10 سوال پرتکرار درباره جرم و مجازات رابطه نامشروع

وکیل رابطه نامشروع

همانطور که می‌دانید قانون اسلامی مجازات‌های سنگینی برای جرم رابطه نامشروع در نظر گرفته و قانون گذار را موظف به اجرا جز به جز و دقیق این جرائم کرده است. از این رو تیم یسنا وکیل به عنوان بهترین وکیل رابطه نامشروع در مشهد آماده ارائه خدمات به طرفین دعوا در این حوزه کیفری می‌باشد. در ادامه به بررسی 10 سوال مهم و پر تکرار در این زمینه می‌پردازیم.

1- رابطه نامشروع با زنا و لواط چه فرقی دارد؟

مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375): «هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه ‌کننده تعزیر می‌شود.»

مطابق ماده فوق «رابطه نامشروع» جرمی غیر از زنا و لواط محسوب می شود. تنها تفاوت زنا با رابطه مشروع در «وقوع دخول» است. چنانچه حین رابطه نامشروع دخول صورت بگیرد، متهم مرتکب «زنا» شده است.

وکیل رابطه نامشروع در مشهد
2- آیا ارتکاب رابطه نامشروع و زنا، تعدد جرم است؟

در صورت دخول حین رابطه نامشروع، رفتار ارتکابی مشمول قواعد «تعدد جرم» نمی شود و متهم تنها به مجازات «زنا» محکوم می گردد و مجازات رابطه نامشروع منتفی است. بر اساس تبصره ماده 135 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) در صورتی که جرم حدی از جنس جرم تعزیری باشد … مانند زنا و روابط نامشروع کمتر از زنا، مرتکب فقط به مجازات حدی محکوم می شود و مجازات تعزیری ساقط می گردد…» البته از آنجا که اثبات «زنا» بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است، در اکثر موارد متهمین به رابطه نامشروع محکوم می گردند.

3- آیا رابطه نامشروع با «همجنس گرایی» فرق دارد؟

با توجه به تصریح ماده 637 پر واضح است که یکی از ارکان تحقق جرم «رابطه نامشروع»، ارتکاب جرم توسط دو نفر غیر همجنس می باشد. بنابراین اگر دو مرد یا دو زن با یکدیگر رابطه نامشروع برقرار کنند، مجازات آن ها مشمول ماده بالا نیست. چنانچه دو نفر همجنس از روی شهوت و بدون «دخول» اعمالی را نسبت به هم انجام دهند،

(نظیر بوسیدن، لمس و …) عنوان قانونی آن «همجنس گرایی» است و مجازات آن در ماده 237 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) آمده است: «همجنس گرايی انسان مذکر در غير از لواط و تفخيذ از قبيل تقبيل و ملامسه از روي شهوت، موجب 31 تا 74 ضربه شلاق تعزيري درجه 6 است.»

4- آیا صیغه غیر رسمی، رابطه نامشروع است؟

دومین شرط از شرایط وقوع «رابطه نامشروع» آن است که بین زن و مرد رابطه ازدواج وجود نداشته باشد. لذا چنانچه زن و شوهری در ملا عام (مثلا در خیابان) یکدیگر را ببوسند، عمل آن ها موضوع ماده فوق نیست. فرقی ندارد ازدواج آن ها دائمی باشد یا موقتی. همچنین تفاوتی ندارد ازدواج آن ثبت محضر شده باشد یا نشده باشد. البته اغلب دادگاه ها صرف ادعای وجود صیغه را نمی پذیرند. لذا چنانچه شخصی وجود ازدواج موقتی را ادعا کند باید قادر به اثبات آن نیز باشد.

5- آیا رابطه نامشروع سوء پیشینه محسوب می شود؟

مطابق ماده 25 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) محکومیت قطعی کیفری به مجازات «شلاق حدی» در جرایم عمدی موجب 2 سال محرومیت از حقوق اجتماعی می گردد. لذا محرومیت از حقوق اجتماعی یا همان سوء پیشینه، در خصوص جرایمی که مجازات قانونی آن ها «شلاق تعزیری» است، قابل اعمال نیست. بنابراین محکومیت به رابطه نامشروع، سوء پیشینه محسوب نمی شود.

6- رابطه نامشروع با عمل منافی عفت چه فرقی دارد؟

مطابق تبصره ماده 306 قانون آیین دادرسی و به گفته وکیل کیفری در مشهد، جرائم منافی عفت، جرائم جنسی حدی نظیر زنا، لواط، تفخیذ و همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه و همجنسگرایی است. لذا رابطه نامشروع یکی از انواع اعمال منافی عفت تلقی می گردد و در دادنامه عنوان «رابطه نامشروع» ذکر می گردد نه «عمل منافی عفت». چرا که عمل منافی عفت شامل زنا، لواط و تفخیذ نیز می گردد.

7- مجازات تکرار رابطه نامشروع چیست؟

ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی جدید (اصلاحی 1399) در خصوص محکومیت افراد سابقه دار و تکرار جرم مقرر داشته: «هرکس به ‌علت ارتکاب جرم عمدی به موجب حکم قطعی به یکی از مجازات ‌ های تعزیری از درجه 1 تا درجه 5 محکوم شود و از تاریخ قطعیت حکم تا حصول اعاده حیثیت یا شمول مرور زمان اجرای مجازات، مرتکب جرم عمدی تعزیری درجه 1 تا 6 گردد، حداقل مجازات جرم ارتکابی میانگین بین حداقل و حداکثر مجازات قانونی آن جرم است و دادگاه می تواند وی را به بیش از حداکثر مجازات تا یک‌چهارم آن محکوم کند.»

مطابق ماده فوق«جرمِ اول» بایستی حداقل از نوع جرایم درجه 5 باشد تا ارتکاب مجدد آن «تکرار جرم» محسوب شود. لذا از آنجایی که اولا «رابطه نامشروع» از جرایم تعزیری درجه 6 می باشد و ثانیا در دسته «تعزیرات منصوص شرعی» قرار دارد، تکرار رابطه نامشروع موجب افزایش مجازات بیش از حد قانونی معین (حداکثر 99 ضربه شلاق) نمی گردد.

رابطه نامشروع در مشهد
8- آیا می توان شلاق رابطه نامشروع را خرید؟

رابطه نامشروع مشمول جرایم تعزیری منصوص شرعی است. تعزیرات منصوص شرعیه جرایمی هستند که نوع و میزان مجازات آن ها همچون حدود، در شرع تعیین شده و قابل تبدیل به مجازات های دیگر نیست. لذا تبدیل شلاق ناشی از جرم «رابطه نامشروع» به جزای نقدی، که میان مردم به «خریدن شلاق» معروف است، امکان پذیر نمی باشد.

9- آیا رابطه نامشروع قابل «تعویق صدور حکم» و «تعلیق مجازات» را دارد؟

مطابق تبصره 2 ماده 115 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) تعزیرات منصوص شرعی نظیر «رابطه نامشروع» قابلیت تعویق صدور حکم یا تعلیق اجرای مجازات را ندارند.

10- آیا تنها بودن با نامحرم در ماشین یا اماکن رابطه نامشروع است؟

در برخی موارد مشاهده شده ضابطین قضایی، نیروهای انتظامی و بسیج با زن و مردی که با یکدیگر در مکانی خلوت کرده اند اقدام به برخورد می کنند. اما آیا تنها بودن با نامحرم بدون انجام اعمال خلاف عفت (نظیر لمس و بوسه و …) جرم است؟ اداره حقوقی قوه قضایی به این سوال پاسخ منفی داده است.

مطابق نظریه مشورتی ۷/۳۰۲۲ نهاد نامبرده: «صرف تنها بودن زن و مردی در یک جا نمی تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.»

همچنین مطابق نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه (شماره ۷/۹۳۷ مورخ 23/5/1392) صرف خلوت کردن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از این که در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده ۶۳۷ رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجعه مثال زده شده است.

لذا صحبت و گفتگو با نامحرم در دانشگاه، پارک، ماشین یا … از نگاه قانونی «رابطه نامشروع» محسوب نمی شود. (اگر چه ممکن است از نگاه درون سازمان و قوانین حراستی نهادهای مختلف، ممنوع باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *