آشنایی با دادگاه ابطال رای داوری و قوانین مربوط به آن

ابطال رای داوری

فهرست مطالب

آیا قوانین و شرایط در خصوص دادگاه ابطال رای داوری را می‌دانید؟ آیا مراجع ذیصلاح در مورد رسیدگی به این امر را می‌شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، تمامی موارد قانونی در این خصوص را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دادگاه ابطال رای داوری

داور در لغت نام خداوند بلند مرتبه بوده که عادل نیز می‎باشد. یعنی کسی که خصومت را فصل نماید و به نیکی و بدی حکم کند. در فرهنگ فارسی معادل داوری حکمیت معنی شده است، که اشاره به داوری و میانجیگری میان دو یا چند نفر، که رسیدگی به آن در خارج از محکمه و منتج به ختم قضیه در شرایط معین، خواهد داشت.

ابطال رای داوری

اما در خصوص مفهوم حقوقی داوری، به معنای رفع اختلاف بین متداعبین در خارج از دادگاه به وسیله اشخاص حقوقی یا حقیقی مرضی الطرفین انتخابی می‎باشد.

با نظر به گفته وکیل حقوقی در مشهد، صلاحیت قضایی جهت رسیدگی به اعتراض به رای داور و دعوای ابطال آن، به عنوان موضوعات پیچیده حقوق داوری‎های بین المللی محسوب می‎شود. عدم هماهنگی این معیارها، علی‎الخصوص دو معیار اصلی یعنی محل صدور و آیین دادرسی، منشا آثاری نا مطلوبی چون تعارض مثبت و منفی صلاحیت‎های قضایی رسیدگی به اعتراض به رای داوری خواهد بود.

با توجه به اینکه طرفین با درج شرط داوری در قرارداد، به داور اختیار رسیدگی داده و باید به نتیجه آن پایبند باشند، در عین حال این رضایت به این معنی نخواهد بود که حکم به هر صورتی که صادر شود، قابل اعتراض نباشد. بنابراین حتی با وجود قطعیت در رای داور، جهت اطمینان از رعایت بی‎طرفی، انصاف و عدالت در صدور رای داور، امکان درخواست ابطال رای داوری،  در موارد محدود و خاص وجود خواهد داشت.

صدور حکم موت فرضی
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده 454 قانون آئین دارسی مدنی، تمامی افرادی كه اهليت اقامه دعوا دارند، این امکان برایشان فراهم است که با تراضي يكديگر منازعه و اختلاف خود را (چه در دادگاه‎ها طرح شده يا نشده باشد)  در صورت مطرح شدن آن در هر مرحله‎اي از رسيدگي ، به داوري يك يا چند نفر ارجاع دهند.

موارد ابطال رای داوری

 • راي صادره مخالف با قوانين موجد حق باشد .
 • داور نسبت به مطلبي كه موضوع داوري نبوده راي صادر كرده است .
 • داور خارج از حدود اختيار خود راي صادر نموده باشد. در اين صورت فقط آن قسمت از راي كه خارج از اختيارات داور است ابطال خواهد شد.
 • راي داور پس از انقضاي مدت داوري صادر و تسليم شده باشد .
 • رای داور با آنچه در دفتر املاك يا بين اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمي ثبت شده و داراي اعتبار قانوني است مخالف باشد .
 • رای به وسيله داوراني صادر شده كه مجاز به صدور راي نبوده‎اند .
 • قرارداد رجوع به داوري بي اعتبار بوده باشد.

مهلت اعتراض به رای داور

با توجه به ماده 490 قانون آئین دادرسی مدنی، این امکان برای هر یک از طرفین فراهم است که ظرف بيست روز بعد از ابلاغ راي داور از دادگاهي كه دعوا را ارجاع به داوري كرده است، و يا دادگاهي كه صلاحيت رسيدگي به اصل دعوا را داشته است، حكم به ابطال راي داور را تقاضا کنند.

با اصول نگارش انواع قرارداد بین طرفین آشنا شوید
مطالعه بیشتر

در اين شرایط دادگاه موظف است به درخواست وی رسيدگي كند.

ابطال رای داوری

تبصره- مهلت تعیین شده در اين ماده 488 نسبت به اشخاصي كه در خارج از کشور اقامت دارند، دو ماه در نظر گرفته شده است. همچنین شروع مهلت‎هاي معین شده در اين ماده براي افرادی كه داراي عذر موجه (که به وضوح در ماده 306 و تبصره 1 به شرح آن پرداخته شده است) ، بعد از رفع عذر احتساب خواهد شد.
در خصوص موضوع دادگاه ابطال رای داوری، لازم است بدانید در دعوی ابطال رای داور، ارسال دادخواست به مراجع ذی صلاح از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی امکان پذیر خواهد بود. بنابراین افراد باید جهت تقدیم دادخواست، به همراه مدارک مربوطه، مانند تصویر مصدق رای داوری، مدارک شناسایی جهت احراز سمت و همچنین کارت عابر بانک جهت پرداخت نمودن هزینه دادرسی، به این دفاتر مراجعه کنند.

مراجع رسیدگی به ابطال رای داوری

در جهت دادگاه ابطال رای داوری و مراجع رسیدگی به درخواست ابطال رای داور می‎توان گفت:
1- در شرایطی که دادگاه بدوی، دعوی را به داوری ارجاع کرده باشد، همان دادگاه مرجع رسیدگی و اعتراض و درخواست ابطال رای داور خواهد بود، و در صورتی که دادگاه تجدید نظر دعوی را به داوری ارجاع داده باشد، متعاقبا همان دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعوی را خواهد داشت .
2- در حالتی که داوری بدون دخالت دادگاه برگزار شود، و داور حکم به صدور رای کرده باشد، مرجع رسیدگی به درخواست و اعتراض و درخواست ابطال آن، دادگاهی خواهد بود که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را داشته باشد.
در خصوص شیوه رسیدگی به دادخواست ابطال رای داور، نصی در قانون وجود نخواهد داشت، بنابراین بعد از ارائه و تقدیم دادخواست، دفتر شعبه دادخواست و پیوست‎های آن را به نظر دادگاه رسانده و دادگاه نیز دستور ثبت و ابلاغ آن را خواهد داد، که در نتیجه با تعیین وقت رسیدگی، طرفین دعوت به حضور خواهند شد.

وکیل صلح‎ نامه در مشهد
مطالعه بیشتر

مواردی که دادگاه با تراضی طرفین می‌تواند شخصی را به سمت داوری معین نماید

 • کسانی که سن آن‎ها کمتر از ۲۵ سال باشد.
 • کسانی که در دعوا ذینفع می‎باشند.
 • کسانی که با یکی از اصحاب دعوا قرابت نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم داشته باشند.
 • کسانی که قیم یا کفیل یا وکیل یا مباشر امور یکی از اصحاب دعوا باشند یا یکی از اصحاب دعوا مباشر امور آنان باشد.
 • کسانی که خود یا همسرشان وارث یکی از اصحاب دعوا باشد.
 • کسانی که با یکی از اصحاب دعوا یا با اشخاصی که قرابت نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم با یکی از اصحاب دعوا را دارند، در گذشته یا حال دادرسی کیفری داشته باشند.
 • کسانی که خود یا همسرانشان با یکی از اقربای سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم او با یک یا یکی از اصحاب دعوا یا زوجه های نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم او دادرسی مدنی دارند.
 • کارمندان دولت در حوزه ماموریت آن‎ها.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد