شود.»

جعل مهر و استفاده از لوگوی شهرداری و موسسات عمومی غیر دولتی

هر كس مهر، منگنه یا علامت یكی از ادارات، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی مانند شهرداری‌، هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی و … را جعل كند یا با علم و اطلاع از جعلی بودن سند از آن استفاده کند، مطابق ماده 528 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، علاوه بر جبران خسارات وارده به تحمل 6 ماه تا 3 سال حبس نیز محکوم خواهد شد.

در خصوص موسسات عمومی غیر دولتی نیز همانند شرکت ها و ادارات دولتی، استفاده غیر مجاز از مهر و علامت واقعی غیرجعلی نیز جرم محسوب می شود. مطابق ماده 530 چنانچه شخصی مهر، تمبر یا علامت ادارات و موسسات عمومی غیر دولتی را بدون مجوز به دست آورد و به طریقی كه به‌ حقوق و منافع آن نهاد ضرر وارد آورد استفاده نماید یا سبب استعمال آن گردد علاوه بر جبران خسارت وارده به دو ماه تا دو سال حبس محكوم خواهد شد.

چه نهادهایی «موسسات عمومی غیر دولتی» به شمار می رود؟

آیا شهرداری ها، سازمان هلال احمر یا کمیته امداد امام خمینی سازمان های دولتی هستند؟ آیا دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به دولت است؟ آیا نهاد کتابخانه های عمومی کشور زیر نظر دولت اداره می شود؟ جعل مهر این سازمان ها و نهادها چه مجازاتی دارد؟ طبق ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی از نظر این قانون واحدهای سازمانی مشخصی هستند که با اجازه قانون به منظور انجام وظایف و‌خدماتی که جنبه عمومی داد،تشکیل شده و یا می‌شود.

و مطابق ماده 3 قانون مدیریت خدمات کشوری این نهادها دارای استقلال حقوقی ‌است و از نظر حقوقی و اداری تابع دولت نیست و بیش از پنجاه درصد (50%) بودجه سالانه آن از محل منابع غیر دولتی تأمین می گردد. از آنجا که در موارد متعددی تشخیص دولتی یا غیر دولتی بودن موسسات و نهادهای عمومی کشور با مشکل مواجه شده بود، مجلس شورای اسلامی در سال 1373 فهرستی از این نهاد را تصویب نمود. این قانون در واقع تفسیر ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور محسوب می شود. مطابق قانون «فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی» و الحاقیه های بعدی آن در سال 1376، مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی عبارتند از:

1 – شهرداری ها و شركت های تابعه آنان مادام كه بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آن ها متعلق به شهرداری ها باشد.

مجازات جعل مهر
2 – بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی.

3 – هلال احمر.

4 – كمیته امداد امام.

5 – بنیاد شهید انقلاب اسلامی.

6 – بنیاد مسكن انقلاب اسلامی.

7 – كمیته ملی المپیك ایران.

8 – بنیاد 15 خرداد.

9 – سازمان تبلیغات اسلامی.

10 – سازمان تأمین اجتماعی.

11- فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران

12- مؤسسه ‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی.

13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

14- كتابخانه حضرت آیت ‌الله مرعشی نجفی (‌قم)

15- جهاد دانشگاهی

16- بنیاد امور بیماری های خاص

17 – سازمان دانش‌ آموزی جمهوری اسلامی‌ ایران

18 – صندوق بیمه روستاییان و عشایر

19 – صندوق تأمین خسارت‌های بدنی

20 – سازمان تعاونی مصرف كادر نیروهای مسلح (اتكا)

21 – كمیته ملی پارالمپیك جمهوری اسلامی ایران

22 – صندوق نوآوری و شكوفایی

23 – صندوق كار آفرینی امید

تخفیف و بخشش جاعل اسناد در صورت ندامت و همکاری

قانون به منظور تشویق افراد برای ترک جعل اسناد دولتی و عمومی، تخفیفات و مساعدت هایی را برای کسانی که همکاری لازم را به عمل می آورند، در نظر گرفته است. مطابق ماده 531 کسانی كه مرتكب جرایم مذكور در بالا شده‌اند هر گاه قبل از تعقیب، ماموران دولتی را آگاه کنند و نزد آن ها اقرار و اعتراف کنند و سایر مرتكبین و همدستان خود را ‌معرفی كنند یا اگر چنانچه تعقیب کیفری آغاز شده، بعد از تعقیب وسایل دستگیری همدستان شان را فراهم نمایند حسب مورد در مجازات آنان تخفیف داده می‌شود و یا از مجازات معاف خواهند ‌شد.

جعل مهر یا استفاده غیر مجاز از مهر شرکت های خصوصی

بر اساس ماده 529 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) چنانچه شخصی مهر، منگنه يا علامت يكي از شركت ‌های غير دولتی كه مطابق قانون تشكيل شده است يا يكي از تجارتخانه‌ها را جعل كند يا با‌ علم و اطلاع از جعل استفاده نمايد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از 3 ماه تا 2 سال محكوم خواهد شد.

آیا ساختن یا تهیه غیر مجاز سربرگ ادارات و شرکت ها، «جعل» است؟

آیا سربرگ ادارات و شرکت ها، از مصادیق «علامت» محسوب می شود؟ بنظر برخی حقوقدانان نمی توان ساخت سربرگ را مصداق جعل دانست زیرا «سربرگ» علامت محسوب نمی شود. یکی از شعب دیوان عالی کشور نیز همین نظر را تایید نموده است. اما بنظر می رسد چنانچه شخص در تهیه سربرگ، از علامت اداره و شرکت نیز استفاده کرده باشد، به جرم جعل قابل پیگرد باشد.

مجازات کلاهبرداری چیست؟ چگونه از اتهام کلاهبرداری تبرئه شویم؟
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد