خیار تعذر تسلیم چیست؟

وکیل فک پلمپ در مشهد

فهرست مطالب

شاید در ابتدا جمله خیار تعذر تسلیم برایتان ناآشنا باشد. باید گفت که پایبندی و تعهد به یک قرارداد از مهم ترین و ضروری ترین دغدغه های هر فرد هنگام عقد یک قرارداد می باشد. برای هر شخصی مهم است که طرف مقابل قرارداد، تعهدات و وظایف خود را به خوبی به جای بیاورد. در جامعه امروزی متاسفانه دعاوی زیادی در مراجع قضایی در حال رسیدگی است که یکی از طرفین قرارداد تعهدات و وظایف قانونی خود را به درستی انجام نداده است و طرف دیگر را وادار به شکایت کرده است.

تعهدات طرفین قرارداد نسبت به یکدیگر

هر کدام از طرف های قرارداد بر اساس بند های قرارداد نسبت به یکدیگر تعهدات و مسئولیت هایی دارند که باید آن ها را طبق قرارداد انجام دهند. برای مثال در یک قرارداد فروش بعد از عقد قرارداد خریدار مالک موضوع قرارداد می باشد و فروشنده نیز مالک ارزش، بها و پول معامله می باشد.

وکیل اختلاس در مشهد

پس بعد از لحظه انعقاد قرارداد یک شخص مالک می شود و یا پرداخت مبلغ کالا یا موضوع قرارداد بر اساس توافق طرفین قرارداد انجام می شود. اگر هر یک از دو طرف معامله نتوانند وظایف و تعهدات خود را به درستی انجام دهند فرد ضرر دیده می تواند با توجه به خیار تعذر تسلیم، قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کند. شما نیز می توانید برای عقد قرارداد مناسب با وکیل حقوقی در مشهد تماس بگیرید و از راهنمایی های او استفاده کنید.

منظور از خیار چیست؟

واژه خیار در قانون مدنی بیانگر اختیار و توانایی طرفین معامله یا قرارداد برای بر هم زدن و فسخ کردن قرارداد بدون رضایت طرف دیگر می باشد و اگر بخواهیم آن را خیلی ساده و عامیانه توضیح دهیم خیار همان حق فسخ قرارداد می باشد. البته باید توجه داشت که خیار فقط در بعضی از قراردادها اعمال می شود.

بهترین وکیل چک در مشهد
مطالعه بیشتر

در بعضی از قرارداد ها خیار قابل تصور نمی باشد و فسخ باید به صورت دو طرفه صورت بگیرد یعنی هر دو طرف رضایت داشته باشند که قرارداد منعقد شده و فسخ شود. مانند قرارداد فروش و اجازه املاک. خیار ها در قوانین مدنی دارای انواع مختلفی می باشند و اشخاص می توانند با توجه به نوع قرارداد و شرایط معامله اقدام به اعمال آن کنند.

خیار تعذر تسلیم چیست و در قرار داد و معاملات چه نقشی دارد؟

بعد از آشنایی با خیار در قانون مدنی اسلامی، مبحثی که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم موضوع خیار تعذر تسلیم است. خیار تعذر تسلم به تعریف ساده بیانگر حالتی است که بعد از انتقاد قرارداد، یکی از طرفین معامله که باید مالی یا پولی را تسلیم می کرده یا کاری را انجام می داده، بعد از بستن عقد، دیگر امکان و توانایی انجام آن عمل یا تسلیم آن پول را نخواهد داشت که در این صورت طرف مقابل که مال باید به او داده می شده می تواند با استفاده از خیار تعذر تسلیم، معامله را به صورت یک طرفه فسخ کند.

در حقیقت خیار تعذر تسلیم داشتن اختیار فسخ قرارداد به دلیل برآورده نشدن تعهدات طرف مقابل معامله می باشد. مراحل عقد قرارداد صحیح باید به یک وکیل در مشهد واگذار شود تا این کار را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید.

انواع خسارت‌‌های قابل مطالبه را بشناسید
مطالعه بیشتر

روش اعمال خیار تعذر تسلیم چیست؟

اگر بعد از بسته شدن قرارداد طرف مقابل شما به تعهد خود عمل نکرد و پول معامله را به شما واگذار و تسلیم نکرد شما می توانید با استفاده از اظهارنامه و ظرفیت های قانونی، فسخ معامله یا قرارداد را به او اعلام کنید. همچنین می توانید خسارت هایی که به شما وارد شده است را از او طلب کنید.

در حالتی که این اقدام انجام نشد، باید با تنظیم دادخواست در دادگاه، مراجع قضایی محل انعقاد قرارداد، یا محل اجرای قرارداد و یا محل سکونت شخص متعهد، ابتدا خواستار تایید فسخ قرارداد به استناد خیار تعذر تسلیم شوید و سپس خواستار برگرداندن مبلغ پرداختی و خسارات وارده طبق قرارداد شوید. این نکته را هم بدانید که هزینه دادرسی را شما باید پرداخت کنید. همچنین می توانید از وکیل های مجرب استفاده کنید تا بتوانید از روش خیار تعذر تسلیم به خوبی استفاده کنید و از حق قانونی خود دفاع کنید.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

خیار تعذر تسلیم در قانون مدنی چگونه بیان می شود؟

در خصوص خیار تعذر تسلیم در قانون مدنی باید گفت که قانون مدنی در ماده 369 ده نوع خیار را تعیین کرده است که در میان آن ها خیار تعذر تسلیم دیده نمی شود، درحالی که این خیار در فقه ما توسط شرع و فقها مورد تصریح و تاکید واقع شده است. اگر چه به صورت مستقیم در ماده 369 قانون مدنی به خیار تعذر تسلیم اشاره نشده است اما با توجه به این که قانون مدنی نیز از فقه سرچشمه می گیرد می توان گفت که قانون مدنی به صورت غیر مستقیم به خیار تعذر تسلیم اشاره می کند.

آشنایی با دادگاه نظامی و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

ماده 240 قانون مدنی کشور مقرر می کند که اگر بعد از عقد قرارداد انجام ممتنع شود و یا معلوم شود که حین عقد ممتنع بوده است، کسی که شرط بر نفع او شده است اختیار قانونی فسخ معامله و قرارداد را دارد. کلمه ممتنع نوعی بیانگر عدم انجام شرط های قرارداد می باشد.

نگاهی کلی به خیار تعذر تسلیم

اگر شخصی متعهد به انجام کاری یا تسلیم پول و مالی به فرد دیگر باشد، ولی در زمان انجام دادن تعهد خود نتواند تعهدات خود را به خوبی انجام دهد و فرد مقابل ضرر ببیند فرد ضرر دیده می تواند مطابق قانون و با استفاده از خیار تعذر تسلیم و بر اساس ظرفیت های قانونی قرارداد را یک طرفه فسخ کند و از فردی که تعهداتش را انجام نداده درخواست خسارت کند. گرچه در این مقاله ما به صورت مختصر به بررسی ابعاد، ظرفیت ها و خصوصیات خیار تعذر تسلیم پرداختیم،

ولی شما باید به این نکته توجه کنید که طرح هر گونه دعوا در مراجع قضایی و دادگاه نیازمند آگاهی و اطلاع از قوانین مدنی می باشد که امروزه بیشتر مردم جامعه تسلط کافی بر آن ها را ندارند. به همین دلیل توصیه می شود حتما با بهترین وکیل ها و مشاوران دادگستری مشورت نمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد