شرایط حضانت فرزندان در ازدواج دوم مادر

حضانت در مشهد

فهرست مطالب

آیا قوانین وضع شده در زمینه تاثیر ازدواج مجدد مادر بر حضانت فرزندان را می‎دانید؟ اگر مادر ازدواج مجدد کند آیا حضانت او ساقط خواهد شد؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی شرایط حضانت فرزندان توسط مادر پرداخته و شما را با تمامی قوانین در خصوص تاثیر ازدواج مجدد مادر بر حضانت فرزندان آشنا خواهیم کرد.

تاثیر ازدواج مجدد مادر بر حضانت فرزندان

در واقع حضانت به معنای مراقبت، تعلیم، تربیت، ارشاد و نگهداری از روح و جسم فرزندان می‎باشد که با توجه به ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، این امر هم حق والدین و هم به عنوان تکلیف آن‎ها محسوب خواهد شد. برای امر حضانت مفهوم حقوقی از سوی قانون ارائه نشده اما بر طبق نظر بیشتر حقوق‎دانان، حضانت فرزند را وظیفه‎ای است که قانون به والدین یعنی پدر و مادر در مورد نگهداری و تربیت فرزند داده است.

حضانت در مشهد

این حق بعد از جدایی یا فوت یکی از والدین به دیگری سپرده خواهد شد. دو عنصر اصلی یعنی نگهداری و تربیت، به عنوان پایه و اساس وکیل حضانت در مشهد فرزند چه دختر و چه پسر خواهد بود. بنابراین اگر والدین فقط از کودک نگهداری کند و به مباحث تربیتی او توجه لازم را نداشته باشند، حق حضانت فرزند را به درستی ادا نکرده‎اند.

به این معنی که آن‎ها موظف هستند که امور مربوطه را در حق کودکان تا زمانی که امکان آن را داشته باشند انجام دهند. از سوی دیگر هم این امر حق آن‎ها یعنی والدین بوده و قانون جز در مواردی خاصی که تعیین شده است، نمی‎تواند آن‎ها را از این امر محروم کند.

اجرت المثل
مطالعه بیشتر

گاهی ممکن است زن و مرد بنا به دلایلی از همدیگر جدا شوند، در این صورت اگر فرزندی وجود داشته باشد، مهم‎ترین مسئله‎ای که حائز اهمیت است این خواهد بود که کودک در یک محیط سالم زندگی کند. از همین رو موضوع حضانت فرزند از مهمترین دغدغه‎ها بعد از جدایی تلقی خواهد شد.

حضانت فرزندان پس از ازدواج مجدد مادر

در گذشته بر اساس قوانین وضع شده مبنا بر این بود که در صورت ازدواج مجدد مادر، او از حق حضانت فرزند محروم می‎شد، و این مسئولیت به عهده پدر سپرده می‎شد.

اما در حال حاضر در قانون جدید وضع شده حمایت از خانواده این رویه دستخوش تغییراتی شد. بر اساس این قانون اگر فرزند به مادر نیاز اساسی داشته باشد و مادر نیز از شایستگی اخلاقی و روانی برخوردار باشد، حضانت فرزند حتی در صورت ازدواج مجدد، با مادر خواهد بود.

به عبارت دیگر قانون گذار به مادر این مجوز را داده تا در صورت ازدواج مجدد نیز به حضانت فرزندان ادامه دهد، اما بر طبق قانون، اجازه قیومیت می‎بایست از سمت همسر تایید شود و معمول این است که مرد در اداره سرپرستی حاضر شده و رضایت خود را به صورت کتبی اعلام خواهد داشت.

در این جا می‎بایست به دو نکته مهم اشاره نمود:

  • صرف نظر از این که عمو یا عمه نقشی در حضانت نخواهند داشت، در شرایطی که مادر صلاحیت نگهداری از فرزندان را نداشته باشد، این حق از سوی دادگاه از او سلب خواهد شد.

به طور مثال زنی که سوء شهرت داشته یا رفتار و کردار او نامناسب و در تربیت فرزندان تاثیر داشته باشد، در صورتی که جد پدری این موضوع را به دادگاه اعلام و سلب صلاحیت مادر را درخواست کند، دادگاه به طریق مقتضی و با توجه به شواهد و مدارک در این خصوص تحقیق کرده و به مددکاران یا نیروی انتظامی دستور می‌دهد که با مراجعه به محل زندگی فرزندان و مادر ایشان، در صورتی که ادعای جد پدری یا هر شخص دیگری که این امر را اظهار داشته، درست بوده و صحت داشته باشد و نگهداری فرزندان توسط مادر به مصلحت کودکان نباشد، نگهداری به عهده او قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت از میان اقوام و بستگان به فردی که شایستگی حضانت را داشته باشد سپرده خواهند شد.

  • حضانت فقط شامل نگهداری و پرورش جسمی و روانی فرزند می‎باشد، از قبیل راه‌هایی مثل تغذیه، پرورش، تربیت و تحصیل و هر آن چیزی که برای بقا و سلامت او لازم باشد، اما مسائل مهم مالی فرزند از قبیل نقل و انتقالات ملکی، خرید و فروش خانه و مواردی از این دسته بر عهده جد پدری خواهد بود. به امور مذکور می‌توان مسایل غیرمالی مهم از جمله اجازه گرفتن گذرنامه و یا اجازه ازدواج را نیز اضافه نمود.
شرایط و قوانین کاهش یا افزایش میزان مهریه پس از ازدواج
مطالعه بیشتر

حضانت در مشهد

موارد سالب حضانت فرزند

به گفته وکیل خانوتده در مشهد بر اساس قانون مواردی که می‎تواند مانع از حضانت فرزند و سلب این حق شود عبارتند از :

  • اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار
  • اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء
  • ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی
  • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء تکدی گری و قاچاق
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

در این خصوص لازم به ذکر است که در صورتی این شرایط مورد قبول دادگاه واقع می‎شود که مدارک مستدل در مورد آن‎ها ارائه شود. بنابراین به این دلیل که مصلحت و منافع کودک بر تمامی مقرراتی که در بحث حضانت فرزند مطرح شده ارجعیت خواهد داشت، مطابق با قانون تمامی مواردی که می‎تواند به کودک صدمه بزند، می‎بایست کاملا در نظر گرفته شده و مورد بررسی قرار گیرد و تنها به برخی موارد خاص بسنده نشود.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد