رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه

فهرست مطالب

رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه دارای مجرای قانونی مختص به خود است و تنها زمانی از سوی مراجع قضایی صادر می گردد که مرد ثابت کند با توقیف حساب بانکی ‌اش دچار اعسار گشته است.

مهریه، الزام قانونی شرعی و قانونی است که در زمان عقد بر ذمه شوهر قرار می گیرد به طوری که زوجه هر زمان اراده کند می تواند آن را مطالبه نماید. حتی در این زمینه زن می تواند در برابر تمایلات مرد خود را حبس نموده، تا زمانی که مهریه را دریافت نکرده از شوهر خود تمکین نکند.

ماده ۱۰۸۰ قانون اجرای مدنی مهریه را بر مبنای تراضی طرفین در جریان عقد نکاح بیان نموده و زوج را ملزم به پرداخت آن می داند؛ بنابراین زن می تواند هر زمانی که اراده نماید، مهریه خود را مطالبه نموده و اموال و دارایی های شوهر خود را توقیف نماید.

مطالبه مهریه در مشهد

لازم به ذکر است که زوجه تنها زمانی می تواند تمام مهریه خود را از شوهرش مطالبه نماید که مورد تطمیع مرد قرار گرفته باشد. به عبارت بهتر تا زمانی که نزدیکی بین زن و شوهر صورت نگرفته باشد و عقد به دلیل عنن یا ناتوانی جنسی مرد فسخ شده باشد در این صورت زن می تواند فقط نصف مهر خود را از زوجه دریافت نماید.

چگونه زوجه می تواند اموال شوهر را توقیف کند؟

زن با مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست حقوقی می تواند به طور هم‌ زمان مهریه خود را مطالبه نموده و نسبت به توقیف اموال همسرش اقدام نماید. در صورتی که مرد مالی برای پرداخت مهریه زن نداشته باشد، طبق ماده ۲ قانون محکومیت های مالی زن می تواند نسبت به بازداشت شوهر در راستای دریافت مهریه اقدام کند.

در صورتی که زوج، صداق زوجه را پرداخت نکند، زوجه حق دارد با اذن مقامات قضایی اموال و دارایی همسر خود را توقیف نماید. در این راستا او می تواند مطالبات خود را از حساب‌ های بانکی و حقوقی همسرش دریافت کند تا به این طریق یک چهارم حقوق زوج برای دریافت مهریه توقیف گردد.

نفقه زوجه( زن)
مطالعه بیشتر

مستثنیات دین که نمی توان آن را برای مطالبه مهریه توقیف کرد؟

بر اساس ماده ۵۲۴ قانون آیین دادرسی مدنی اموال و مناسکی که جزو ضروریات زندگی فرد می باشد، امکان توقیف آن برای تسویه حساب وجود ندارد که اصطلاحا به این موارد مستثنیات دین گفته می شود. این موارد شامل موارد زیر است.

  • ملزومات اولیه ای که خود فرد و افراد تحت تکفل وی برای گذار‌ان زندگی به آن نیازمند هستند.
  • کتب و ملزوماتی که فرد برای انجام پژوهش و تحقیقات خود به آن ‌ها نیاز دارد.
  • ابزارآلاتی که فرد به وسیله آن کسب درآمد می کند.
  • پول پیش مستاجر

چند نکته درباره رفع توقیف حساب بانکی

وکیل خانواده در مشهد می تواند مسیر قانونی رفع توقیف حساب بانکی را برای شما تبین نموده و با جلب رضایت زوجه از مرجع توقیف کننده می تواند درخواست رفع توقیف اموال موکل خود را درخواست نماید.

دادسرای عمومی و قضات دادگاه های حقوقی و کیفری در صورت امتناع زوج از پرداخت مهریه، می توانند نسبت به مسدودی حساب بانکی اقدام کنند.

در این حالت با کمک یک وکیل خوب در مشهد نسبت به رفع مسدودی حساب به بخش مورد نظر مراجعه کرده، با ارائه شماره ۱۶ رقمی حساب خود نسبت به رفع توقیف آن اقدام نماید.

کاهش یا افزایش مهریه

قوانین اداری برای رفع توقیف حساب بانکی به شرح زیر است که در هنگام مراجعه به مراکز مورد نظر باید به موارد زیر توجه نمایید.

  • برای اطلاعات از نحوه توقیف و پاسخ بانک ها نسبت به نامه انسداد حساب، باید به همان مرجع دادگاه یا دفتر اجرای احکام که حکم توقیف را صادر نموده، مراجعه کنید.
  • پروسه رفع توقیف حساب بانکی به طور معمول یک ماه زمان می برد ولی شما می توانید یک یا دو حساب اصلی خود را ظرف دو روز از توفیق آزاد نمایید.
  • برای رفع مسدودی حساب اصلی خود به صورت دستی باید به ادارات حقوقی بانک ها مراجعه نمایید.
سریعترین راه وصول مهریه
مطالعه بیشتر

مراجع ذی صلاح برای توقیف و رفع توقیف حساب بانکی

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران زمانی که یک فرد دارای بدهی و دینی باشد که از پرداخت آن امتناع می نماید، طلبکار می تواند با مراجعه به مراکز قضایی نسبت به طلب خود اعتراض نماید. مطالبه مهریه از زوجه نیز بر اساس مفاد قانون مدنی و کیفری جمهوری اسلامی ایران نوعی بدهی محسوب می گردد که مرد وظیفه دارد آن‌ها نسبت به زن پرداخت نماید.

در این میان فقط چند مجموعه در راستای تسویه دیونات فرد مورد نظر می توانند نسبت به توقیف حساب بانکی وی دستورات لازم را صادر نمایند.

مراجع قضایی

مراجع قضایی می توانند شامل تمام دادگاه های کیفری، مدنی و جزایی باشند و یا دفاتر اجرای احکام و دادسراهای انقلاب اسلامی مراجع دارای صلاحیت قضایی هستند که می‌ توانند دستور توقیف حساب بانکی اشخاص حقیقی یا حقوقی را صادر نمایند. در این میان ذینفعان این مقوله می تواند شامل مجامع دولتی، اشخاص حقیقی و حقوقی باشند.

چنانچه یک وکیل در مشهد برای احیای حقوق موکل خود توقیف نامه اموال زوجه را برای مطالبه و درخواست مهریه در اختیار داشته باشد، می تواند با این سند به بانک های مورد نظر مراجعه نموده از وضعیت حساب شخص مورد نظر اطلاعات کافی را کسب نماید.

بانک ها وظیفه دارند در راستای اجرای احکام صادره و دستورات قضایی همکاری های لازم را با مراجعه مورد نظر داشته باشند. چنانچه مسدودی حساب به دستور مرجع قضایی به عمل آمده باشد، لازم به ذکر است دستور رفع مسدودی حساب بانکی باید دقیقا از سوی همان مرجع قضایی مسدود کننده صادر شود.

قوانین و شرایط مطالبه مهریه در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل مهریه در مشهد

دستور مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

در صورتی که فرد دارای چک برگشتی و معوقاتی باشد که از تاریخ وصول آن 7 سال گذشته باشد، در این صورت بانک مرکزی با دستور مستقیم نسبت به توقیف حساب های بانکی فرد اقدام خواهد نمود.

اگر مرد کارمند یکی از مراکز دولتی و یا خصوصی باشد و زوجه وی درخواستی مبنی بر مطالبه مهریه را به بانک مرکزی ارائه نماید. در این صورت با اذن مراجع قضایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دستور به توقیف حساب بانک زوج می نماید.

در صورتی که خود مشتری شخصا تقاضای انسداد حساب های بانکی خود را داشته باشد.

اگر فردی به دلایل شخصی و حقوقی تقاضای انسداد حساب ‌های جاری را خود نماید و دسته چک خود را به شعبه بازگرداند، در این صورت شعبه وظیفه دارد تمامی حساب های شخص مورد نظر را مسدود نماید.

در همین راستا بانک به بهانه های واهی همچون فعال نبودن حساب مشتری، راکد بودن حساب وی یا عدم سابقه صدور چک برگشتی مجاز به مسدود نمودن حساب اشخاص مختلف نیستند. در غیر این حالت فرد می تواند به مراجع قضایی مراجعه نموده و از شعبه مورد نظر شکایت کند.

 کلام آخر

زن می تواند با مراجعه به مراکز قضایی کشور نسبت به مطالبه مهریه خود اقدام نماید و در این راستا تمام دارایی های مرد را توقیف کند. اما قوانین جمهوری اسلامی ایران برای آنکه مرد دچار اعسار نگردد برخی از مستثنیات را در نظر گرفته که زن نمی تواند از آن طلب مهریه خود را جبران کند. با این حال وکلا و مراجع قضایی فعال در حوزه خانواده توصیه می کنند که مرد با جلب نظر زن نسبت به رفع توقیف حساب بانکی خود اقدام نموده و در راستای پرداخت مهریه اهتمام بیشتری ورزد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد