سفته بهتر است یا چک، بررسی قوانین مربوط به هر دو

وکیل چک در مشهد

فهرست مطالب

آیا تفاوت‌های بین سفته و چک در امور حقوقی را می‌دانید؟ آیا می‌دانید کدام یک برای معامله و ضمانت بهتر است، سفته یا چک؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی جهات استفاده از چک و سفته در معاملات و همچنین ضمانت آشنا خواهیم کرد.

سفته بهتر است یا چک

چک و سفته هر دو یک سند تجاری محسوب می‎شوند که در روابط تجاری و شغلی مردم نقشی مهم و اساسی دارند. تفاوت این دو، یعنی چک و سفته همیشه برای عده‎ای از مردم جامعه مورد سوال بوده، که آیا سفته بهتر است یا چک؟ چرا که امروزه در دنیای تجاری و مجازی پیشرفته بانکی، و محدودیت سقف دریافت وجه نقد و پرداخت اسکناس و همچنین ارسال و حواله بانکی پول، داد و ستد بدون تبادل اسناد تجاری مانند چک و سفته در بین افراد تقریبا ناممکن شده است.

وکیل چک در مشهد

معمولا اشخاص حقیقی و حقوقی که به فعالیت تجاری مشغول هستند، و یا حتی افراد غیر تاجر هم برای توسعه و پیشبرد اهداف و انجام معاملات روزمره خود،  ناچار به صدور و یا دریافت و پرداخت قیمت و بها معامله با سفته و چک خواهند بود.

صدور چک

بر اساس قوانین وضع شده، قانون صدور چک باید محال علیه بانک باشد. به این معنی که چک بر روی بانک کشیده شود و با توجه به این تعریف قانونی حواله‎هایی که موسسات مالی و صندوق‎های قرض‎الحسنه با عنوان چک صادر و تحویل مشتریان می‌گردد، بر طبق قانون چک تلقی نشده و درصورت ایجاد مشکل یا برگشت خوردن ازحمایت‎های قانونی صدور چک برخوردار نخواهند شد.

صدور حکم موت فرضی
مطالعه بیشتر

صدور سفته

با توجه به ماده ۳۰۷ قانون تجارت، سفته عبارت است از یک سند تجارتی، که به موجب آن امضاء کننده متعهد می‌شود در موعد و زمان معین، به صورت عندالمطالبه و فوری در وجه حامل (یعنی هر کسی) یا شخص معین، و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی کند.

اسناد تجاری دارای اعتبار هستند، به این معنی که برای امضا کنندگان آن در برابر دارنده، به صورت مستقل، تعهدی تحت عنوان تعهد تجاری و تعهدی که ناشی از امضای سند است، به وجود خواهد آورد. این تعهد موجب این امر می‎شود که صادر کننده این اسناد نتواند از پرداخت وجه آن امتناع کند. چک و سفته را در صورتی که دو، سه، یا هر چند نفر امضا کنند، همه بطور تضامنی مسئول اجرای تعهد خواهند بود.

رعایت شرایط قانونی صدور سفته اعم از امضا یا مهر صادرکننده، تاریخ صدور، نام گیرنده وجه، تاریخ پرداخت در سفته الزامی خواهد بود.

مقایسه تفاوت‌های سفته و چک

  • با نظر به گفته وکیل حقوقی در مشهد، چک اقدام کیفری خواهد داشت، ولی سفته حقوقی می‎باشد. به عبارتی دیگر صدور چک بلامحل در شرایطی جرم محسوب شده، ولی عدم پرداخت سفته در سرسید آن ، مطلقا جرم تلقی نمی‎شود. البته طرح دعوای سفته در دادگاه حقوقی در نهایت منجر به حکم جلب صادر کننده سفته خواهد شد. بنابراین چک از این جهت که ممکن است دارنده آن را زودتر به نتیجه مطلوب برساند، قطعا بهتر خواهد بود.
  • چک بدون دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک یا بدون برگشت زدن، قابل طرح دعوا و مطالبه در دادگاه نخواهد بود، و حتما باید گواهی عدم پرداخت چک هم ضمیمه دادخواست شود. اما سفته بدون واخواست کردن آن یا بدون برگشت زدن نیز در دادگاه قابل مطالبه خواهد بود. توجه داشته باشید که دریافت گواهی عدم پرداخت چک، کار سخت و دشواری نخواهد بود.
  • امکان صدور چک در وجه خود صادر کننده وجود خواهد داشت، ولی صدور سفته در وجه خود صادر کننده مطابق قانون صحیح نخواهد بود. از طرفی دیگر دریافت دسته چک محدودیت قانونی و تشریفات را در بر دارد، اما تهیه سفته بدون هیچ محدودیتی و آسان خواهد بود. درج مبلغ در سفته اصولا محدود به مبلغ چاپ شده در سفته می‎باشد، ولی درج مبلغ در چک نامحدود خواهد بود.
  • امضای چک غیر قابل انکار می‎باشد، ام امضای سفته می‎تواند قابل انکار باشد. به عبارتی دیگر صادر کننده چک نمی‎تواند ادعا کند که امضای روی چک امضای من نیست و یا حداقل باید برای انکار خود دلیل موجهی ارائه دهد، و عدم انتساب امضای چک به خود را با شکایت کیفری سرقت و جعل و یا مفقودی و جعل و یا خیانت در امانت و جعل، به اثبات برساند. اما برای صادر کننده سفته این امکان وجود دارد که بگوید امضای من نیست، و لزومی نخواهد داشت که دلیلی هم بر انکار خود ارائه دهند.

    وکیل چک در مشهد

  • صدور گواهی عدم پرداخت چک، رایگان بوده، به این معنی که بانک برای صدور گواهی عدم پرداخت چک، هزینه‎ای دریافت نمی‎کند. اما واخواست سفته یا اعتراض عدم پرداخت سفته هزینه ای در بر خواهد داشت، به این صورت که ۲ درصد مبلغ سفته باید بابت واخواست سفته پرداخت شود.

بنابراین از این جهت نیز چک، بهتر از سفته خواهد بود.

  • جهت استفاده از مزایای تجاری چک، ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ سررسید خواهد بود، اما در خصوص سفته، ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سررسید می‎باشد. معمولا شناسایی هویت و آدرس و تلفن صادر کننده چک به دلیل داشتن سابقه در بانک، به مراتب آسان‎تر از صادر کننده سفته می‌باشد.
  • چک در زمان صدور و یا سررسید، باید دارای محل در بانک محال علیه باشد. اما محل در مورد سفته مصداق و معنایی نخواهد داشت. در صورتی که در دادگاه ثابت شود تاریخ مندرج در روی چک، تاریخ صدور نبوده و تاریخ صدور واقعی چک هم مشخص نباشد، مشکلی برای چک نخواهد شد، ولی اگر تاریخ صدور سفته معین و مشخص نشود، سفته فاقد اعتبار بوده و حکم رسید در کاغذ عادی را خواهد داشت.
  • حکم کیفری منع از بازگرداندن اسناد تجارتی شامل چک و سفته خواهد شد. اما این امر در خصوص چک مستلزم ابطال برگه‎های چک بوده و در مورد سفته ابطال برگه‎های سفته در قوانین مربوطه پیش‎بینی نشده است، بنابراین این نگرانی در مورد چک وجود خواهد داشت که چک‎های سفید موجود در دست صادرکننده، با توجه به حکم کیفری باطل شده باشد.

در آخر توصیه می‌شود قبل از صدور هر نوع چک و یا سفته جهت ضمانت و یا برخی امور حقوقی، حتما با یک وکیل خوب در مشهد در این خصوص مشورت کرده و سپس اقدام به این عمل نمایید.

وکیل واخواهی در مشهد، بررسی قوانین واخواهی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد