شرایط شکایت از پزشک متخلف

شکایت از پزشک

فهرست مطالب

پزشکی شغلی است که با جان و سلامتی انسان ها سر و کار دارد، در نتیجه پزشکی در زمره مشاغل حساس قرار می­گیرد. در این مقاله سعی شده به مواردی از قصور پزشکی و شرایط شکایت از پزشک متخلف و پیگرد آن پرداخته شود.

در این زمینه سوالاتی مطرح است، اینکه خطای پزشکی عمدی بوده یا سهوی؟ آیا می­توان از پزشک متخلف شکایت کرد؟ کدام مراجع به پرونده­های تخلفات پزشکی رسیدگی می­کنند؟ روند شکایت چگونه خواهدبود؟

در ادامه سعی­شده به این سوالات پاسخ داده­شود، با ما همراه باشید.

قصور پزشکی چیست؟

بین پزشک و بیمار رابطه حقوقی برقرار است در نتیجه پزشک در هنگام معالجه بیمار موظف است که تمام دقت و مهارت خود را به کار گرفته و از مقررات پیروی کند.

شکایت از پزشک

حال در صورتی که پزشک در انجام وظیفه خود کوتاهی کند، عمدی یا سهوی باعث وخامت وضعیت بیمار یا مرگ بیمار شود، یا اینکه اسرار بیمار خود را افشا کند، که به هر نحوی به بیمار آسیب روحی روانی یا جسمی جنسی وارد شود، گفته می­شود پزشک مرتکب تخلف پزشکی شده­است. این موارد در حیطه نظام پزشکی بررسی می­شود.

بسیاری از افرادی که در نتیجه خطاهای پزشکی متحمل ضرر جسمی و روحی می­شوند در مورد نحوه شکایت از پزشک و احقاق حقوق خود نیازمند راهنمایی و کسب اطلاعات هستند، شما می­توانید با مراجعه به یک وکیل خوب در مشهد در زمینه شرایط شکایت از پزشک متخلف مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

تخلف انتظامی پزشکان شامل چه مواردی می شود؟

آیین­نامه­ای تحت عنوان “آیین­نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه­ای شاغلین حرفه­های پزشکی” وجود دارد که در آن مواردی از تخلفات پزشکی مطرح شده­است در صورتی که پزشک در انجام وظایف خود تابع مقررات حرفه­ای و دولتی نباشد یا کوتاهی کند، مطابق این آیین­نامه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و با او برخورد خواهدشد.

چندین مورد از تخلفات انتظامی پزشکان در ادامه ذکر خواهدشد:

 • در صورتی که پزشک عمل جراحی یا درمان بیمار را در خارج از حیطه تخصص خود انجام دهد. مثلا پزشک متخصص قلب، عمل زیبایی انجام دهد که در حیطه تخصص وی نیست. این تخلف مشمول مجازات به صورت محرومیت از هرگونه فعالیت پزشکی به مدت 6 ماه تا یک سال است.
  در صورتی پزشک مجددا این تخلف را تکرار کند پرونده پزشکی وی باطل می­شود. در صورتی که بیمار در اثر این تخلف متحمل ضرر شود، منجر به آسیب جسمی، روحی یا نقص و قطع عضو یا مرگ بیمار شود، مطابق قوانین جزایی با پزشک برخورد شده و علاوه بر محرومیت از فعالیت و ابطال پرونده پزشکی، پزشک ملزم به پرداخت دیه نیز خواهدبود.
 • افشا کردن اسرار بیمار: به موجب ماده 648 قانون مجازات اسلامی، پزشک متعهد است اسرار بیمار خود را حفظ کند، این اسرار می­تواند شامل نام بیماری، نوع و شدت بیماری، مشکلات بیمار، سخنان بیمار و… باشد، که در صورت افشای آن به هرنحوی به بیمار آسیب وارد خواهدشد.
  در صورتی که در غیر از موارد قانونی، اسرار بیمار را فاش کنند مشمول مجازات زندان به مدت سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و جریمه نقدی به میزان یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال خواهندشد.
 • در صورتی که پزشک مرتکب اعمالی خلاف شئون پزشکی شود.
 • اقدام به تبلیغات گمراه کننده و جذب بیمار از این طریق کند.
 • سهل انگاری و عدم دقت حرفه­ای در انجام معاینه و درمان یا جراحی.
 • در صورتی که نرخ مصوبه تعرفه­های پزشکی را رعایت نکند و اقدام به دریافت نرخ های نامتعارف کند.
 • به جای داروی اصلی از داروهای مشابه استفاده یا تجویز کند.
 • در صورتی که با بیمار رفتار نامناسب داشته باشند.
 • بیمار اورژانسی که نیاز به رسیدگی فوری دارد توسط مراکز درمانی پذیرفته نشود.
 • امکانات ضروری پزشکی موجود نباشد.
 • پزشک مهارت کافی برای معالجه بیمار نداشته باشد.
 • پزشک در انجام معالجه احتیاط لازم را به کار نگیرد.
 • در صورتی که موازین قانونی، اخلاقی، شرعی، حرفه ای، و صنفی را در انجام وظایف قانونی خود رعایت نکند.
آشنایی با وکیل حقوقی و خدماتش در اصفهان
مطالعه بیشتر

برای شکایت از تخلفات انتظامی پزشکان به کدام مراجع می­توان مراجعه کرد؟

تخلفات پزشکی شامل عناوین مجرمانه نیست، و قصور پزشکی از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری می­شود.

در زمینه شرایط شکایت از پزشک متخلف می­توانید از یک وکیل در مشهد مشاوره بگیرید.

برای شکایت از پزشک متخلف باید مدارک و مستندات را به سازمان نظام پزشکی ارائه دهید.

مدارک لازم جهت شکایت از تخلف پزشک: کپی کارت ملی و شناسنامه بیمار، پرونده پزشکی کامل بیمار، مدارک پزشکی و مدارکی که تخلف یا تشخیص اشتباه پزشک را ثابت می­کند.

در سازمان نظام پزشکی، کمیته­ای تحت عنوان کمیته بررسی نظام پزشکی وجود دارد که مسئول رسیدگی به شکایات بیماران است. در صورتی که تخلف پزشک اثبات شود، به یکی از مجازات زیر محکوم خواهدشد.

گاهی موسسات پزشکی به وسیله افراد متخصص ایجاد می­شود، اما جهت فعالیت خود مجوز قانونی از مراجع مرتبط دریافت نکرده است، این موارد هم به دادسرای انتظامی پزشکان مرجوع می­شوند.

شکایت از پزشک

 • به پزشک متخلف در حضور هیئت مدیره نظام پزشکی محل تذکر داده شده و توبیخ می­شود.
 • کتبی: به این صورت که در پرونده نظام پزشکی وی اخطار و توبیخ درج خواهدشد.
 • اعلان نظریه هیئت نظام پزشکی محل در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل.
 • پزشک متخلف به مدت یک ماه تا یک سال از انجام هرگونه فعالیت پزشکی در محل وقوع تخلف محروم خواهدبود.
 • پزشک متخلف به مدت یک ماه تا یک سال از انجام هرنوع فعالیت پزشکی در سراسر کشور محروم خواهدبود.
 • پزشک متخلف از انجام هرگونه فعالیت پزشکی به صورت مادام العمر در سراسر کشور محروم خواهدشد.
وکیل تغییر اسم در مشهد
مطالعه بیشتر

مراجع صالح برای رسیدگی به جرائم پزشکی:

 • دادسرای جرایم پزشکی
 • شورای حل اختلاف ویژه امور بهداشت و درمان
 • دادگاه­های عمومی
 • سازمان تعزیرات حکومتی

روند ثبت شکایت از پزشک متخلف در سازمان نظام پزشکی:

تا اینجا به مواردی از شرایط شکایت از پزشک متخلف پرداختیم، در این بخش با روند ثبت شکایت آشنا می­شویم:

 • مرحله تنظیم شکواییه: در این مرحله می­بایست در فرم­های از پیش تعیین­شده، مواردی از قبیل مشخصات بیمار و پزشک معالج(متخلف)، محل انجام معالجه یا جراحی و موضوع مورد شکایت ثبت شده و به پزشک ابلاغ می­شود.
 • مرحله شورای حل اختلاف: در این مرحله شورای حل اختلاف در صدد ایجاد صلح و سازش بین طرفین (پزشک و بیمار) می­باشد تا بیمار و پزشک به توافق رسیده و بیمار از شکایت خود صرف نظر کرده و رضایت دهد. در صورتی که توافق بین طرفین حاصل نشود، پرونده به جریان افتاده و روند قانونی خود را طی خواهدکرد.
 • مرحله ارجاع امر به پزشکی قانونی: این مرحله یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین مراحل شکایت از پزشک متخلف است. در پزشکی قانونی وضعیت کنونی بیمار ملاک است، بیمار توسط پزشک حاضر در پزشکی قانونی معاینه شده و میزان و نوع آسیب وارد شده به بیمار بررسی و تشخیص داده می­شود اما در صورتی که نیاز به معاینه تخصصی وجود داشته باشد، پزشکی قانونی بیمار را به پزشک معتمد خود ارجاع می­دهد. در این مرحله، نوع، میزان و محل آسیب بسیار حائز اهمیت و تعیین­کننده می­باشد.
 • مرحله طرح شکایت در کمیسیون­های تخصصی: این کمیسیون­ها متشکل از پزشکان متخصص است، که میزان قصور پزشک را با نظر به گواهی صادرشده از پزشکی قانونی، نوع عمل مرتکب شده، وضعیت کنونی بیمار و همچنین میزان تقصیر پزشک در آسیب دیدن بیمار، را تعیین می­کند. البته لازم به ذکر است که می­توان به نظر کمیسیون­ها در هر مرحله از شکایت اعتراض­کرد.
آشنایی با مشاور حقوقی و خدمات آن در مشهد
مطالعه بیشتر

در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با شرایط شکایت از پزشک متخلف آشنا کنیم. تیم یسنا وکیل به­طور تخصصی به شما کمک می­کند و پرونده­های دعاوی پزشکی را مورد رسیدگی قرار می­دهد. شما می­توانید برای ثبت هرنوع شکایت در زمینه قصور پزشکی، در قدم نخست، با ما تماس بگیرید و نتیجه مطلوبی از پرونده خود بگیرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد