آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

بر اساس قوانین فقهی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران جرائم بر ۴ دسته تقسیم می ‌شوند که این 4 دسته شامل 1 – حدود 2 – قصاص 3- دیات 4 -تعزیرات می شوند. در این میان مقام قضایی می ‌تواند در برخی از موارد مجازات تعیین‌ شده را کاهش داده و یا آن را به جریمه نقدی تبدیل کند.

مجازات شلاق جزو آن دسته از مجازاتی است که در زیرمجموعه مجازات تعزیری و حدود قرار می گیرد که در برخی از موارد مجرم می‌ تواند اقدام به خرید مجازات شلاق نماید . در این بین یک وکیل خوب در مشهد می ‌تواند مجرای قانونی و نحوه تبدیل مجازات تعزیری و حدودی به جرائم به بهترین شکل ممکن تبین نماید.

تعریف مجازات

بر اساس ماده 2 قانون، تعریف مجازات اسلامی عبارت است از هر فعل یا ترک فعلی که قانون برای آن مجازات در نظر گرفته ‌است. به‌ عبارت‌ دیگر اگر فردی عملی را انجام داد که این کار وی برخلاف قوانین و عرف جامعه در نظر گرفته می شود. در این صورت اگر مقام قضایی در برخورد با این فعل ناپسند فرد مرتکب را  مستحق مجازات و جریمه می داند تا هم فرد خاطی تنبه گردد و هم افراد دیگر جامعه از انجام آن خودداری نمایند.

در این میان حاکم متناسب با جرمی که صورت‌ گرفته، برای مجرم مجازات تعیین می نماید که از میان مجازات ‌های مختلف، مجازات شلاق برای اجرای مجازات ‌های تعزیری و حدودی تعیین می ‌گردد.

مجازات کودکان زیر 18 سال

مجازات حدی

در این مجازات به دلیل آنکه در احکام و قواعد اسلامی تعداد و نحوه اجرای مجازات شلاق کاملا مشخص و مقطوع است قاضی نمی تواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد چرا که احکام و مجازات این دسته از جرائم کیفری به طور صریح از سوی شارع مشخص شده است.

با شرایط و نحوه پیگیری پرونده قتل آشنا شوید
مطالعه بیشتر

بنابراین مقام قضایی و حقوقی نمی ‌تواند در ابلاغ این مجازات ها از نظرات شخصی و رافت اسلامی استفاده نماید. برخی از جرائمی که شامل مجازات حدی هستند عبارت است از  شرب خمر، زنا، لواط، قذف و مساحقه که مجازات آن به طور معمول 99 ضربه شلاق است.

تعزیرات کیفری و مجازات ‌های بازدارنده

بر اساس ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی، قاضی و مراجع قضایی در تعیین مجازات می ‌توانند از نظر و صلاح دید  خود برای تعیین میزان و نوع مجازات استفاده نمایند. به عبارت دیگر در مجازات تعزیری حدود و اندازه خاصی برای جرائم از سوی مرجع فقهی و حقوقی مشخص نشده است. بنابراین قاضی بر اساس تصمیم خود می ‌تواند جزای مجرم را تعیین  نموده و او را تادیب نماید.

بر اساس مجازات و تعزیرات اسلامی دستگاه قضایی می ‌تواند مجرم را مورد تفقد و شفقت قرار داده و او را ببخشد و حکم و جزای صادره را  تخفیف دهد.‌ در این بخش همراهی یک وکیل در مشهد می ‌تواند پرونده ‌های کیفری را در مجرای قانون تعزیراتی با روند بهتر پیش ببرد.

 نحوه اجرای حکم شلاق

هنگامی‌که قاضی بنا بر ماده ۱۵ آیین ‌نامه دادرسی مربوط به قوانین مجازات اسلامی رای بر اجرای حکم شلاق برای مجرم نمود، در هنگام اجرای حکم باید شرایط زیر مهیا باشد. در غیر این صورت اجرای مجازات غیرممکن بوده و تا فراهم نمودن بستر مناسب اجرای آن به تعویق خواهد افتاد.

  1. نحوه اجرای شلاق باید به‌گونه ‌ای باشد که ضربه به صورت گردن و جلوی بدن اصابت نکند.
  2. اجرای مجازات ترجیحا در فضای سرپوشیده و دارای دمای معتدل باشد.
  3. مجرم از هیچ دارویی برای بی‌ حسی و کاهش درد استفاده نکند.
  4. تعداد ضربات باید به‌ صورت دقیق توسط نماینده قاضی شمارش گردد.
  5. مأمور و مجری قانون نباید با مجرم قرابت سببی و نسبی، دوستی و دشمنی داشته باشد.
  6. چنانچه مجرم محکوم به مجازات شلاق تعزیری و حدودی شده باشد، باید یکی از مجازات ‌ها اجرا شده سپس مجازات دوم پس ‌از بهبودی کامل مجرم اجرا گردد.
  7. اجرای شلاق باید به ‌صورت کامل و یکنواخت صورت بگیرد و به صورتی نباشد که بر یک بخش بدن تمرکز گردد.
بررسی قوانین سوء استفاده از سفید امضاء
مطالعه بیشتر

آیا می توان مجازات شلاق را خرید؟

براساس قوانین اسلامی امکان تبدیل و تعدیل مجازات مجرم فقط در جرائم کیفری تعزیری امکان ‌پذیر است، به عبارت بهتر بر اساس مفاد 637 قانون مجازات اسلامی هنگامی‌که فرد دچار جرائم حدی مانند شرب خمر یا زنا گردد؛ در مجازات آن امکان تبدیل و تقلیل وجود ندارد.

بر اساس تبصره مفاد 637  قانون مجازات اسلامی چنان‌که زن و مرد نامحرم مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عنف گردند، باید به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شوند. در این بین اگر برای قاضی ثابت شود که در انجام عمل منافی با عفت، عمل یکی از طرفین  با اکراه و معذوریت همراه بوده دادگاه وظیفه دارد رسیدگی به این عمل را در دسته مجازات تعزیری بررسی نماید.

که در این  صورت می ‌توان مجازات مجرم را تعدیل و تبدیل نمود. و مجازات سبک تری همچون کاهش تعداد ضربات و یا تبدیل آن به جزای نقدی (خرید مجازات شلاق) حکم دهد.

بر اساس ماده 10 آیین‌نامه اجرایی مربوط به  قانون مجازات شلاق چنانچه مجرم به دادگاه ثابت نماید که ضربات شلاق ممکن است سلامت وی را با خطر مواجه نموده و خسارات جبران‌ ناپذیری بر جسم وی وارد آورد. در این مورد دادگاه وظیفه دارد درمورد تعیین مجازات و تبدیل آن اقدامات لازم را اتخاذ کند.

وکیل قتل در مشهد، انواع قتل و مجازات‌های آن
مطالعه بیشتر

قرار تامین خواسته کیفری

در هنگام مواجهه با این امر یک وکیل کیفری در مشهد می ‌تواند با استفاده از مواد مختلف قانونی مبحث مورد نظر را به دادگاه تقدیم کند تا رای دادگاه به تقلیل و تبدیل مجازات منجر شود.

کلام آخر

جامعه و بیان عرفی در میان اقشار مختلف آن از تعدیل و تقلیل مجازات به منزله خرید مجازات شلاق  بیان می نمایند و پرداخت جریمه نقدی را به ‌عنوان خرید مجازات شلاق  مطرح می کنند. این مبحث به ‌هیچ ‌عنوان صحیح نیست؛ چرا که بر اساس قانون اسلامی برای اجرای قوانین و پیاده سازی عدالت اجتماعی و در راستای پیشگیری از فراگیری جرائم منافی عنف و انواع آن مجازات ‌های تعزیری، حدود، دیات و قصاص از سوی قوه قضاییه صادر می ‌گردد.

بنابراین امکان خرید مجازات شلاق ممکن است ذهن افراد جامعه را با خطا مواجه کند که اگر خطایی از آن ‌ها سر باز زند به ‌راحتی می ‌توان مجازات آن را خریداری نمود. که این دیدگاه نه‌تنها با قوانین شرعی و عرف جامعه اسلامی سازگاری ندارد، بلکه باعث شکاف طبقاتی در سطح جامعه می گردد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد