شرایط سلب حضانت از مادر

حضانت در مشهد

فهرست مطالب

حضانت از اموری است که خداوند در نهاد و ذات هر پدر و مادری قرار داده است؛ بر همین اساس سلب حضانت از مادر یا پدر باید تحت شرایط خاص و ضروری انجام گیرد.

چرا که والدین همواره تلاش می ‌کنند که فرزند خود را در مناسب‌ ترین وضعیت مادی و معنوی تربیت نموده و امکانات لازم را برای او فراهم آورند؛ اما گاهی یکی از والدین به خاطر شرایط خاص جسمی، روحی و مالی شرایط نگهداری از فرزند را ندارد. در این میان یک وکیل خوب در مشهد می ‌تواند موارد قانونی حضانت و زمینه‌ های سلب حضانت از مادر یا پدر را به‌طور دقیق تبین نماید.

حضانت در مشهد

تعریف حقوقی و عرفی حضانت

حضانت بیشتر بر حمایت جسمی از کودک تاکید دارد، ولی حمایت روحی و اخلاقی از طفل هم در قانون مدنی و هم در فقه اسلامی جمهوری اسلامی ایران آمده است. برخی از فقها حضانت را به ولایت و اختیارداری نسبت به تربیت فرزند و امور وابسته به آن تعبیر کرده ‌اند؛ به عبارت دیگر حضانت سرپرستی طفل به منظور تربیت و انجام اموری که به مصلحت کودک است.

در قانون مدنی به جای واژه حضانت از عنوان نگهداری استفاده شده است، به عبارت بهتر نگهداری به معنای به کار بردن مسائلی است که لازمه‌ی بقاء، نمو و بهداشت جسمی و روحی طفل می‌ باشد. مطابق قانون مدنی، حضانت کودک از جمله تکالیف حقیقی و حقوقی پدر و مادر محسوب می‌ گردد. در حقیقت این مبحث مشترک بین پدر و مادر شامل اموری از قبیل شیر دادن، تغذیه، تهیه لباس و مسکن و به طور کلی اداره امور روزمره‌ی کودک می ‌باشد.

در واقع هدف اصلی از حضانت کودک، نگهداری شایسته از کودک می ‌باشد، برای همین در وضع قواعد و مقررات راجع به حضانت نگاه اصلی به خود کودک معطوف شده و مصالح طفل بر هر امر دیگری ترجیح داده می‌ شود.

ازدواج موقت و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

مادر به عنوان شایسته ‌ترین شخص مقدم بر حضانت طفل است

از آنجایی که حضانت حق قانونی و عرفی هر پدر و مادری است، نمی ‌توان این حق را از هیچ یک آن‌ ها بدون هیچ دلیل موجهی سلب نمود. از طرفی تکلیف حضانت فرزند تا زمانی که طفل به سن بلوغ برسد، به قوت خود باقی است.

مطابق نظر مشهور فقهای امامیه چه والدین در قید زوجیت هم باشند و باهم زندگی کنند و چه از هم متارکه کرده باشند؛ در هر صورت تکلیف به حضانت مادر مقدم بر تکلیف به حضانت پدر می ‌باشد. مصلحت و دلیل حقوقی تقدم حضانت مادر رعایت مصالح مربوط به کودک می‌ باشد؛ چرا که مادر از همه نظر نسبت به کودک مهربان ‌تر و تواناتر است.

ماده 1169 قانون مدنی بیان کرده، برای نگهداری و حضانت طفلی که ابوین او جدا از هم زندگی می ‌کنند، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است؛ بنابراین این ماده سن مناسبی را برای اولویت مادر و پدر در حضانت تعیین کرده و در تبصره آن به رعایت مصلحت کودک و اختیار دادگاه در این زمینه تصریح شده است.

شرایط و مواد قانونی در خصوص سلب حضانت از مادر

یکی از موارد حقوقی سلب حضانت از مادر ماده 1173 قانون مدنی است که در این خصوص بیان می ‌کند: هرگاه ثابت شود در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادر، صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر است؛ محکمه وظیفه دارد، حضانت طفل را به دیگران بسپارد. در صورت اثبات بی‌ لیاقتی و عدم امانت دادگاه باید ولی ضم امین تعیین کرده و تصمیمات لازم را در این خصوص بر اساس مصالح طفل اتخاذ کند.

وکیل طلاق توافقی در مشهد و شرایط آن
مطالعه بیشتر

در این باره حاکم می‌تواند در راستا صلاحدید خود سرپرستی طفل را به دیگری سپرده و سرپرست جدید تعیین نماید. در صورتی که طفل توسط والدین دارای انحطاط اخلاقی  نگهداری شود، محکمه می تواند با تعیین ناظر، موانع و شرایط قانونی حضانت مشروط را برای والدین طفل تبین نماید.

بنابراین یکی از موارد سلب حضانت مادر که در این ماده قانونی انحطاط اخلاقی است. در واقع بندهای ذکر شده در این ماده در مورد مصادیق عدم انحطاط اخلاقی و عدم مواظبت حصری نیست.

دادگاه به دلایل دیگری هم می‌ تواند حضانت کودک را که از مادر سلب نماید. از جمله عدم سلامت اخلاقی یا عدم مراقبت مناسب از طفل برخی از موانع حضانت به شمار می ‌رود که در این موارد دادگاه می ‌تواند به هر نحوی که مصلحت طفل اقتضا می ‌کند، ترتیبی برای نگهداری و تربیت او بدهد. به عنوان مثال کودک را به یکی از خویشاوندان سپرده یا دستور دهد او را در مهدکودک یا موسسه ‌ای نگهداری نموده و هزینه نگهداری طفل بر عهده مادر یا پدر واگذار کند.

علاوه بر آن ارتکاب برخی از اعمال مجرمانه و انحرافات از جمله تکرار ضرب ‌و جرح خارج از حد متعارف دلیلی بر عدم صلاحیت هر کدام از والدین در تربیت و نگه داری کودک دانسته شده و زندگی، سلامت جسمی و روحی کودک در این شرایط با والدین زمینه‌ ساز آسیب ‌های جدی به خطر می ‌افتد.

حضانت در مشهد

بی ‌توجهی و غفلت اخلاقی یکی از والدین مخصوصا مادر نسبت به کودک یکی از موارد مهم عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی والدین است.

رفتارهای تهاجمی نسبت به کودک در دوران حضانت که سلامت جسمی و روانی کودک را در معرض خطر قرار دهد، یکی دیگر از مصداق سلب حضانت از مادر و پدر است که در این بخش نیازمند حمایت قانونی دولت و قانون گذار می ‌باشد. در مسائل مدنی مربوط به حضانت کودک می ‌توانید از وکیل خانواده در مشهد بهره ‌مند شده و در این راستا از تجربه های او استفاده کنید. یک وکیل در مشهد قطعا می تواند موانع و شاه راه های قانونی سلب حضانت را شناسایی نماید.

عیوب زن در طلاق
مطالعه بیشتر

مورد دیگری در ماده 1170 قانون مدنی بیان شده که می ‌گوید در صورت جدایی والدین و در مدتی که حضانت با مادر می ‌باشد اگر زوجه مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند، حق حضانت از مادر ساقط خواهد شده و به پدر واگذار می ‌شود.

بنابراین این ماده نیز یکی از موارد سلب حضانت از مادر را بیان کرده است. در واقع کسی که می ‌خواهد نگهداری و تربیت کودک را به عهده بگیرد باید از سلامت فکری و عقلی برخوردار باشد؛ در غیر این صورت مصالح کودک به خطر می ‌افتد و فلسفه حضانت از بین می ‌رود.

کلام آخر

مواد 13 و 14 قانون حمایت از خانواده 1353 و تبصره موجود درخصوص تغییر وضعیت حضانت کودک در صورت ضرورت به وسیله دادگاه و تعیین جزای نقدی در صورت ممانعت از ملاقات به وسیله مسئول حضانت تعیین شده و ضمانت اجرای تخلف از این تکلیف را مقرر کرده است.

بنابراین اگر شخص مانعی برای ملاقات کودک ایجاد کند و یا به دستور دادگاه در خصوص ملاقات کودک با خویشاوندان توجه نکند، دادگاه به حسب شرایط می‌تواند حق حضانت را از او سلب کند و آن را به دیگری واگذار کند. این مورد هم می‌ تواند از موارد سلب حضانت از مادر است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد