شرایط عدم حضور متهم در دادسرا

اخذ آخرین دفاع متهم

فهرست مطالب

قبل از آنکه بخواهیم با شرایط عدم حضور متهم در دادسرا آشنا شویم در ابتدا باید به این سوالات پاسخ دهیم که متهم کیست و تفاوت آن با مجرم چیست؟

متهم کسی است که انتصاب او نسبت به انجام یک جرم قطعی نیست و نمی توان او را مجازات کرد؛ چراکه دلایل و اسناد کافی مبنی بر قطعیت انجام جرم توسط او وجود ندارد. اما مجرم یک پرونده فردی میباشد که یک جرم را مرتکب شده است و دلایل و مدارک کافی نیز برای مجرم بودن او وجود دارد، بنابراین چنین فردی باید طبق قانون مجازات بشود.

معمولا بازپرس یک پرونده در ابتدا به متهم و یا مجرم، احضاریه قانونی ارسال میکند تا انان برای تکمیل پرونده و مراحل دادرسی اولیه در محاکم قضایی حضور یابند اما بر اساس ماده 180 قانون آیین دادرسی کیفری در موارد زیر بازپرس می تواند بدون آن که ابتداء احضاریه فرستاده باشد، دستور جلب برای حضور متهم در دادسرا را صادر کند:

الف – در مورد جرائمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات، قطع عضو و یا حبس ابد است.

ب – هرگاه محل اقامت، محل کسب و یا شغل متهم معین نباشد و اقدامات بازپرس برای شناسایی نشانی وی به نتیجه نرسد.

پ – در مورد جرائم تعزیری درجه پنج و بالاتر در صورتی که از اوضاع و احوال و قرائن موجود، بیم تبانی یا فرار یا مخفی شدن متهم برود.

ت – در مورد اشخاصی که به جرائم سازمان یافته و جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی متهم باشند.

آیین دادرسی در مورد حضور متهم در دادسرا

قانون ایین دادرسی کیفری در رابطه با حضور متهم در دادسرا شرایط و مقررات گوناگونی را تنظیم کرده است که به طور خلاصه به بررسی انها میپردازیم:

 1. جلب متهم به موجب برگه جلب به عمل می آید. مضمون برگه جلب که حاوی مشخصات متهم و علت جلب است باید توسط بازپرس امضاء و به متهم ابلاغ شود.
 2.  مامور جلب پس از ابلاغ برگه جلب، متهم را دعوت می کند که با او نزد بازپرس حاضر شود. چنانچه متهم امتناع کند، مامور او را جلب و تحت‏ الحفظ نزد بازپرس حاضر می نماید و در صورت نیاز می تواند از سایر ماموران کمک بخواهد.
 3. ر صورتی که متواری بودن متهم به نظر بازپرس محرز باشد، برگه جلب با تعیین مدت اعتبار در اختیار ضابطان دادگستری قرار می گیرد تا هر جا متهم را یافتند، جلب و نزد بازپرس حاضر کنند.
 4. چنانچه جلب متهم به هر علت در مدت تعیین‏ شده میسر نشود، ضابطان مکلفند علت عدم جلب متهم را گزارش کنند.
 5. در صورت ضرورت، بازپرس می تواند برگه جلب را برای مدت معین در اختیار شاکی قرار دهد تا با معرفی او، ضابطان حوزه قضائی مربوط، متهم را جلب کنند و تحویل دهند.
 6. در صورتی که متهم در منزل یا محل کار خود یا دیگری مخفی شده باشد، ضابطان باید حکم ورود به آن محل را از مقام قضائی اخذ کنند.

نکات قانونی که در مورد حضور متهم در دادسرا باید بدانید

 1. ضابطان دادگستری مکلفند متهم جلب شده را بلافاصله نزد بازپرس بیاورند و در صورت عدم دسترسی به بازپرس یا مقام قضائی جانشین، در اولین وقت اداری، متهم را نزد او حاضر کنند. در صورت تاخیر از تحویل فوری متهم، باید علت آن و مدت زمان نگهداری در پرونده درج شود. به هر حال مدت نگهداری متهم تا تحویل وی به بازپرس یا قاضی کشیک نباید بیش از بیست و چهار ساعت باشد.
 2. هرگاه شخصی که دستور احضار یا جلب او داده شده به علت بیماری، کهولت سن یا معاذیری که بازپرس موجه تشخیص می دهد، نتواند نزد بازپرس حاضر شود، در صورت اهمیت و فوریت امر کیفری و امکان انجام تحقیقات، بازپرس نزد او می رود و تحقیقات لازم را به عمل می آورد. 
 3.  تا هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم، دستور منع خروج او را از کشور صادر کند. مدت اعتبار این دستور، شش ماه و قابل تمدید است. در صورت حضور متهم در بازپرسی و یا صدور قرار موقوفی، ترک و یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوطه اطلاع داده می شود. در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏ توانند مانع از خروج شوند.

نقش وکیل در پرونده های مربوط به حضور متهم در دادسرا

حضور وکیل در پرونده های مربوط به حضور متهم در دادسرا نقش مهم و تعیین کننده ای در کشف حقیقت و سرنوشت متهم دارد. این موضوع تا حدی اهمیت دارد که در مفاد قانونی 185 الی 189 قانون آیین دادرسی کیفری کشور ما به آن پرداخته شده است. با استناد به این مفاد قانونی میتوان گفت:

 1. متهم می تواند در مرحله تحقیقات مقدماتی، یک نفر وکیل دادگستری همراه خود داشته باشد. این حق باید پیش از شروع تحقیق توسط بازپرس به متهم ابلاغ و تفهیم شود. چنانچه متهم احضار شود این حق در برگه احضاریه قید و به او ابلاغ می شود. وکیل متهم می تواند با کسب اطلاع از اتهام و دلایل آن، مطالبی را که برای کشف حقیقت و دفاع از متهم یا اجرای قانون لازم بداند، اظهار کند. اظهارات وکیل در صورتمجلس نوشته می شود.
 2. سلب حق همراه داشتن وکیل و عدم تفهیم این حق به متهم به ترتیب موجب مجازات انتظامی درجه هشت و سه است.
 3. سلب حق همراه داشتن وکیل و عدم تفهیم این حق به متهم به ترتیب موجب مجازات انتظامی درجه هشت و سه است.
 4. در جرائمی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است، چنانچه متهم اقدام به معرفی وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی ننماید، بازپرس برای وی وکیل تسخیری انتخاب می کند.
 5. چنانچه بازپرس، مطالعه یا دسترسی به تمام یا برخی از اوراق، اسناد یا مدارک پرونده را با ضرورت کشف حقیقت منافی بداند، یا موضوع از جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور باشد با ذکر دلیل، قرار عدم دسترسی به آنها را صادر می کند. این قرار، حضوری به متهم یا وکیل وی ابلاغ می شود و ظرف سه روز قابل اعتراض در دادگاه صالح است. دادگاه مکلف است در وقت فوق العاده به اعتراض رسیدگی و تصمیم گیری کند.

توجه:

اگر شما نیز جز ان دسته از کسانی هستید که به دنبال وکیل خوب در مشهد هستید تا بی گناهی خود را ثابت کنید و یا انکه برای احقاق حقوق خود یا اطرافیانتان از راه های قانونی اقدام نمایید، تیم یسنا به شما کمک میکند تا در سریعترین زمان ممکن با بهترین وکیل در مشهد اشنا شوید و علاوه بر استفاده از مشاوره حقوقی، وکالت پرونده های خود را به او بسپارید.

 

آشنایی با جرم خرابکاری و مجازات‌های خرابکاری
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد