شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر

طلاق گرفتن

فهرست مطالب

در ابتدا لازم است عنوان کنیم طلاق به دلیل خیانت همسر، بدون اثبات این خیانت صورت نمی ‌پذیرد به همین دلیل بایستی هر کدام از طرفین که از جانب همسرش مورد خیانت واقع شده جهت ارائه دادخواست طلاق به دادگاه مبنی بر خیانت همسرش با روش‌ های اثبات خیانت آشنا شود.

آنچه پایه و اساس زندگی مشترک را می ‌سازد رعایت صداقت و وفاداری از جانب دو طرف است و زمانی که خیانت صورت بگیرد در واقع اصل صداقت و وفاداری زیر سوال رفته و رعایت نشده است.

افراد نمی ‌توانند با طرح دلایلی مانند عدم تفاهم و سازش با شریک زندگیشان خیانت خود را توجیه کنند و در هر صورت شخص خائن در صورت اثبات خیانتش مجازات خواهد شد.

لازم به ذکر است که به دلیل اینکه ارائه دادخواست مبنی بر خیانت، باعث آبروریزی و از بین رفتن حیثیت فرد می ‌شود در صورتی که نتوان ادعای خیانت را اثبات کرد فرد شاکی که مطرح کننده ادعای خیانت بوده از جانب قاضی مجازات می ‌گردد.

طلاق زن از مرد

خیانت مرد به زن

شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر از یک جهت شامل خیانت مرد به زن است.

اگر مرد بدون اجازه زن اول و دادگاه با زن دیگری نکاح دائم یا موقت داشته باشد یا اینکه با خانم نامحرم دیگری رابطه نامشروع داشته باشد در واقع به همسر خود خیانت کرده و مجرم محسوب می ‌شود.

البته لازم به ذکر است که تنها رابطه مرد با یک زن دلیل بر خیانت او نیست و چنانچه همسر او نتواند خیانت زوج را ثابت نماید شرایط برای اجرایی شدن طلاق مهیا نخواهد بود.

شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر و راه‌ های اثبات آن از جانب زوجه

برای اثبات خیانت مرد از سوی زن راه‌ های مختلفی وجود دارد اما این راه‌ ها با توجه به نوع خیانت مرد متفاوت هستند.

وکیل نفی نسب در مشهد
مطالعه بیشتر

یکی از شایع‌ ترین خیانت ‌های مردان به همسران خود در قالب ازدواج مجدد اتفاق می ‌افتد حال روش اثبات این خیانت با توجه با دائم یا موقت بودن نکاح متفاوت خواهد بود.

چنانچه این ازدواج دائم باشد اثبات آن راحت است و زن می ‌تواند با مراجعه به شناسنامه مرد یا دفاتر اسناد رسمی از این ازدواج آگاهی یابد و از این طریق خیانت او را به دادگاه اثبات کند اما در صورتی که خیانت مرد به شکل نکاح موقت اتفاق افتاده باشد ثابت کردن آن برای زوجه سخت ‌تر خواهد بود؛ زیرا بر خلاف نکاح دائم، نکاح موقت در شناسنامه ثبت نمی ‌گردد و تنها راه اثبات این ازدواج پیدا کردن صیغه نامه است و یا اینکه زوجه می ‌تواند با آگاهی از اینکه نکاح موقت در کدام دفترخانه ثبت شده است دادگاه را به دفترخانه مذکور ارجاع دهد و حکم طلاق را از دادگاه دریافت کند.

شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر بدون اثبات آن از طریق عقدنامه و ثبت در دفاتر اسناد رسمی

چنانچه مدارک مذکور در دست نباشد و زوجه نتواند خیانت همسر خود را با این روش ‌ها توجیه کند تنها راه این است که دلایل کافی مبنی بر خیانت همسر خود را به دادگاه ارائه دهد که در این شرایط مرد می ‌تواند جهت جلوگیری از مجازات کیفری خود اقرار به ازدواج مجدد نماید و زن نیز با استناد به این موضوع می‌ تواند از او جدا شود یا اینکه از وی تعهدنامه ‌ای مبنی بر عدم خیانت بگیرد.

لازم به ذکر است که ازدواج مجدد مرد و اثبات آن از جانب زن در صورتی خیانت تلقی شده و موجبات طلاق را برای زوجه فراهم می‌ آورد که عدم ازدواج مجدد مرد از شرایط ضمن عقد باشد در غیر اینصورت خیانت مرد و ازدواج مجدد او و حتی اثبات آن منجر به طلاق نخواهد شد.

آشنایی با سن قانونی ازدواج در ایران
مطالعه بیشتر

طلاق غیابی

خیانت زن به مرد

همانطور که گفتیم شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر از یک جهت مربوط به خیانت مرد است. اما در این بخش به جهت و جنبه دیگر این خیانت یعنی خیانت زن می ‌پردازیم.

از آنجایی که زن‌ ها نمی‌ تواند چند ازدواج به طور همزمان داشته باشند خیانت آن‌ ها تنها شامل رابطه دوستی با جنس مخالف است چنانچه مرد متوجه ارتباط همسرش با یک مرد شود که از طریق پیامک و فضای مجازی با هم در ارتباط هستند با استناد به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی زن مجرم شناخته شده و مرد می ‌تواند به همسرش اتهام خیانت بزند و به دلیل اینکه حق طلاق با مرد است با استناد به خیانت زن می ‌تواند هر زمان که بخواهد او را طلاق دهد. اما لازم به ذکر است که مرد برای اثبات خیانت همسرش باید دلایل کافی به دادگاه ارائه دهد.

شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر و اثبات آن از طریق زوج

به بیان یک وکیل در مشهد اثبات خیانت زن به مرد از دو طریق امکان پذیر است که یکی اقرار صریح متهم در مقابل بازپرس یا قاضی پرونده است که متهم بایستی اقرارنامه خود را امضا کرده و اثر انگشت بزند اما چنانچه این اقرار به جرم از جانب متهم که همان زن است صورت نگیرد مرد می ‌تواند از طریق ارائه فیلم و عکس پیام ‌های زن که با مرد دیگر در ارتباط بوده است در صدد اثبات خیانت همسرش برآید اما قبول این نوع اثبات به نظر قاضی بستگی دارد که ممکن است آن را بپذیرد یا نپذیرد.

البته علم قاضی که از طریق شهادت شهود نیز حاصل شود در این اثبات تاثیرگذار خواهد بود.

شرایط ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که حتی در صورت اثبات خیانت زن، مهریه او تمام و کمال باید از جانب مرد پرداخت شود اما در خصوص تنصیف اموال مرد به دلیل اینکه طلاق ناشی از تخلف زوجه است این حق به او تعلق نمی ‌گیرد.

مجازات اتهام به همسر به جرم خیانت در صورت عدم اثبات آن

چنانچه زن یا مردی نتوانند ادعای خود در خصوص خیانت همسرشان را به دادگاه اثبات کنند برای آنان مجازات ۸۰ ضربه شلاق (جرم قذف) در نظر گرفته می ‌شود. در نتیجه به منظور جلوگیری از چنین مسائلی بهتر است از طریق وکیل خانواده در مشهد از شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر و راه و روش ‌های اثبات آن آگاهی یابید تا متحمل خسارت‌ های این چنینی نگردید.

نتیجه گیری

همانطور که عنوان شد خیانت هر یک از زوجین تنها از طریق اثبات آن منجر به طلاق خواهد شد که در صورت عدم اثبات برای شخص مدعی خیانت مجازات در نظر گرفته می ‌شود.

راه ‌های کلی اثبات خیانت عبارتند از:

  • مدارک و اسناد مربوط به ثبت ازدواج مجدد بدون اجازه دادگاه و همسر اول
  • علم قاضی که ناشی از شهادت شهود یا ارائه فیلم و عکس در خصوص خیانت متهم است.
  • اقرار خود متهم

البته آنچه به زوجه اجازه می‌ دهد که به دلیل خیانت همسر (ازدواج مجدد) از او طلاق بگیرد شرایطی است که ضمن عقد قید شده و مبنی بر عدم ازدواج زوج است.

تیم یسنا وکیل در خصوص کلیه مسائل و پرونده‌ ها، وکلای متخصصی را جهت معرفی به شما عزیزان در نظر گرفته و شما می ‌توانید با مراجعه به مجموعه ما، یک وکیل خوب در مشهد را که تخصصی در ارتباط با پرونده‌ تان دارد در اختیار داشته باشید تا شما را در پرونده تان راهنمایی و کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد