در ابتدا و پیش از پرداختن به کل موضوع و نحوه صدور ابلاغ باید بگوییم که اجرای رای صادره از جانب دادگاه نیاز به تبحر و مهارت وکیل مدافع دارد؛ زیرا ممکن است در مرحله اجرای حکم وقفه ایجاد شود و حتی حکم به دادگاه صادر کننده برگردانده شود. از این رو باید در انتخاب وکیل درخواست اجرای رای کاملا هوشمندانه عمل کرد و با گزینش بهترین‌ وکلا در پرونده ‌های حقوقی و کیفری پیروز میدان شد. برای این منظور تیم یسنا وکیل با مجموعه ‌ای از معتبرترین و بهترین وکلا در خدمت شما عزیزان است و بر اساس نوع پرونده و درخواست شما بهترین وکیل در مشهد را در اختیارتان قرار خواهد داد.

درخواست ابلاغ اجرای رای

به منظور اجرای رای دادگاه علاوه بر در اختیار داشتن یک وکیل مجرب و کارآزموده باید در نظر داشته باشید که به منظور اجرای قطعی حکم پس از قطعی شدن دادنامه و صادر شدن اجراییه بایستی حکم صادره به محکوم علیه(کسی که از او شکایت شده و محکم گردیده است) ابلاغ شود.

وکیل درخواست اجرای رای

بر اساس ماده ۳۰۲ قانون فوق الذکر هیچ حکمی تا زمانی که به صورت حضوری یا رونوشت گواهی شده به طرفین دعوا یا وکیل آن ‌ها ابلاغ نشده باشد به مرحله اجرا نمی ‌رسد.

در شرایطی که دادگاه رای غیابی صادر کند مثل زمانی که محکوم علیه مجهول المکان است، ابلاغ رای صادره از جانب دادگاه به صورت انتشار در روزنامه ‌های کثیرالانتشار صورت می ‌گیرد.

نکته ‌ای که در اینجا مهم است و باید به آن اشاره کرد این است که حکم کیفری به محض صادر شدن قابلیت اجرا دارد اما اجرای حکم مدنی با وجود سه شرط زیر قابلیت اجرا دارد.

وکیل تامین دلیل در مشهد
مطالعه بیشتر

با توجه به اهمیت ابلاغ اجرای رای که در اینجا بیان کردیم در ادامه به تعریف ابلاغ، انواع و نحوه اجرای آن می‌ پردازیم.

ابلاغ چیست؟

معنای ابلاغ در ادبیات مفهومی کلی دارد و به صورت رساندن پیام به فرد به منظور آگاه کردن او ذکر شده است.

اما منظور از ابلاغ در اصطلاحات حقوقی آگاهی افراد از وجود یا صدور یک سند رسمی است که منجر به رعایت تشریفات قانونی می‌ گردد.

ابلاغ از ارکان مهم دادرسی محسوب می‌ شود؛ زیرا در صورت کوتاهی در انجام یا دریافت آن حقوق طرفین دعوا نادیده گرفته می ‌شود.

توجه داشته باشید که امروزه بر اساس ماده ۶۴۹ الی ۶۶۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴ که مربوط به دادرسی الکترونیکی است، ذکر شده که ابلاغ حکم به شکل الکترونیکی و از طریق سامانه ‌ها انجام می ‌گیرد.

لازم به یادآوری است که پیش از ارائه درخواست به دادگاه و طرح دعوی اقدام به مشورت با وکیل درخواست اجرای رای نمایید؛ زیرا این دو به عنوان مکمل یکدیگر در اجرای حکم عمل می ‌کنند و در صورت نبود هریک از این دو شرط حکم دادگاه قابلیت اجرا پیدا نخواهد کرد.

انواع ابلاغ

انجام ابلاغ حکم از دو طریق صورت می ‌گیرد که در ادامه بیان می کنیم.

وکیل رفع ممنوع الخروجی
مطالعه بیشتر

به دلیل اهمیت موضوع وکیل درخواست اجرای رای مجددا تکرار می‌ کنیم که تا زمانی که حکم صادره از جانب دادگاه اجرایی نشده است از قطعیت آن اطمینان حاصل نکنید و حتما در دعاوی خود از مشورت با وکیل متخصص در این حوزه غافل نشوید. تیم یسنا وکیل برای رفاه حال شما عزیزان و جلوگیری از اتلاف وقت شما برای جستجوی وکیل مجرب از طریق در اختیار قرار دادن وکیل خوب در مشهد به شما در پیروزی قطعی و حتمی در پرونده ‌هایتان کمک شایانی خواهد کرد.

مامور ابلاغ چه کسی است؟

در واقع می ‌توان اینگونه بیان کرد یکی دیگر از ارکان مهمی که در اجرای حکم می ‌تواند به وکیل درخواست اجرای رای کمک کند تا زودتر حکم را به مرحله اجرا برساند، مامور ابلاغ است.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

مامور ابلاغ فردی است که تحت نظارت دادگستری وظیفه تحویل ابلاغ و اوراق قضایی به افراد را بر عهده دارد.

شرایط لازم جهت تصدی مامور ابلاغ

وظایف مامور ابلاغ

در صورتی که مامور ابلاغ وظیفه خود را بدون کم و کاست و به درستی انجام دهد در واقع کمک شایانی به وکیل درخواست اجرای رای کرده است و علت این امر آن است که یکی از شرایط اجرای حکم که ابلاغ به خوانده بوده است تحقق یافته است. در نتیجه به علت اهمیت این امر در ادامه به شرح وظایف مامور ابلاغ می ‌پردازیم.

بهترین وکیل چک در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل حقوقی در مشهد

با مطالعه مقاله فوق حتما تا الان به این نتیجه رسیده ‌اید که دعاوی حقوقی و کیفری پیچیدگی زیادی دارند که در صورت عدم اطلاع از یک تبصره و ماده ممکن است نتیجه دلخواه شما حاصل نشود و حکم صادره مطابق میل شما نباشد هرچند حق با شما باشد.

موسسه حقوقی ما همواره در تلاش بوده با کادری حرفه ‌ای بهترین ‌ها را برای مراجعه کنندگان رقم بزند تا صرف نظر از شناخته شدن با نام نیک و شایسته از آن یاد شود. در همین راستا این اطمینان را به شما عزیزان می ‌دهیم که در صورت اعتماد به ما هیچگاه پشیمان نخواهید شد. مسئولیت ما ارائه بهترین خدمات به شما جهت پیروزی و کسب نتیجه دلخواهتان است و این یعنی جلب رضایت شما.

در انتها عنوان می ‌کنیم که اگر پرونده شما و حکم نهایی و اجرای آن برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است از کنار انتخاب وکیل درخواست اجرای رای به راحتی عبور نکنید؛ زیرا حرفه‌ ای بودن و پیگیری مستمر وکیل در این زمینه حرف اول را می ‌زند که مجموعه ما این مهم را برایتان محقق خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.