حقوق مولف و قانون کپی رایت

جعل در فتوکپی

فهرست مطالب

پیش از پرداختن به اصل موضوع یا همان عنوان، مقدمه ‌ای کوتاه در خصوص اموال غیرمادی ذکر می ‌کنیم تا به درک بهتر موضوع کمک کنیم و دلیل شکل گیری حقوق مولف و قانون کپی رایت را بیان کنیم.

در گذشته و قبل از پیدایش و پیشرفت تکنولوژی و فناوری ‌های امروزی، دارایی ‌ها و اموال اشخاص تنها منحصر به اموال و املاکی بود که جنبه مادی داشتند مانند ملک، طلا، پول نقد اما امروزه ایده ‌ها پولساز هستند و به همین دلیل کلیه اسناد و اموال اشخاص که حاصل ایده پردازی هستند ارزشمند بوده و مانند اموال مادی شخصی، کسی حق تعرض به آن‌ ها را ندارد. از جمله این دارایی ‌ها عبارتند از:

  • طرح صنعتی
  • برند
  • حق اختراع
  • نرم افزارها
  • پایگاه داده
  • کتب
  • مقالات

لازم به ذکر است که گستره این اموال بسیار وسیع است و تنها شامل موارد مذکور نمی ‌شود بلکه این موارد مصداق ‌های بارزی در خصوص این اموال هستند.

وکیل دیه در مشهد

حقوق مولف و قانون کپی رایت در خصوص سرقت ادبی

بر اساس تبصره ماده ۶ قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴، سرقت ادبی به معنی دزدیدن آثار و نوشته ‌های مکتوب دیگران است و این دزدیدن در قالب نسبت دادن نوشته به خود است ولی اگر این امر به صورت ترجمه اثر یک شخص صورت گیرد سرقت ادبی محسوب نمی ‌گردد.

تنها وجه اشتراک سرقت ادبی با سرقت عادی در اصل دزدی است با این تفاوت که در سرقت عادی دزدیدن اصل مال صورت می ‌گیرد اما در سرقت ادبی حقوق و منافع موجود در اصل مال. به طور کلی سرقت ادبی جرم جداگانه ای است و با سرقت عادی تفاوت دارد.

وکیل کودک آزاری در مشهد و خدماتش
مطالعه بیشتر

به موجب ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مصنفان، مولفان و هنرمندان سرقت ادبی به عنوان جرم شناخته شده و دارای مجازات حبس است. مطابق این ماده اگر شخصی تمام یا قسمتی از  اثر دیگری را بدون اجازه صاحب اثر یا عامدا و عالما به نام خودش یا صاحب اثر یا هر شخص دیگری، نشر پخش یا عرضه کند مجازات او شامل حبس از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

حقوق مولف و قانون کپی رایت در خصوص مبادلات الکترونیکی

بر اساس ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیکی مصوب ۱۳۸۲ در خصوص حق مولف یا کپی رایت، اگر شخصی طی مبادلات الکترونیکی اقدام به عرضه و نشر مواردی کند که طبق قوانین ذیل حق تصریح شده مولفان را نقض نمایند منوط بر اینکه طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی  مجاز محسوب شوند، به عنوان مجرم شناخته می ‌شوند حال آن قوانین مورد استناد کدامند؟

  • قانون حمایت از حقوق مصنفان، مولفان و هنرمندان
  • قانون ترجمه و تکثیر نشریات، کتب و آثار صوتی
  • قانون حمایت از حق و حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ‌ای

مجازات این مجرمین و نقض کنندگان حقوق دیگران شامل سه ماه الی یک سال حبس به همراه جزای نقدی معادل پنجاه میلیون ریال است.

وکیل حقوقی شخصی است که از کلیه این مفاد قانونی آگاه است و در این زمینه از تجربیات کافی برخوردار است. شما عزیزان می ‌توانید از طریق تیم یسنا وکیل از مشورت با وکیل خوب در مشهد که در زمینه کپی رایت و مسائل این چنینی دارای تخصص است بهره مند شوید.

ظهرنویسی چک و قوانین آن
مطالعه بیشتر

مالکیت فردی در خصوص حقوق مولف و قانون کپی رایت

یکی از حق و حقوقی که در  زمینه حقوق مولف وجود دارد مالکیت فردی صاحب اثر است و از آن جهت به عنوان مالکیت فکری شناخته می ‌شود که حاصل ابتکار و اندیشه فرد است و ارزش این مالکیت، جنبه داد و ستد اقتصادی دارد، نه جنبه مالی‌؛ یعنی صاحب اثر می ‌تواند حاصل فکر و اندیشه ‌اش را به فروش برساند و آن را مورد عرضه و انتشار قرار دهد.

حقوق مولف و قانون کپی رایت در صورت فوت مولف و صاحب اثر

اگر مولف و پدیدآورنده یک اثر هنری، ادبی، علمی فوت کند حق بهره برداری مالی از اثر از تاریخ مرگ صاحب اثر به مدت ۵۰ سال به وراث او یا شخصی که در وصیت نامه او قید شده است می ‌رسد و در صورتی که وراثی وجود نداشته باشد یا طی وصیت نامه، اثر به کسی تعلق نگرفته باشد حق بهره برداری مالی از اثر مذکور به مدت ۵۰ سال در اختیار وزارت فرهنگ و هنر قرار می ‌گیرد.

طرح دو سوال در خصوص حقوق مولف و قانون کپی رایت

۱. آیا استفاده از ترجمه شخصی افراد جرم محسوب می‌ گردد؟

جواب بلی است، اگر فردی بدون اجازه صاحب اثر، اثر او را که شامل ترجمه شخصی اوست عرضه نماید مرتکب جرم شده و مجازاتش از سه ماه الی یک سال حبس خواهد بود.

مشاور حقوقی

۲. آیا کپی و تکثیر فیلم‌ های سینمایی جرم است؟

به گفته یک وکیل حقوقی در مشهد تکثیر و توزیع لوح‌ های فشرده سمعی و بصری در صورتی که توزیع کنندگان آن دارای پروانه و مجوز عرضه و فروش باشند جرم تلقی نمی ‌شود اما در صورتی که توزیع کنندگان فاقد این مدارک باشند مجرم شناخته شده و محکوم به جریمه نقدی و ضبط و توقیف کلیه تجهیزات مربوطه می ‌گردند.

شرایط شکایت از پزشک متخلف
مطالعه بیشتر

نتیجه گیری

در پایان لازم است یه جمع بندی کوتاه و مفید از مطالب گفته شده در این مقاله عنوان کنیم و به نقطه پایان برسیم.

دزدی و سرقت تنها شامل اموال مادی نیست و اموال غیرمادی و مکتوب و مصور نیز در معرض سرقت قرار می ‌گیرند با این تفاوت که منافع ناشی از آن ‌ها توسط سارق دزدیده می‌ شود. سرقت آثار فکری و مکتوب و سمعی در زمینه جرایم حقوقی قرار می ‌گیرد در نتیجه برای پیگیری و رسیدگی به این پرونده‌ ها بایستی به وکیل حقوقی مراجعه کرد.

بهترین و مطمئن ‌ترین روش برای اینکه بتوانید از حقوق خود در هر زمینه ‌ای در دادگاه دفاع کنید در اختیار داشتن یک وکیل در زمینه مربوط به پرونده شماست که به صورت تخصصی در این زمینه به فعالیت بپردازد و از کلیه اصول و ماده‌ های قانونی پرونده شما آگاهی جامعی داشته باشد تا بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

تیم یسنا وکیل پیوسته در تلاش است تا بهترین وکیل در مشهد را به مراجعین خود معرفی کند و توانسته باشد ذره ‌ای از دغدعه ‌ها و نگرانی ‌های شما بکاهد. زیرا هر پرونده در حوزه تخصصی خود به وکیل متخصص آن حوزه ارجاع داده می‌ شود تا احتمال بروز کوچکترین خطایی وجود نداشته باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد