قوانین مربوط به داوری در طلاق

شرایط طلاق توافقی

فهرست مطالب

حقوق و معانی کلمات حقوقی سخت هستند و شما باید از وکیل خانواده در مشهد در این زمینه راهنمایی بگیرید، داوری در طلاق اهمیت بسیار بالایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم، ابتدا یک تعریف جزئی از طلاق را ارائه می‌ کنیم تا تسلط شما به مطلب بیشتر شود، امیدوارم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

همان طور که گفتیم طلاق یک مسئله مهم است و داوری در طلاق بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل رغبت مردم جهت مشاوره و راهنمایی با تیم یسنا وکیل افزایش داشته است. طلاق یک کلمه عربی است که مصدر طلق و یطلق می باشد یعنی رهایی یافتن آزاد کردن و غیره، طلاق باعث تمام شدن زندگی زناشویی می شود.

طبق ماده 1133 قانونی مدنی مرد می تواند هر وقت که بخواهد بر اساس یک شرایط خاص همسر خود را طلاق دهد. زن هم می تواند با شرایطی خاص و با اثبات غیر و حج یا شرایطی که در عقد قید شده است از طریق دادگاه و با رضایت مرد طلاق بگیرد.

طلاق غیابی

اهمیت داوری در طلاق

وقتی زن یا مرد برای درخواست طلاق به دادگاه مراجعه می کنند، به درخواست هر کدام از زوجین دادگاه برای حل مشکل خانوادگی و ایجاد سازش بین زوجین معمولا آن ها را به داوری در طلاق ارجاع می دهد تا بین آن ها داوری شود، در نهایت اگر نظر داور مورد قبول باشد، بر اساس آن حکم می‌ دهد.

امروزه به دلیل فراگیری مسئله ‌ی طلاق افزایش آمار طلاق و نیاز جامعه به آگاهی از شرایط قانونی آن، در این مقاله سعی می کنیم شما را با داوری در طلاق آشنا کنیم و برای مشاوره می توانید به وکیل خوب در مشهد مراجعه کنید، دادگاه بر اساس تقاضای زوجین موضوع اختلاف را به داوری واگذار می کند و سپس بعد از این که قاضی قرار داوری را صادر کرد زن و مرد به صورت مجزا هر کدام شخصی را به عنوان داور به دادگاه معرفی می کنند.

قوانین کشور درباره فرزند نامشروع
مطالعه بیشتر

طبق قانون عملی شدن نظر داور به تشخیص شخص قاضی بستگی دارد، یعنی اگر داور نظری بدهد و این نظر به دلایل قانونی و شرعی رد شود قاضی می تواند آن را رد کند و نظر نهایی را قاضی می دهد.

شرایط داوری در طلاق

بعد از این که دادگاه تشخیص داد که باید موضوع را به داور واگذار کند زن و مرد هر کدام تا بیست روز مهلت دارند تا فردی از نزدیکان خود را که شرایط قانونی داوری در طلاق را داشته باشد را به دادگاه معرفی کنند تا دادگاه شرایط داوران را مورد بررسی قرار دهد. بهتر است که شخص داور از نزدیکان آن ها باشد و از شرایط زندگی آن ها اطلاع کافی داشته باشند و داوری که نسبت نزدیک با زوجین داشته باشد می تواند بهتر برای رفع اختلاف و مشکلات بین آن ها اقدام کند.

اگر زن یا مرد از معرفی کردن داور خودداری کنند یا این که توانایی این کار را نداشته باشند، دادگاه به درخواست طرفین می‌ تواند خودش برای آن ها فردی را به عنوان داور مشخص کند. از لحاظ قانونی شخصی که قصد دارد در طلاق داوری کند باید این شرایط را داشته باشد

  • حداقل 40 سال داشته باشد
  • متاهل باشد
  • با قوانین شرعی و حقوقی آشنایی داشته باشد
آشنایی با وکالت نامه حق طلاق
مطالعه بیشتر

داور در موضوع طلاق چه وظایفی دارد؟

بعد از این که داورها به دادگاه و قاضی معرفی شدند صلاحیت آن ها مورد بررسی قرار می‌ گیرد و اولین وظیفه داوران این است که پذیرش داوری را با تقدیم لایحه ای به دادگاه اعلام نمایند. یکی دیگر از مهم ترین وظایف داوران این است که جلسات متعددی را با زوجین تشکیل بدهند و برای رفع مشکلات و ایجاد سازش بین طرفین تلاش کنند سپس بعد از انجام این کار باید یکی از داوران نتیجه را در مدت زمان و مهلتی که دادگاه اعلام می ‌کند به قاضی ارائه کند.

شرایط طلاق در مشهد

اگر مهلت تعیین شده توسط دادگاه برای ایجاد صلح و سازش بین زوجین کافی نباشد داوران این امکان را دارند که بار دیگر از دادگاه تقاضای وقت و مهلت اضافی کنند تا این فرصت را افزایش دهند. البته کسی که باید در این باره تصمیم بگیرد قاضی است اگر نیاز بداند مهلت را افزایش خواهد داد. پیش تر از این در مقاله توضیح دادیم که داوران طلاق حکمی را صادر نخواهد کرد بلکه آن ها تلاش می‌کنند تا بین زن و مرد میانجی گری کنند و صلح را برقرار کنند و نتیجه کار خود را به عنوان نظریه به دادگاه و قاضی اعلام نمایند و تصمیم نهایی با دادگاه است.

مراحل داوری در طلاق چگونه است؟

عموما قاضی زمانی را مشخص می‌ کند و مهارت های لازم را به داوران آموزش می دهد، همچنین مهلتی را مقرر می‌ کند که در طی آن مدت داوران جلسات خود را با زن و مرد برقرار کنند و نتیجه را به قاضی اعلام کنند. داوران در مهلت زمانی که قاضی مقرر می کند باید حداقل دو جلسه را با زوجین برگزار کنند و در آن مسائلی که باعث بروز اختلاف در بین آن ها شده است را برطرف کنند و با ارائه راه کارهای مناسب از طلاق آن ها جلوگیری کنند.

حق اشتغال زنان در قانون اساسی
مطالعه بیشتر

داوران طلاق باید تا حد امکان تلاش کنند تا زوجین از تصمیم خود برای طلاق منصرف شوند. یکی از مواردی که به آن باید توجه داشت این است که اگر یکی از زوجین در جلسات داوری در طلاق حضور نداشته باشند باعث نمی شود که جلسه برگزار نشود. در هر شرایطی باید جلسات برگزار شود.

داوری در طلاق و اعلام رای

اگر بعد از داوری میان زوجین سازش نشود و آن ها همچنان بر تصمیم خود پافشاری کنند داوران نظر خود را می دهند که این زن و شوهر دیگر نمی توانند در کنار یک دیگر به زندگی مشترک ادامه بدهند، البته نظر داوران بر روی رای قاضی تاثیری ندارد و قاضی بر اساس قوانین مدنی رای خود را صادر می کند. رای داوران رای نهایی نیست بلکه یک نظر ساده است که به دادگاه کمک می کند تا رای مناسبی را صادر کند. قاضی اجباری ندارد که رای داوران را به اجرا درآورد.

اگر بعد از داوری زوجین از نظر خود منصرف شوند و بخواهند به زندگی مشترک خود ادامه دهند دادگاه با تنظیم صورت جلسه پرونده را مختومه اعلام می کند. سپس دادگاه تحقیقاتی را انجام می دهد که ببیند آیا زوجین توانایی زندگی با یک دیگر را دارند یا خیر. این تصمیم در قالب یک گواهی به نام گواهی عدم سازش صادر می شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد