سن قانونی تنظیم سند رسمی اموال

سن قانون تنظیم سند اموال

فهرست مطالب

آیا حداقل سن قانونی تنظیم سند رسمی اموال در قوانین جمهوری اسلامی را می‎دانید؟ آیا می‎دانید سند زدن اموال برای فرزندی که زیر سن قانونی است چگونه است؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی شرایط سن قانونی تنظیم سند رسمی اموال مالی و غیر مالی و همچنین نحوه سند زدن اموال به افراد غیر رشید آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تنظیم سند رسمی اموال در چه سنی امکان پذیر است؟

تمامی افراد با تولد، اهلیت تمتع یعنی دارا شدن حقوق را به دست خواهند آورد. اما اهلیت اجرای این حقوق به دست آمده با رسیدن به سن بلوغ و سن رشد خواهد بود که اماره آن سن ۱۸ سالگی می‎باشد.

بنابراین افراد با وجود اهلیت قانونی است که این امکان برایشان فراهم می‎شود تا امور حقوقی خود را انجام دهند. در زمانی که اهلیت ندارند این امور بر عهده ولی قهری یا قیم بوده و از جانب آن‎ها انجام خواهند داد.

برای بررسی سن قانونی تنظیم سند رسمی اموال، در ابتدا موضوع صغر مطرح خواهد شد. صغر در لغت به معنی خرد و کوچک می‎باشد  و در اصطلاح فقهی و حقوقی به شخصی می‎گویند که که به سن بلوغ نرسیده باشد.

سن قانون تنظیم سند اموال

بلوغ در لغت به معنی رسیدن می‎باشد، و ابلاغ هم از همین ریشه و به معنی رساندن است، و کسی که به مرحله بلوغ رسیده بالغ محسوب می‎شود.

فرد بالغ به کسی می‎گویند که دوره کودکی را پشت سر گذاشته و قوای جسمی و جنسی‎اش تکامل یافته است. در مقابل این‎ها رشد قرار دارد و مقصود از رشد، هم توانایی فرد در اداره اموالش به نحو عقلانی خواهد بود.

پیش فروش ساختمان و قوانین آن
مطالعه بیشتر

قانون گذار سن بلوغ را در پسران ۱۵ سال تمام قمری و در دختران ۹ سال قمری معین کرده است.

عاقل بودن به این معنی می‎باشد که فرد نباید مبتلا به جنون باشد و در سلامت کامل عقلی باشد. همچنین در تعریف رشید بودن،  به فردی می‎گویند که سفیه نباشد و تصرف و دخالت در اموالش را به صورت عاقلانه داشته باشد و همچنین سود و زیان را تشخیص دهد.

سن قانونی تنظیم سند در قانون

در قانون ایران، شرط مهم جهت معاملات افراد داشتن رشد لازم است و یکی از مواردی که نشان از به سن رشد رسیدن فرد است، رسیدن فرد به سن ۱۸ سالگی است.

بنابراین افراد پیش از رسیدن به این سن، با اجازه پدر یا قیم خود می‎توانند معامله کرده و بعد رسیدن به سن قانونی، یعنی 18 سالگی در امور مالی خود استقلال خواهند داشت.

البته باید در نظر داشت، اجازه و اذن سرپرست صغیر یا فرد محجور برای معاملاتی می‎باشد که موضوع سود و زیان در آن مطرح است. اما در معامله‎هایی که فقط نافع هستند به حال محجور (صغیر و سفیه) باید گفت این معاملات صحیح خواهند بود.

به عنوان مثال شخصی مالی را به صغیر هدیه می‎کند، و این معامله چون رایگان است و هبه یا هدیه محسوب می‎شود، به صورت قانونا صحیح خواهد بود.

در سند زدن هم به همین صورت است، اگر فردی که صغیر یا سفیه است قصد کند مال خود را به کسی  بفروشد باید این کار توسط سرپرست انجام گیرد. مانند ولی قهری یا همان پدر، که سند زدن هم بر عهده خود پدر خواهد بود.

مطلع و شاهد چه تفاوت هایی دارند؟
مطالعه بیشتر

سن قانونی برای خرید و فروش ملک

بر اساس ماده 190 قانون مدنی که بین داشته: «هر معامله ای که واقع بشود باید دارای شرایط اساسی باشد تا بتوان حکم به صحت آن داد.»

به این معنی که فرد از دخالت در امور مالی با توجه به شرایطی چون حجر یا محجور بودن ممنوع نباشد، و یا به عنوان مثال صغیر ، مجنون و سفیه هم نباشد در این شرایط او نیز اهلیت برای انجام معامله را خواهد داشت.

سن قانون تنظیم سند اموال

پس در این جا داشتن اهلیت مشروط به داشتن عقل و رسیدن به بلوغ و رشد می‎باشد، که این بلوغ در پسران سن ۱۵ و در دختران سن ۹ سالگی خواهد بود.

سن رشد در ایران ۱۸ سالگی است. و اگر شخصی زیر ۱۸ سال باشد رشید محسوب نخواهد شد، و چنانچه این شخص بخواهد در اموال خود تصرف کند، باید در دادگاه رشد خود را به اثبات برساند که در این صورت از تحت قیمومت و سرپرستی در خواهد آمد.

پس اگر فردی بالای ۱۸ سال باشد، رشید در نظر گرفته شده و بر طبق قانون نمی‎توان او را محجور در فرض کرد، مگر آدر صورتی که حجر یا سفاهت و یا جنون او به اثبات برسد.

سن قانونی برای سند زدن ماشین و موتور سیکلت

همانطور که قبلا ذکر شد سن قانونی برای سند زدن و نحوه صدور گواهی رشد، در صورتی که کسی قصد انجام معامله‎ای را داشته باشد، برای مثال ماشینی که دارد را بفروشد در شرایطی که صغیر باشد و به سن بلوغ نرسیده باشد، نماینده او با حفظ مصلحت وی این کار را بر عهده گرفته و انجام خواهد داد.

ضم وکیل چیست؟
مطالعه بیشتر

سند زدن به نام افراد زیر سن قانونی

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی اصلاحی ۱۳۶۱ که بیان داشته: «اموال صغیری را که بالغ شده است در صورتی می‎توان به او داد که رشد او ثابت شده باشد.»

با توجه به صدور ماده اصلاحی فوق ، مبین به این معنا می‎باشد که انسان با رسیدن به سن بلوغ شرعی از حجر در آمده و در معاملات و اعمال و وقایع حقوقی خود به استقلال دست خواهد یافت، مگر اینکه عدم رشد او در دادگاه صالح به اثبات برسد. اما بر طبق تبصره ۲ ماده مارالبیان، شرط تسلیم اموال صغیر به او بعد از رسیدن به سن قانونی و بلوغ، رشید بودن او (رسیدن به سن رشد) خواهد بود، که مبنای این تبصره آیه ۶ سوره نساء است.

مراحل احراز رشد

چنانچه فردی برای تصرف در امور مالی خویش، نیازمند به اثبات کردن رشد خود داشته باشد، می‎تواند از طریق وکیل حقوقی در مشهد، تقاضای صدور گواهی رشد را در قالب دادخواست، به دادگاه خانواده محل اقامت خود ارائه کند. لازم به ذکر است در شهرهایی که دفاتر خدمات قضایی موجود نیست، افراد می‎بایست از طریق این دفاتر اقدام کنند. ادعای مزبور بعد از انجام تحقیقات و جلب نظر کارشناس تخصصی، در صورت اثبات منجر به صدور حکم خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد