شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی

وکالت نامه حق طلاق

فهرست مطالب

افراد بسیاری پس از طلاق از کارشناسان علم حقوق درباره­ی شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی سوال می پرسند! به نظر شما بعد از طلاق توافقی هم می­توان مهریه را دریافت کرد؟ برای پاسخ به این سوال و آشنایی بیشتر با طلاق توافقی، تا انتهای این مقاله از تیم یسنا وکیل همراه ما باشید.

آشنایی با طلاق توافقی

یکی از راه های جدا شدن زوجین در قانون ایران طلاق توافقی می­‌باشد. طبق آن هر دو زوج می­‌توانند با یکدیگر به توافق مالی و غیرمالی درباره ازدواجشان برسند و مهم­ترین مورد در این طلاق، بحث پیرامون شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی است که در نهایت زوجین قادر خواهند بود که درخواست طلاق بدهند. برای اجرا شدن این نوع طلاق اخذ گواهی عدم امکان سازش الزامی و ضروری می­باشد. در طی این پروسه، دادگاه از زوجین درخواست می­‌کند که به انتخاب خودشان داورانی از اعضای خانواده­شان به دادگاه معرفی کنند.

وکیل طلاق توافقی در مشهد

اما اگر زوجین خودشان قادر به انتخاب داورانشان نباشد دادگاه این انتخاب را به شیوه­ی خودش برای آن­ها انجام می­دهد. البته که داوران معرفی شده باید دارای ویژگی­‌هایی باشند از جمله: مسلمان باشند، متاهل باشند، قابل اعتماد باشند، دارای حسن شهرت باشند و از لحاظ سنی حداقل دارای ۴۰ سال تمام باشند و تا حدودی با وضعیت روحی زوجین آشنایی داشته باشند. در ابتدا این داوران تلاش می­کنند که بین زوجین سازش ایجاد کنند اما اگر این اتفاق نیوفتد دادگاه گواهی عدم سازش را صادر می­کند و مراحل به مراتب انجام خواهدشد.

این نوع طلاق، نخستین بار توسط‌ قانون حمایت خانواده در سال 1353 به رسمیت شناخته شد و از همان سال این طلاق وارد فرهنگ حقوقی کشور ایران  شده است.

قوانین مربوط به اهدای جنین
مطالعه بیشتر

مدارک مورد نیاز در طلاق توافقی

در جلسه­ی انجام طلاق توافقی، زن و شوهر هر دو موظف هستند که به همراه شناسنامه­هایشان و عقد‌نامه‌­ای که داشتند به دادگاه مراجعه کنند و فرم درخواست طلاق توافقی را پر کنند و این بدان معناست که موضوعات مختلف برای آن­ها حل شده باشد از جمله حضانت فرزندان، مهریه، جهیزیه و… .

یک وکیل خوب در مشهد کسی است که بتواند قبل از درخواست طلاق توافقی به زن و مرد کمک لازم را بکند.

نکته­ی مهمی که باید بدانید این است که دوران عقد به منظور زمان بین وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک بین زوجین محسوب می­شود. وقتی موضوع به سمت طلاق کشیده شود تمامی معادلات به هم می­خورد چرا که باید عوامل متعددی را در نظر گرفت. البته در این نوع از طلاق، زن از زندگی زناشویی خودشان خوشنود نیست و به این دلیل تلاش می­کند موافقت شوهرش برای انجام طلاق با پرداخت مالی به وی جلب کند تا که از این جهت از بند این ازدواج به قولی رها شود. هر چند که این موضوع کاملا اتفاقی رخ می­دهد و شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی را متفاوت می­سازد که در ادامه به چندی از این موارد به خلاصه خواهیم پرداخت.

دریافت مهریه در روند طلاق توافقی

طبق قوانین مربوط به طلاق توافقی، اگر رابطه زناشویی به صورت کامل در این مدت انجام شده باشد، زوجه حق دارد تمام مهریه­اش را دریافت کند.

اما اگر در این زمان رابطه زناشویی شکل نگرفته باشد زن این حق را دارد که تا قبل از طلاق کل مهریه­اش  راطلب کند اما در هنگام زمان طلاق، زن مستحق یک دوم یا همان نصف مهریه­اش می­باشد اما هم­چنان با وجود چنین قانونی زوجین می­توانند با هم به نتیجه­ای برسند که برای خودشان قابل قبول­تر است چرا که شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی کمی متفاوت است.

شرایط و قوانین دریافت مهریه از کارمند
مطالعه بیشتر

به طور کلی به این نوع طلاق، طلاق خلع می­گویند، یعنی زن چیزی از مهریه یا غیر آن را بذل می­کند و مرد قبول بذل می­کند.

موضوعی قابل توجه درباره­ی شرایط دریافت مهربه پس از طلاق توافقی وجود دارد و آن این است ک طلاق توافقی بائن محسوب می­شود. این مطلب به این معنی است که یک مرد در دوران عده حق رجوع پس از انجام طلاق را ندارد. اما این موضوع برای زن متفاوت است چرا که زن حق رجوع دارد و می­تواند در زمان عده از بخشش مهریه خویش صرف نظر کند و مهریه­اش را از همسر سابق خود طلب نماید.

وکیل طلاق توافقی در مشهد

اگر زن به منظور وصول مهریه، سندی را از مرد در هنگام ازدواجشان دریافت نکرده باشد و زوج در زمان مشخص شده، طبق توافقی که بین آن­ها صورت گرفته بوده مهریه زن را پرداخت نکند زوجه می­تواند به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهریه ­اش را کند.

اما اگر زن سندی ( چک ، سفته و… ) به دلیل ضمانتی برای اجرای دریافت مهریه­اش از قبل دریافت کرده باشد و مرد از پرداخت مهریه به او سر باز زند، زن می­تواند به استناد این مدارک به دادگاه برود و حکم توقیف اموال مرد را بگیرد.

ازدواج مجدد زن بعد از طلاق توافقی

موضوعی قابل توجه که در این جا وجود دارد این است که، در صورت ازدواج مجدد زوجه پس از انجام طلاق هیچ مانعی برای اخذ مهریه قبلی از همسر سابق وجود ندارد و زن در هر صورت این حق را دارد که مهریه خودش را دریافت کند.

فروش جنین-تخمک-اسپرم
مطالعه بیشتر

اگر در مشهد ساکن هستید، با مراجعه حضوری به وکیل خانواده در مشهد می توانید از جزییات بیشتری نسبت به این موضوع خبردار شوید و از طرف دیگر هر شهر دیگری نیز حضور داشته باشید وکیلان خوبی در مشهد هستند که می­توانند به صورت آنلاین به سوالات شما درباره­ی شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی پاسخ دهند.

مزایای طلاق توافقی

با توجه به توضیحاتی که از این طلاق گفته شده، تا حدودی با نوع این طلاق و از همه مهم­تر شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی آشنا شدیم.البته این نوع طلاق مزایایی نیز دارد که باعث شده زوجین استقبال بیشتری نسبت به سایر طلاق­ها داشته باشند:

– نیاز نیست پرونده‌های متعددی را در دادگستری تشکیل دهید.

-هر دو طرف می­توانند در این روند دخیل باشند و گواهی عدم امکان سازش برایشان صادر می­شود.

-زوجین نیازی نیست به طور مکرر در دادگستری حضور پیدا کنند.

-صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق خیلی زودتر نسبت به شرایط­های متفاوت دیگر صورت می­گیرد.

-این گواهی به مدت ۳ ماه مدت­دار است كه این موضوع سبب حفظ دوام عقد نكاح است.

-خانواده‌­های زوجین درگیری‌­ها و تنش‌­های کمتری را تجربه می­کنند چرا که زوجین با هم به توافقی نهایی رسیدند.

-فرزندان این زوجین در حین مراحل طلاق استرس کمتری را تجربه می­کنند.

-ممکن است در آینده زوجین باز هم به یکدیگر برگردند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد