بررسی حقوق زن در دوران عقد

وکیل خانواده در مشهد

فهرست مطالب

مسلما اگر تمامی بانوان از حقوق و اختیارات قانونی که در دوران عقد دارند آگاه باشند از تعداد بسیاری از پرونده های دعاوی حقوقی که در دادگاه ها وجود دارند، کاسته میشود. بسیاری از پرونده هایی که در مراجع قانونی مورد بررسی قرار می گیرند و منشا دعاوی حقوقی خانواده هستند و نیاز به یک وکیل خانواده در مشهد برای حل و فصل این دسته از پرونده‌ها می‌باشد. اگر افراد و خانواده ها از حقوق زن در دوران عقد آگاه باشند، ریشه ی بسیاری از مشکلات حل می گردد و متقابلا آمار و ارقام پرونده های دعاوی خانواده نیز تا حد زیادی کم می شود.

زن بعد از عقد نکاح دارای حقوقی می گردد که شوهر او بر اساس قانون موظف است این حقوق را رعایت کند، در صورتی هرگونه تخطی و مزاحمت از جانب مرد، زن می تواند به مراجع قضایی برای احقاق حقوق خود مراجعه کند.

یکی از اساسی تریین چالش های افراد ان است که از این حقوق آگاهی ندارند و نمی دانند دقیقا حقوق زن در دوران عقد به چه مواردی تقسیم میشود و میتوان برای جلوگیری از تضییع این حقوقی اقدام کرد. یکی از بهترین و راحتترین راه حل هایی که میتوان از طریق ان برای اخذ حقوق زن در دوران عقد اقدام کرد آن است که از یک وکیل متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک گرفت.

وکیل خانواده در مشهد
معمولا در شهری پرجمعیت همچون مشهد، افراد نمی دانند دقیقا باید از کدام وکیل متخصص برای احقاق حقوق خود کمک بگیرند. تیم یسنا این امکان را برای عموم مردم ایجاد کرده است تا بهترین وکیل در مشهد را شناسایی کنند و از او کمک بخواهند. یک وکیل خوب در مشهد میتواند مانع از اتلاف وقت و هزینه ی افراد شود.

بررسی قانونی حقوق زن بعد از عقد نکاح

همانطور که اشاره کردیم در قانون کشور ما به حقوق زن در دوران عقد بسیار توجه شده است و این موضوع از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. مفاد مختلفی در قانون مدنی کشور ما به بررسی حقوق زن بعد از عقد می پردازد که به طور خلاصه به چند مورد از انها اشاره می کنیم:

 1. به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.
 2. چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه‌ی زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد .
 3. هر گاه شوهر، قبل از نزدیکی، زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.
 4. در تمام صور مذکوره در این مبحث هر یک از زوجین که زنده باشد فرض خود را می‌برد و این فرض عبارت است: از نصف ترکه برای زوج و ربع آن برای زوجه در صورتی که میت اولاد یا اولاد اولاد نداشته باشد و از ربع ترکه برای زوج و ثمن آن برای زوجه در صورتی که میت اولاد یا اولاد اولاد داشته باشد و مابقی ترکه بر طبق مقررات مواد قبل مابین سایر وراث تقسیم می‌شود.
 5. در صورت تعدد زوجات ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد بین همه‌ی آنان بالسویه تقسیم می‌شود.
 6. زوج از تمام اموال زوجه ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می‌برد و در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از همه اموال به ترتیب یاد شده خواهد بود.
 7. نفقه‌ی مطلقه‌ی رجعیه در زمان عده بر عهده‌ی شوهر است مگر این که طلاق در حال نشوز واقع شده باشد لیکن اگر عده از جهت فسخ نکاح یا طلاق بائن باشد زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.

نکاتی که در رابطه با حقوق زن در دوران عقد، باید به آنها توجه کرد

 1. اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آن‌ها که قبل از انقضای عده بمیرد دیگری از او ارث می‌برد لیکن اگر فوت یکی از آن‌ها بعد از انقضای عده بوده و یا طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمی‌برند.
 2. هیچ مردی نمی تواند با دختر برادر یا دختر خواهر زن بدون اجازه زن خود ازدواج کند.
 3. هیچ مردی نمی تواند همزمان دو خواهر را به عقد نکاح دائم یا موقت در آورد.
 4. زن (زوجه) نمی تواند بدون رضایت شوهر، تیمومت طفلی را قبول کند.
 5. زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر این که مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.

وکیل خانواده در مشهد
نفقه؛ یکی از حقوق مادی زن که باید آن را جدی گرفت:

 • به گفته وکیل نفقه در مشهد، نفقه عبارت است از همه‌ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج، به واسطه‌ی نقصان یا مرض.
 • در عقد دائم نفقه‌ی زن به عهده شوهر است.
 • هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود.
 • اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می‌تواند مسکن علی‌حده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه‌ی ضرر مزبور، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده‌ی شوهر خواهد بود.
 • هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می ‌ شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می ‌ شود.
 • در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن می‌تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق می‌نماید. همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.

 

شرایط انصراف از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد