روش مطالبه مهریه: وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد

فهرست مطالب

این عنوان بیان کننده یکی از روش‌ های مطالبه مهریه از طریق زوجه است که به دلیل رسمی بودن سند نکاحیه، وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی می‌ تواند این سند را از دفتر اسناد رسمی مذکور مطالبه کند. لازم به ذکر است روش دیگری که برای مطالبه مهریه از طریق زوجه وجود دارد که مطالبه مهریه از طریق دادگاه است.

تفاوت روش‌ های مطالبه مهریه از طریق زوجه

نکته اول در خصوص این تفاوت ‌ها شروع عملیات اجرایی مربوط به هر یک از این روش ‌ها است که طی روش مطالبه مهریه از طریق دادگاه بایستی برای اجرای حکم منتظر رای دادگاه و قاضی بود اما در روش مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی به محض ارائه درخواست کتبی زوجه یا وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی عملیات اجرایی کلید می ‌خورد.

نکته دوم در این رابطه مربوط به تعیین وقت است که در روش مطالبه مهریه از طریق ثبت اسناد رسمی لزومی برای تعیین وقت قبلی وجود ندارد و روند اجرایی پرونده به سرعت طی می ‌شود اما در روش مطالبه مهریه از طریق دادگاه، زوجه یا وکیل وی باید جهت تعیین وقت قبلی و رسیدگی ماهیتی به پرونده به دادگاه مراجعه کند به همین دلیل این روش طولانی ‌تر و وقت گیر‌تر است.

مدارک لازم جهت اقدام وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی

پیش از پرداختن به نحوه اجرای عملیات مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی لازم است ابتدا با مدارک مورد نیازی که بایستی توسط وکیل زوجه به دادگاه مربوطه ارائه دهیم آشنا شوید. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • اصل سند نکاحیه
 • وکالتنامه وکیل از موکل خویش یا همان زوجه
الزام به ثبت ازدواج در قانون حمایت از خانواده چیست؟
مطالعه بیشتر

نحوه ارائه درخواست وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی

گام اول در این زمینه مراجعه زوجه یا وکیل او به دفترخانه ‌ای است که سند نکاحیه در آنجا تنظیم شده است و با در دست داشتن مدارک ذکر شده، از دفترخانه تقاضای صدور اجرائیه نسبت به مهریه را مطرح می ‌کنند.

مرحله دوم مربوط به احراز هویت وکیل و زوجه و همچنین احراز صلاحیت زوجه در خصوص مطالبه مهریه است که در صورت تایید سردفتردار، ارسال اجرائیه به اداره ثبت صورت می‌ گیرد.

نکته ‌ای که در این خصوص بایستی بیان شود این است که اجرائیه مربوطه ارسالی به اداره ثبت باید شامل مهر و امضای سردفتردار باشد.

پس از آن متن اجرائیه در فرم‌ های چاپی مخصوصی در اختیار دفاتر اسناد رسمی مربوطه که زوجه جهت ارائه دادخواست به آن دفترخانه مراجعه نموده، قرار می ‌گیرد.

پس از تحویل اجرائیه چاپی به سردفتردار، وی موظف است این موضوع را به زوجه اطلاع دهد (از طریق پست پیشتاز)، زوجه نیز پس از اطلاع به منظور تشکیل پرونده به اداره ثبت مراجعه کرده تا اداره اجرای ثبت، اجرائیه مذکور را به زوجه ابلاغ نماید. لازم به ذکر است که مهلت قانونی زوج جهت پرداخت مهریه ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه است (مطابق ماده ۲۰ قانون اجرای مفاد اسناد رسمی).

کاهش یا افزایش مهریه

اگر این مرحله با موفقیت طی نشد یعنی زوج طی ۱۰ روز نسبت به پرداخت مهریه اقدام نکرد این اختیار برای زوجه و وکیل او به وجود می ‌آید که اموال مرد را توقیف و حساب ‌های بانکی وی را مسدود نمایند. لازم به ذکر است که در خصوص مستثنیات دین امکان اجرای توقیف یا مسدود کردن وجود ندارد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

وکیل تمکین در مشهد | شرایط و قوانین تمکین
مطالعه بیشتر

مرحله آخر نیز مربوط به ارجاع اموال نزد کارشناس رسمی ارزیابی اموال جهت قیمت گذاری آن ‌ها است که پس از قیمت گذاری، اموال جهت مزایده و فروش به حراج گذاشته می ‌شوند و از فروش آن‌ ها مهریه زن پرداخت می ‌گردد.

پیشنهاد ما به شما در خصوص پیگیری پرونده در خصوص مطالبه مهریه از طریق ثبت اسناد رسمی این است که به دلیل طولانی و خسته کننده بودن مراحل اجرایی پرونده، روند رسیدگی به پرونده را به یک وکیل متخصص در این زمینه بسپارید. تیم یسنا وکیل در این زمینه بهترین وکیل در مشهد را در اختیارتان قرار خواهد داد که به عنوان وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی شناخته خواهد شد.

مستثنیات دین یعنی چه؟

با توجه به اینکه گفتیم توقیف و مسدود کردن اموال زوج شامل مستثنیات نمی ‌گردند در این بخش قصد معرفی مستثنیات دین را داریم.

وکیل مهریه در مشهد

بر اساس ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مستثنیات دین عبارتند از:

 • منزل مسکونی که از نظر عرفی در شان زوج در حالت عدم توانایی مالی او باشد.
 • اسباب و وسایل زندگی که جهت رفع نیازهای روزمره زوج و افراد تحت تکفل او مورد نیاز هستند.
 • آذوقه یا همان ذخیره غذایی به مقداری که نیاز زوج و افراد تحت تکفل او را تا زمان جمع آوری آذوقه بعدی برطرف سازد.
 • کتاب و وسایل و ابزار علمی و تحقیقاتی برای افراد اهل علم و تحقیق در ارتباط با شان و جایگاه آن‌ ها
 • وسایل لازم جهت امرار معاش روزمره فرد و افراد تحت تکفل وی
 • تلفن موردنیاز زوج
 • مبلغ ودیعه که توسط زوج به موجر داده شده و دریافت آن از موجر در خصوص مطالبه مهریه منجر به عسر و حرج پرداخت اجاره بها نگردد و همچنین عین مستاجره یا همان ملک استیجاری، مورد نیاز زوج و افراد تحت تکفل او باشد و بالاتر از شان و جایگاه او نباشد.
بهترین وکیل حضانت در مشهد | قوانین حضانت را بشناسید
مطالعه بیشتر

تذکرات و نکاتی در خصوص مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی

توجه به این نکات جهت مطالبه مهریه توسط زوجه یا وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی ضروری و مهم است.

 • در صورت فوت شوهر لازم است زوجه جهت اخذ گواهی حصر وراثت اقدام کند.
 • در صورت کارمند بودن زوج، توقیف اموال او شامل یک چهارم حقوق و مزایای وی نیز خواهد بود.
 • گذشت زمان شامل مطالبه و دریافت مهریه زوجه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی نمی ‌شود ولی در صورت عدم اقدام زوجه یا وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی طی مدت ۵ سال از گذشت تاریخ صدور اجرائیه، اجرائیه مذکور باطل تلقی خواهد شد(مطابق ماده ۱۶۸ قانون اجرای احکام مدنی) و مراحل رسیدگی مجددا باید طی شوند.

وکیل خانواده در مشهد

با توجه به اینکه مطالبه مهریه از طرف زوجه یا وکیل وی در ارتباط با بنیان خانواده است و شامل مسائل خانوادگی می‌ شود در نتیجه در پیگیری این پرونده بایستی با وکیل خانواده مشورت نمود یا کلیه روند پیگیری و رسیدگی به پرونده را به او محول کرد. تیم یسنا وکیل از طریق معرفی وکیل خوب در مشهد در زمینه مسائل خانوادگی، حق و حقوق قانونی شما را برایتان به ارمغان می‌آورد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد