روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی

روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی

فهرست مطالب

آیا روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی را می‎‌دانید؟ آیا با مراحل قانونی آن آشنا و ضابطین این سازمان را می‎شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی تمامی موارد و شرایط قانونی در خصوص روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی خواهیم پرداخت. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی

روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی مسئله‎ای است که ذهن بسیاری از افرادی را که درگیر پرونده در سازمان تعزیرات حکومتی هستند، به خود مشغول کرده است.

سازمان تعزیرات حکومتی از قوانین و مقررات بسیاری پیروی خواهد کرد، که بخشی از آن‎ها قوانین و مقررات اختصاصی این سازمان به شمار می‎رود. از جمله قوانینی که در تعزیرات حکومتی از آن تبعیت می‎شود عبارت است از:

 • قانون تعزیرات حکومتی.
 • قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی.
 • قانون نظام صنفی کشور.
 • قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان.
 • قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز.
 • آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی.

نحوه رسیدگی به شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی تلفیقی از قانون آئین دادرسی کیفری و مقررات خاص شعب تعزیرات خواهد بود. رسیدگی در شعب تعزیرات از تشریفات خاصی برخوردار می‎باشد، که از جمله این تشریفات می‎توان به اختصاری و محدود بودن تشریفات رسیدگی، اشاره کرد.

نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت
مطالعه بیشتر

مراحل رسیدگی در تعزیرات

سازمان تعزیرات پس از رسیدگی به هر نوع تخلفی که انجام گرفته است، می‎‌بایست اقدام به صدور یک رای نماید. پس از به پایان رسیدن زمان ثبت شکایت شاکی، این سازمان رای را صادر خواهد کرد و بعد از آن تنها مدت زمان ۱۰ روز فرصت برای درخواست تجدید نظر وجود خواهد داشت.
به این معنی که در صورتی که شاکی مخالفت کند، درخواست تجدید نظر داده خواهد شد. همچنین در شرایطی که تخلف تا سقف یک میلیون ریال بوده باشد، سازمان تعزیرات به طور قطعی اقدام به مجازات متخلف خواهد کرد. اما آرا دیگر قابلیت تجدید نظرخواهی را دارند. روند رسیدگی در تعزیرات حکومتی، در بحث قاچاق کالا و ارز، به این صورت تعیین شده است که، همه رای های صادر شده از سوی سازمان تعزیرات باید با قطعیت اجرا شود.
در صورتی که به هر دلیل فرد متخلف، درخواست تجدید نظر در مورد رای صادر شده را داشته باشد، تا یک ماه پس از اعلام رای می تواند این درخواست را اعلام کند.
سازمان تعزیرات نیز برای رسیدگی مجدد به این دادخواست فقط تا سه ماه فرصت خواهد داشت.

رسیدگی بدوی در سازمان تعزیرات حکومتی

جهات شروع به رسیدگی در ماده ۱۸ آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی پیش بینی شده است.
طبق این ماده شعب بدوی تعزیرات در موارد ذیل شروع به رسیدگی می نمایند.
– گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات.
– گزارش سازمان بازرسی کل کشور و سایر مراجع قضایی و دولتی.
– شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی.
– اعلام اطلاعات، اخبار،گزارش های مردمی.

وکیل شکایت از کارفرما
مطالعه بیشتر

پس از اعلام شکایت از سوی هریک از افراد فوق الذکر رسیدگی در شعب بدوی تعزیرات شروع می‎شود. پس از ارجاع پرونده به یکی از شعب تعزیرات بدوی به ترتیب ذیل عمل می‎شود:

 • احضار متهم
 • اخذ آخرین دفاع
 • تحقیق از شاکی
 • تحقیق از ضابطان و بازرسان
 • صدور رای در شعب بدوی

ضابطین سازمان تعزیرات

دادگستری، نیروی انتظامی، تمام دستگاه های اجرایی و شرکت‎های تحت پوشش دولت و ملی شده، نهادهای انقلابی، موسسات عمومی غیردولتی و شرکت‎ها، سازمان‎های تابعه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و زندان ها وظیفه دارند برای اجرای احکام تعزیراتی موضوع این قانون، اقدام کنند.

همچنین مطابق ماده ۱۷ آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی، تمام قانون گذاران دستگاه قضایی، مامورین سازمان بازرسی و نظارت ضابط سازمان تعزیرات حکومتی هستند و این سازمان برای اجرای دستورات مسئولین تعزیرات حکومتی اقدام می‎کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد