قوانین و مجازات‌های مربوط به حمل و استفاده از شوکر

وکیل دیه تصادف در مشهد

فهرست مطالب

مجازات حمل و استفاده از شوکر

طبق قانون مجازات اسلامی و دیگر قوانین مدون، هر نوع نگهداری حمل و گاز اشک ‌آور، شوکر و دیگر موارد از این ‌دست جرم است و هیچ‌ کس نمی ‌تواند بدون مجوز یا حق قانونی از آن استفاده کند. بنابراین اگر کسی این وسایل را بدون مجوز حمل و نگهداری کند، اقدام او یک جرم محسوب می ‌شود و طبق قانون مجازات و تعقیب می‌ شود.

لازم به ذکر است که حتی اگر فرد از این وسایل استفاده نکند و تنها آن‌ها را حمل کند، عمل او هنوز یک جرم محسوب می‌ شود و قابل مجازات است. با توجه به اینکه حمل و استفاده از شوکر در سال ‌های اخیر افزایش پیدا کرده است و اغلب افراد بدون اینکه از مجازات و عواقب استفاده از شوکر آگاه باشند اقدام به حمل آن می‌ کنند در این مقاله از تیم یسنا وکیل، قصد داریم تا مجازات حمل و استفاده از شوکر از دیدگاه وکیل کیفری در مشهد را بررسی کنیم.

وکیل فک پلمپ در مشهد

قوانین مرتبط با حمل و استفاده از شوکر

قوانین مربوط به حمل و استفاده از شوکر به ‌صورت غیرقانونی در ذیل ماده 12 قانون دسته‌بندی می‌ شوند. در این رابطه ماده 12 قانون قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح‌ های غیرمجاز و مهمات تصریح می‌ کند:

هرکس که به ‌طور غیرقانونی خرید می ‌کند، اشیا یا مواد کنترل ‌شده را حمل می‌ کند، یا آن‌ها را توزیع یا می‌ فروشد، یا هر تراکنش دیگری با آن‌ ها انجام می ‌دهد، محکوم به مجازات زیر به ‌صورت تعزیری خواهد شد.

مواد منفجره شیمیایی یا نظامی، از دوتا پنج سال زندان

مواد رادیواکتیو و میکروبی، تا از پانزده‌ سالگی تا بیست‌ و پنج سال زندان

آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟
مطالعه بیشتر

مواد منفجره غیرنظامی برای مدت شش ماه تا دو سال زندان و جریمه یک تا دو برابر ارزش مواد منفجره، قابل مجازات بود. اگر هدف استفاده از این مواد بهره‌ برداری غیرقانونی مانند بهره ‌برداری از معادن به‌ صورت غیرقانونی باشد از نودویک روز تا شش ماه حبس در نظر گرفته می ‌شود.

استفاده از هر نوع گازهای بی‌ حس‌کننده، بی‌ هوش کننده و اشک ‌آور بدون داشتن مجوز شش ماه تا دو سال حبس را برای فرد در پی خواهد داشت.

مجازات حمل و استفاده از شوکر در کنار مواد محترقه در قانون دسته ‌بندی می‌ شود و استفاده غیرمجاز از آن از نود یک روز تا شش ماه حبس را برای فرد خاطی در پی دارد. برخی از افراد به دلیل تأمین امنیت و دفاع از خود اقدام به حمل شوکر می کنند بدون آنکه از نکات قانونی و مجازات حمل و استفاده از شوکر آگاهی کامل داشته باشند، اگر قصد خرید یا حمل شوکر را دارید بهتر یا یک وکیل در مشهد در ارتباط با نکات قانونی خرید و شرایط حمل شوکر و آگاهی از مجازات حمل و استفاده از شوکر مشورت کنید.

توجه داشته باشید که خرید و انتقال مواد آتش ‌زا غیرقانونی که برای جشن‌ ها و مراسم به کار می‌ روند، شامل جریمه ‌ای بالغ بر پانصد هزار ریال تا ده میلیون ریال می ‌باشد. مواد محترقه ‌ای که با توجه به قانون وزارت دفاع خطرزا نیستند از این قانون مستثنا هستند.

بسیاری بر این باورند که رسیدگی به امور قانونی حمل و استفاده غیرقانونی از شوکر باید در دادگاه انقلاب مورد  بررسی قرار گیرد. با توجه به‌ حکم دیوان عالی رسیدگی به این دسته از جرائم در دادگاه کیفری 2 یا همان دادگاه عمومی انجام می ‌شود.

مساحقه چیست؟
مطالعه بیشتر

ورود ضرر در جرم جعل

حمل و استفاده از شوکر به‌ صورت قانونی

برخی از افراد به دلایل مختلف نظیر نوع شغل نیاز به حمل و استفاده از شوکر دارند، این افراد برای اینکه دچار مشکلات قانونی ناشی از خرید و فروش شوکر نشوند باید در ارتباط با خرید و نحوه‌ ی گرفتن مجوز با یک وکیل خوب در مشهد مشورت کنند.

اگر کار و شغل شما به‌گونه ‌ای است که شما به اسپری فلفل و یا شوکر برای دفاع از خود نیاز دارید، می ‌توانید با توجه به نوع کار خود برای استفاده از این تجهیزات به پلیس پیش ‌گیری مراجعه کنید. پس از درخواست شما، یک کمیسیون در پلیس پیش‌ گیری و اعضای کمیسیون تعیین می‌ شود که آیا فرد اجازه و مجوز استفاده از این امکانات را دارد یا خیر. اگر شما توانایی انجام این کار را با توجه به رأی اعضای کمیسیون به دست آورید باید باقی مراحل قانونی را برای دریافت شوکر طی کنید و دامنه ویژه‌ ای برای استفاده آن‌ ها تعیین می‌ شود.

به‌ عنوان‌ مثال، اگر شما یک محافظ امنیتی محلی هستید و اجازه استفاده از یک شوکر برای یک مکان مشابه را دارید، نمی ‌توانید از آن در خارج از محل کار خود استفاده کنید. این نکات قانونی بسیار کوچک هستند که سبب بروز مشکل برای فرد در هنگام استفاده از شوکر می ‌شوند.

باید بدانید که حمل و استفاده از هر نوع شوکر و اسپری فلفل در خارج از محدوده ‌ی تعیین‌ شده جرم تلقی می‌ شود و با فرد خاطی هر چند مجوز استفاده از شوکر را داشته باشد مطابق قانون مجازات حمل و استفاده از شوکر با شما برخورد خواهد شد. شورای امنیت کشور برای سامان ‌دهی به وضع نگهداری و حمل شوکر، اسپری فلفل و گاز اشک ‌آور نیروی انتظامی را مسئول مجوز برای حمل معرفی کرده است و تنها در صورت داشتن مجوز معتبر از نیروی انتظامی است می‌تواند از شوکر استفاده کند و مشمول قانون مجازات حمل و استفاده از شوکر نمی ‌شود.

معرفی شرایط و قوانین دریافت آزادی مشروط
مطالعه بیشتر

علاوه بر افراد برخی از صنوف خاص نیز می ‌توانند برای دریافت شوکر به‌ صورت قانونی اقدام کنند چراکه مجوز با توجه به قانون به برخی از صنوف داده می ‌شود که عبارتند از: طلا و جواهرفروشان، وکلای دادگستری، پزشکان، داروخانه ‌های شبانه ‌روزی، صرافان و پرستاران می ‌توانند به‌صورت قانونی برای دریافت شوکر و اسپری فلفل برای دفاع از خود اقدام کنند. برای سایر مشاغل باید فرد به نیروی انتظامی مراجعه کرده و علت درخواست برای مجوز را بیان کند تا با توجه به رأی کمیسیون توافق یا عدم توافق برای دادن مجوز استفاده از شوکر برای فرد اعلام شود.

نتیجه‌ گیری

مجازات حمل و استفاده از شوکر در قانون برای جلوگیری از بروز آسیب و در جامعه و سامان ‌دهی میزان استفاده از این اقلام ایجادشده است و نقش کنترل‌ کننده دارد. افراد می‌ توانند به‌ صورت قانونی با توجه به نوع شغل و حرفه که در این مقاله به آن ‌ها اشاره کردیم برای دریافت شوکر به ‌صورت قانونی اقدام کنند. آشنایی با قانون نقش مهمی در جلوگیری از بروز جرائم مرتبط با حمل و استفاده غیر مجاز از شوکر دارد که افراد اغلب به صورت ناخودآگاه مرتکب آن می شوند، به همین دلیل است که توصیه می شود حتما با یک وکیل در این رابطه مشورت کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد