قوانین حذف نام همسر از شناسنامه

خذف نام همسر از شناسنامه

فهرست مطالب

آیا حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق یا فوت امکان پذیر است؟ آیا شرایط حذف نام همسر سابق از شناسنامه را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی مراحل و شرایط حذف نام همسر از شناسنامه و موارد قانونی آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق، دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که از یکدیگر جدا شده و تمایل دارند در شناسنامه‎شان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد.

تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه، ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می‎باشد که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنی شناسنامه درج نخواهد شد.»

همان طور که گفته شد فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق، این امکان برایشان فراهم خواهد بود که در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را حذف کنند. اما با توجه به نظر وکیل خانواده در مشهد، در رویه عملی برای این عمل راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • در مواردی که زنی تمایل به حذف نام همسر سابق خود داشته باشد، باید فردی را به عنوان خواستگار به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق معرفی کرده و گواهی سر دفتر را مبنی بر خواستگاری و تمایل به عقد از سوی طرفین را به ثبت احوال ارائه دهد. در این صورت با این اقدام ثبت احوال شناسنامه المثنی صادر خواهد کرد و نام همسر سابق را در آن ذکر نخواهد کرد.
 • دومین اقدامی که فرد می‎تواند انجام دهد، این است که در دادگاه صالح به ظرفیت ثبت احوال طرح دعوا کند. دادگاه صالح در این موارد دادگاه محل صدور شناسنامه است. در صورتی که دادگاه تشخیص دهد که نام می‎تواند حذف شود و حکم صادر کند، این امکان برای فرد فراهم می‎شود که با ارائه آن به ثبت احوا، اقدام به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه کند. در این مورد بعد از حکم دادگاه اداره ثبت احوال مکلف به اجرای حکم است. معمولا این نوع اقدام برای حذف نام همسر سابق با ادعای فقدان شناسنامه مطرح خواهد شد.
شرایط سلب حضانت از مادر
مطالعه بیشتر

رای هیات عمومی دیوان در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه

در متن رای این گونه آمده است که: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنی شناسنامه زوجین است. بنابراین مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می‎شود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‎گردد.»

خذف نام همسر از شناسنامه

شرایط حذف نام همسر بعد از فوت

در برخی مواقع یکی از زوجین فوت کرده که در این موارد بعد از فوت همسر، همسر دیگر قصد دارد نام متوفی را از شناسنامه خود حذف کند. در این صورت او با در دست داشتن مدارک مورد نیاز می‎تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کرده ودرخواست حذف نام متوفی را انجام دهد، البته به شرطی که ازدواج ثبت شده باشد.

مدارک لازم برای حذف طلاق از شناسنامه

در صورت باکره بودن دختر:

 • اخذ گواهی آزمایش بکارت از پزشکی قانونی.
 • سند رسمی طلاق.
 • حکم طلاق از دادگاه.
 • اوراق هویتی متقاضی (شناسنامه و کارت ملی).
 • برگه‌ معرفی‌نامه از دادگاه صادرکننده‌ی حکم طلاق.
رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه
مطالعه بیشتر

و در صورت باکره نبودن زوجه:

 • ثبت کردن ازدواج جدید و ارائه‌ مدارک مربوط به آن به اداره‌ ثبت احوال.
 • ارائه سند طلاق همسر سابق.
 • اوراق هویتی متقاضی (شناسنامه و کارت ملی).
  همچنین لازم به ذکر است که مدت زمان برای پاک کردن اسم همسر توسط وکیل حدود دو هفته الی سه هفته کاری خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد