حق ملاقات با وکیل

صدور حکم موت فرضی

فهرست مطالب

حق دفاع و حق انتخاب و ملاقات با وکیل در نظام حقوقی ایران در قانون اساسی، قانون مشترک و رویه ‌های قضایی و اصول حقوقی به اشکال مختلف شناخته شده ‌است. این حق در قانون اساسی مطلقا و بدون هیچ محدودیتی محترم شمرده می ‌شود و دادگاه‌ ها نیز موظف به پذیرش وکیل منتخب مردم و طرفین دعوی هستند که طبق ماده ۳۵ مقرر شده ‌اند و مکانیسمی برای انتخاب وکیل توسط افراد بدون وکیل ارائه می‌ کنند.

توانایی در راستای حق برخورداری از مساعدت قضایی و حقوقی، با وجود به رسمیت شناختن حق دسترسی به یک وکیل و حق دفاع در قانون مشترک این حق در برخی از قوانین از جمله ماده ۴۸ و ماده ۶۲۵ قانون آیین‌دادرسی کیفری گنجانده شده ‌است. در سال ۱۳۹۲ با اصلاح و دستور مندرج در بخشنامه صادره در تشکیل دادگاه‌ های ویژه برای تحقیق درباره جرایم متهم به اخلال در نظام اقتصادی، به دلیل تغییرات اساسی اتخاذ شده در رویکرد سیاست کیفری این قانون و توجه خاص به حق دسترسی به یک وکیل محدود نمی ‌شود.

ورود ضرر در جرم جعل

حق ملاقات با وکیل در آیین دادرسی کیفری

قانون جدید آیین دادرسی کیفری در ۵۷۰ ماده و ۲۳۰ یادداشت توسط کمیسیون قضایی و قانونی مجلس شورای اسلامی مطابق با ماده ۸۵ قانون اساسی در جلسه ۲ / ۳ / 1390 تصویب شد. پس از شش ماه از تاریخ انتشار در روزنامه رسمی کشور، پیش از اجرای قانون و پیش از اجرای آن با ظهور قانون آیین دادرسی کیفری، که توسط کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۴ / ۳ / 1394 تصویب شد، تصویب شد.

مشاوره با وکیل در مشهد
مطالعه بیشتر

در شکل طرحی برای تمدید مهلت اجرای قانون آیین دادرسی کیفری و اصلاح مفاد آن به پارلمان براساس اصول هشتاد و پنجم و در اجرای یک صد و بیست و سوم قانون، تصویب شورای نگهبان و با اصلاحات و تغییرات متعدد و یک قانون جدید که با آن مواجه شده ‌است.

طبق ماده ۸۵ قانون اساسی، قانون جدید آیین دادرسی کیفری در ۵۷۰ مقاله و ۲۳۰ قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در ۱۲ / ۴ / 1392 تصویب شد و طبق ماده ۸۵ قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی به عنوان یک لایحه تسلیم شد. این محاکمه به مدت سه سال در یک جلسه عمومی در سال 1390 منتشر شد و توسط شورای نگهبان در تاریخ مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۲ در تاریخ ۳/۲/۱۳۹۳ طی شماره ۲۰۱۳۵ در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است. وکیل خوب در مشهد نسبت به تمامی این قوانین و تغییرات اعمال شده در آن ها آگاهی کاملی دارد و می تواند به شما در طی شدن درست و قانونی پرونده کمک کند.

انتخاب وکیل مدافع در قانون آیین دادرسی کیفری

تغییرات اساسی در زمینه انتخاب وکیل‌مدافع در قانون آئین دادرسی کیفری در مقایسه با قوانین پیشین در نظام دادرسی کیفری ایران مشهود و قابل‌ توجه است. موانع، محدودیت ‌ها، چالش‌ ها، نیازها، مشکلات حقوقی مربوط به حقوق اساسی شهروندی مردم و شهروندان در دادرسی کیفری همراه با الزامات قانونی بین‌المللی به حق ملاقات با وکیل و انتخاب وکیل دفاعی به منظور شناسایی و تضمین حق دفاع و وکلای مدافع مربوطه در این قانون که به طور خلاصه بیان خواهد شد.

نکات کلیدی در انتخاب وکیل خانم
مطالعه بیشتر

حق دسترسی به وکیل و حق ملاقات با وکیل و متهم

بر طبق ماده ۵ و ۶ این قانون حق دسترسی به وکیل و حق ملاقات با وکیل و متهمان، حقوق اساسی شناخته‌ شده است. بر این اساس، حق برخورداری از یک وکیل و دیدار با متهمان براساس ماده ۴۸ قانون مصوب ۲۰۱۳ شناخته شده ‌است. براساس ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قبل از اصلاح قانون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، اگر فرد متهم به ارتکاب به یکی از جنایات سازمان‌ یافته یا جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، دزدی، مواد مخدر و یا مواد روان گردان و یا جرائم موضوع بندهای (الف)، (ب) و (پ) ماده (۳۰۲) این قانون، تحت نظر قرار گیرد، تا یک هفته پس از شروع تحت نظر قرار گرفتن حق ملاقات با وکیل را ندارد.

با وجود مراتب ذکر شده در تبصره ی ماده ۴۸، تعهد قانونی مندرج در آن به طور کامل با تصویب قانون اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری و گنجاندن اصلاحیه چهارم در آن در خصوص متمم یادداشت این ماده تغییر کرد. در پی یادداشت ماده ۴۸ که در سال 1394 اصلاح شد، در جرایمی علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرایم سازمان‌ یافته، مجازات این وکلا توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد و همچنین براساس بند مذکور تعیین شده است.

وکیل معامله فضولی در مشهد

زمانی که بازداشت شدگان تحت نظارت قرار گرفتند، متهم می ‌تواند از حضور وکیل درخواست نماید. وکیل باید با شخص تحت مراقبت ملاقات کند، محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات را در نظر بگیرد  و وکیل می‌تواند اظهارات کتبی در پایان جلسه ارائه دهد که نباید بیش از یک ساعت باشد.

مطلع و شاهد چه تفاوت هایی دارند؟
مطالعه بیشتر

به رغم تعیین حق دسترسی به یک وکیل و حق متهم به ملاقات با وکیل او در بند ۴۸ قانون و ترتیبات قانونی تعیین‌ شده در آن، اصلاح قانون شماره ۲۰۱۵ با نوآوری قانون گذاری در نظام حقوقی و قضایی کشور، حق دسترسی به متهمان در جنایت علیه امنیت داخلی و خارجی و جرم سازمان ‌یافته مشمول ماده ۳۲۰ این قانون منوط به تعدادی از شرایط، بر خلاف اصول و هنجارهای حقوق بشر بین‌المللی و یک محاکمه عادلانه است.

بر این اساس با توجه به اصلاحیه مذکور در این ماده، در جرایمی علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرایم سازمان‌یافته، مجازات آن مشمول ماده (۳۰۲) وکیل یا وکلای خود از بین وکلای رسمی تایید شده توسط رئیس قوه قضائیه می تواند انتخاب کند.  نام این وکلا توسط رئیس قوه قضائیه اعلام خواهد شد. وکیل در مشهد می تواند در امر حق ملاقات با وکیل و تبصره های قانونی مرتبط با آن به شما کمک کند.

نتیجه گیری

حق ملاقات با وکیل یکی از موارد قانونی است که نکات و تبصره های مختلف و فراوانی دارد، به همین دلیل است که توصیه می شود در مورد حق ملاقات با وکیل اگر به موارد قانونی آشنایی ندارید با وکلای متخصص در این حوزه مشورت کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد