شرایط و قوانین دریافت مهریه از کارمند

مطالبه مهریه در مشهد

فهرست مطالب

مهریه یا صداق، دینی است که به محض انعقاد عقد نکاح بر ذمه مرد جاری گشته، چنانچه طبق ماده 1082 قانون مدنی به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می ‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید؛ بنابراین به محض وقوع عقد شوهر بدهکار نسبت به پرداخت مهریه می‌ گردد و زن می ‌تواند آن را مطالبه کند. در صورتی که مرد کارمند باشد دادگاه دریافت مهریه از کارمند را به صورت اقساطی جهت تادیه آن در نظر می گیرد.

زن در صورت بروز اختلاف و جدایی اگر بخواهد این حق خود را به روش قانونی مطالبه کند، چنانچه همسرش کارمند باشد، می ‌تواند به دادگاه رجوع و تقاضای صدور اجرائیه ثبتی نماید. درصورتی‌که از طریق دادگاه اقدام کند با قرار تامین خواسته و اگر از طریق اجرائیه ثبتی اقدام نماید با درخواست توقیف حساب بانکی در جهت توقیف حقوق مرد اقدام می نماید.

دریافت مهریه

شرایط دریافت مهریه از کارمند

چنانچه مرد کارمند باشد حقوق او جز دارایی مالی او محسوب شده و در صورتی که مرد معسر از پرداخت مهریه باشد زن می ‌تواند برای گرفتن مهریه خود با مراجعه به دادگاه به صورت ماهانه اقدام به کسر از حقوق مرد تا پرداخت کامل آن نماید.

دریافت مهریه از کارمند در ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی اشاره شده است که از حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت، شهرداری ‌ها، بانک ‌ها، شرکت ‌ها و بنگاه ‌های خصوصی و نظایر آن در صورتی که دارای زن یا فرزند باشند، ربع و الا ثلث آن توقیف می ‌شود.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

طبق این ماده حقوق و مزایای کارمندان دولت قابل توقیف بوده و میزان آن به این صورت است که ماهانه یک چهارم از حقوق پایه کارمند جهت پرداخت مهریه کسر می ‌شود؛ این در حالتی است که زوجین دارای فرزند باشند.

در صورتی که زوجین فرزندی نداشته باشند؛ یک سوم از حقوق پایه و خالص دریافتی مرد کسر می شود تا علاوه بر پرداخت مهریه، تامین زندگی و امورات شوهر نیز مختل نگردد. همچنین فرقی ندارد که حضانت فرزند مشترک با مادر باشد یا پدر در هر صورت وظیفه پدر است تا نفقه فرزند را پرداخت کند و به همین جهت با وجود فرزند یک چهارم از حقوق قابل توقیف است.

 شیوه اجرای توقیف حقوق و دریافت مهریه از کارمند

شیوه اجرای توقیف حقوق و دریافت مهریه از کارمند به این صورت است که مدیر اجرای حکم به توقیف حقوق و سایر مزایای استخدامی از جمله پاداش ها و کارت های هدیه بانکی نموده و حکم را به اداره یا سازمانی که زوج در آن مشغول است، ابلاغ می کند.

در این حالت نیازی به تقدیم دادخواست از سوی زن نیست و پس از آن رئیس سازمان مربوطه موظف است میزان گفته شده را به صورت ماهانه از حقوق مرد کسر نماید و این مبلغ را به مسئول اجرای حکم ارسال کند تا این مبلغ به زن پرداخت گردد.

طبق ماده 576 قانون مجازات اسلامی جلوگیری از اجرای اوامر کتبی دولتی یا اجرای احکام یا اوامر مقامات قضائی یا هر گونه امری که از طرف مقامات قانونی ‌صادر شده باشد، موجب انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.

روش مطالبه مهریه: وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد
مطالعه بیشتر

برای دریافت مهریه از کارمند و نحوه توقیف حقوق و اموال زوج در هنگام طلاق بهتر است ابتدا با یک وکیل خانواده در مشهد مشورت نموده و از نحوه اجرا و مفاد قانونی مربوطه اطلاعات کافی به دست آورید.

کاهش یا افزایش مهریه

تعریف مهریه و انواع آن

مهریه یکی از مهم ترین آثار مالی عقد نکاح می باشد، در واقع مهر یا صداق، مالی است که زن در اثر ازدواج مالک آن می ‌شود و مرد ملزم به پرداخت آن می‌ گردد. اساس نهاد مهریه در حقوق ایران برگرفته از سنت و مذهب اسلام است و بر اساس قوانین شرعی اسلام اگر مهریه در زمان وقوع عقد تعیین شود یا تعیین آن به بعد از عقد موکول شود، انواعی دارد که عبارت است از مهرالمسمی، مهرالمثل، مهرالمتعه.

مهرالمسمی

مهری است که زن و مرد قبل از انعقاد عقد نسبت به مقدار و میزان آن توافق کرده و آن را در عقد ذکر می‌ کنند.

مهرالمثل

مهری است که بر حسب عرف و عادت و با توجه به وضعیت زن از لحاظ زیبایی و تحصیلات و موقعیت خانوادگی و اجتماعی و سایر خصوصیات و مقتضیات زمانی و مکانی تعیین می ‌شود.

مهرالمتعه

زمانی پرداخت می ‌شود که در عقد مهر ذکر نشده باشد و پیش از وقوع نزدیکی، طلاق واقع شود و برخلاف مهرالمثل وضع مالی مرد از نظر غنا و فقر در نظر گرفته می ‌شود.

برای آشنایی با انواع مهریه و نحوه پرداخت آن می توان با مراجعه به وکیل خوب در مشهد و دریافت مشاوره از او با مجرای قانونی مهریه آشنا شوید.

شماره تلفن وکیل خانواده در مشهد
مطالعه بیشتر

انواع روش های دریافت مهریه

طبق قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران در هنگام طلاق مهریه به دو صورت قابل وصول و پرداخت می باشد که این مورد عبارت‌اند از:

مهریه عندالستطاعه

مهریه ای است که در زمانی پرداخت آن بر مرد واجب می ‌شود که در هنگام پرداخت و مطالبه، استطاعت مالی جهت پرداخت آن را داشته باشد؛ بنابراین در اینجا زن در هنگام مطالبه باید ثابت کند که شوهرش توانایی مالی پرداخت مهریه را دارد؛ بنابراین زن پس از به اجرا گذاشتن مهریه، اموال متعلق به شوهر را به دادگاه معرفی می‌ کند.

مهرالمثل

مهریه عندالمطالبه

مهریه ای است که به محض مطالبه زن، پرداخت آن بر شوهر واجب می شود و پرداخت آن توسط مرد ارتباطی با استطاعت مالی اش ندارد. از آنجایی که در این نوع از مهریه استطاعت و توانایی مالی مرد شرط پرداخت مهریه نیست؛ بنابراین در صورت نداشتن استطاعت مالی و کافی نبودن دارایی اش جهت پرداخت باید اعسار خود را در دادگاه اثبات کند تا بتوان مهریه را تقسیط کرد.

مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394، در صورت درخواست اعسار و عدم توانایی مالی مرد از مطالبه مهریه اصل بر معسر بودن مدعی اعسار است و زن باید استطاعت و توانایی مالی مرد را اثبات کند.

چنانچه وضع مالی مرد در گذشته تمکن او را اثبات کند ولی در حال حاضر زن نتواند این استطاعت را در طول یک سال قبل از طرح دعوای اعسار در دادگاه ثابت کند، برای اثبات اعسار در دادگاه، شوهر ملزم به ادای سوگند می گردد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد