حق عمری و انواع آن

جرایم حدی

فهرست مطالب

حق عمری چیست؟

حق عمری چیست؟ این سوالی است که عموما برای افراد انجام می شود.حق عمری یک جایگزین برای تقسیم دارایی (ارث) قبل از مرگ یک نفر است که یکی از انواع حق انتفاع است، انتفاع در قانون مدنی ایران سودمندی و بهره مندی است. حق عمری در حقوق مدنی حق است که شخص از منافع چیزی یا پول (معمولا دارایی ثابت مانند ملک) که متعلق به دیگری است و به عبارت دیگر حق استفاده و انتفاع از آن دارایی بدون حق مالکیت بر آن مال را داشته باشد.

حق انتفاع و موارد مختلف آن

حق رقبی

به نوعی از حق انتفاع که در آن از طرف مالک مدت زمانی تعیین شود و پس از گذشت از آن زمان حق استفاده از مال برای متفع از بین می رود حق رقبی گفته می شود.

حق سکنی

به نوعی از از حق انتفاعی که در خصوص محل سکونت انجام شود و می تواند برای مدت طمان معین یعنی رقبی یا مدت عمر یکی از طرف های معامله یعنی عمری باشد حق سکنی گفته می شود.

حق عمری

حق عمری چیست؟  به نوعی ازحق انتفاعی که به موجب عقدی، از طرف مالک  برای فرد دیگر به مدت طول عمر خود یا شخص ثالث یا منتفع برقرار شود حق عمری گفته می شود و پس از فوت آن شخص مورد نظر این حق کاملا از بین می رود.

آشنایی با شرایط و مزایای برگذاری دادگاه آنلاین
مطالعه بیشتر

مزایا و کاربرد های حق عمری چیست؟

در مواردی که فرد می خواهد حق مالکیت ملک یا امول خودش را به افراد دیگر که عموما همسر یا فرزندان او هستند واگذار کند اما می خواهد تا زمانی که خودش زنده است از آن ملک استفاده کند، در این مورد باید از حق عمری استفاده کرد.

حق عمری و ارتباط آن با عقد صلح

در مواردی که در دفتر خانه اسناد رسمی سند مالکیت به نام فرد انتقال گیرنده در قالب عقد صلح منتقل می شود و در همان سند یا در یک سند جداگانه فرد حق استفاده از ملک را تا زمانی که زنده است در اختیار خودش نگه می دارد. این نوع عقد صالح بر اساس حق عمری است. وکیل خوب در مشهد برای شرایط و نگارش این دسته از حق عمر به شما کمک کند.

شروط انتقال حق عمری چیست؟

برای جلوگیری از بروز هر نوع اتفاق و مشکلی فردی که سند را نتقال می دهد باید در زمان تنظیم سند رسمی دو شرط مهم را در داخل سند قرار دهد که این دو شرط عبارتند از:

قراردادن امکان حق فسخ سند برای خودش، این امکان به فرد اجازه می دهد تا هر زمان که منصرف شد بتواند انتقال و حق مالکیت را به هم بزند و مالکیت سند را مجددا خودش به دست آورد.

وکیل تغییر کاربری اراضی
مطالعه بیشتر

مورد بعدی که باید در سند حق عمری قرار داده شود این است که باید مالک جدید تا زمانی که حق برقرار است نمی تواند سند را به فرد یا افراد دیگری واگذار کند و این کار جرم محسوب می شود.

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد در صورت بروز هر نوع مشکل در ارتباط با حق عمری می تواند با توجه به آشنایی با شرایط قانون به شما در حل مشکل کمک کند.

نگارش قرارداد

حق عمری و وراثت

با توجه به قانون وراثت فرد می تواند تنها برای یک سوم از امول خود تصمیم گیری کند اما با استفاده از حق عمری می توان به صورت قانون این مشکل و ضعف در قانون مدنی را برطرف کرد. در برخی از خانواده با مرگ پدر خانواده فرزندان خانه پدری را می فروشند و این عامل سبب می شود تا همسر مرد و مادر فرزند خانه و سرپناهی نداشته باشد و ناچار به زندگی در خانه فرزندان شود حق عمری می تواند از بروز چنین مشکلی پس از مرگ فرد جلوگیری کند.

حق عمری و وقف

یکی از مهم‌ترین و  کاربردی‌ ترین نکات واگذاری حق انتفاع در مواردی است که فرد می خواهد برای همیشه مال خود را به فرد دیگری واگذار کند اما می خواهد تا زمانی که خودش زنده است از آن مال استفاده کند در این صورت هم می توان با عقد قرار حق انتقاع ملک را تا زمان حیات در اختیار مالک قرار داد. حق عمری برای موارد وقفی راه حل مناسبی است و فرد می تواند با استفاده از حق انتفاع تا زمانی که خودش زنده است از ملک استفاده کند و سپس ملک وقف می شود.

قوانین نگهداری از حیوانات
مطالعه بیشتر

حق عمری مطلق چیست؟

یکی از انواع حق انتفاع که مطلقا به ذی‌ نفع داده می‌ شود و مدت مشخصی برای آن وجود ندارد حق حبس مطلق  است. در این نوع حق انتفاع، مالک می ‌تواند حق را که در هر زمان معین شده است لغو کند. حق عمری مطلق تا زمان مرگ مدت دارد و پس از آن به صورت کامل از بین می رود.

نتیجه گیری

یکی از مواردی که در قانون وجود دارد و اغلب افراد نسبت به مفاد آن دچار سوال می شوند حق عمری است در این مقاله تلاش کردیم تا به سوالات در ارتباط با حق عمری پاسخ دهیم و شرایط و ضوابط اجرایی مختلف این نوع حق در قانون را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد