شرایط و قوانین منع اشتغال زن

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

فهرست مطالب

با توجه به افزایش هزینه ‌های زندگی امروزی و همچنین با توجه به اصل ۲۸ قانون اساسی کلیه افراد از جمله زنان می ‌توانند در شغلی که مخالف دین و مصلحت مردم و جامعه نیست و به آن تمایل دارند مشغول به کار شوند.

اما اگر این شغل بر خلاف شئونات اسلامی یا باعث خدشه دار نمودن حیثیت همسر یا خود زن شود، پای شرایط و قوانین منع اشتغال زن به میان می ‌آید.

تیم یسنا وکیل با معرفی وکیل خوب در مشهد به شما جهت آشنایی بیشتر با قوانین و شرایط منع اشتغال زن قدم بر می ‌دارد.

ورود ضرر در جرم جعل

موارد منع اشتغال زن

بر اساس ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی، در مواردی که شغل زن با حیثیت و مصالح خانوادگی منافات داشته باشد مرد قادر خواهد بود او را از اشتغال منع کند، البته لازم به ذکر است اگر شغل مرد نیز منافی حیثیت خانوادگی باشد زن می ‌تواند او را از شغلش منع کند و اگر قاضی نیز این امر را تشخیص دهد که با عدم اشتغال مرد مشکلی در معیشت خانواده ایجاد نمی ‌شود حکم منع اشتغال مرد صادر می ‌شود. با توجه به ماده مذکور یعنی ۱۱۱۷ قانون مدنی مرد در سه مورد حق منع اشتغال زن را دارد که عبارتند از:

 • منافات داشتن شغل زن با مصالح خانوادگی
 • شغل زن خلاف حیثیت همسرش باشد.
 • شغل زن خلاف حیثیت خود او باشد.

تشخیص اینکه چه شغلی با مصلحت خانوادگی منافات دارد بستگی به عرف و نسبت منافات خانواده ‌ها دارد که در خانواده ‌های مختلف این نسبت متفاوت است. در نتیجه تشخیص این امر بر عهده قاضی رسیدگی به پرونده است.

شرایط و قوانین مربوط به طلاق به دلیل اعتیاد
مطالعه بیشتر

در ادامه با توجه به شرایط و قوانین منع اشتغال زن، نکاتی در خصوص شغل زوجه ذکر می‌ شود.

 • مشاغلی با حیثیت ناسازگار هستند که حرام و غیرقانونی باشند و از نظر شرعی مناسب شان انسان نباشند.
 • در شرایطی که اشتغال همسر ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگری قید شده باشد، همسر او نمی‌ تواند به هیچ عنوان و یا حداقل تا زمان پایان قرارداد کاری او درخواست منع اشتغال زن را مطرح نماید. البته اگر شغل زن باعث از هم پاشیدن خانواده شود و حیثیت خانواده را در معرض خطر قرار دهد، همسر او می ‌تواند به واسطه حکم دادگاه او را از اشتغال منع کند.
 • اگر زن به واسطه اشتغال (چه در منزل و چه بیرون از منزل) قادر به انجام تمکین از مرد نباشد براساس ماده ۱۱۰۸ قانونی مدنی به اون نفقه تعلق نمی ‌گیرد همچنین مطابق ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی، مرد قادر خواهد بود او را از شغلش منع کند.

در ادامه‌ ی شرایط و قوانین منع اشتغال زن باید ذکر کرد که در شرایطی که اشتغال زن جزو شرایط ضمن عقد باشد و یا اینکه قبل از جاری شدن عقد ازدواج، مرد از اشتغال زن آگاه باشد، مرد قادر نخواهد بود به اشتغال زن اعتراض کند و او را از شغلش منع کند مگر در موارد زیر:

 • اگر بعد از جاری شدن عقد، صلاح خانواده تغییر کند و متضاد با شغل زن باشد؛ مثلا اگر قبل از ازدواج با اشتغال زن، عدم حضور او در خانه توسط مرد جبران می ‌شده اما اکنون دیگر مرد به دلایلی نظیر اضافه کاری نمی ‌تواند این عدم حضور زن را جبران کند. در نتیجه در چنین شرایطی جهت رسیدگی به امور منزل و فرزندان حضور زن در خانه الزامی است.
 • اگر پس از ازدواج و جاری شدن عقد عناصر حیثیتی خانواده مانند تحصیلات، جایگاه اجتماعی و وضعیت اقتصادی به صورتی تغییر کند که شغل زن منافی حیثیت خانوادگی باشد.
آشنایی با سن قانونی ازدواج در ایران
مطالعه بیشتر

تشخیص منافات اشتغال زن بر عهده کیست؟

تشخیص این امر بر عهده مرد نیست یعنی مرد نمی ‌تواند به محل کار همسرش برود و از رئیسش بخواهد که او را از شغلش منع کند، بلکه باید درخواست خود را مبنی بر منع اشتغال زن به دادگاه ارائه دهد و بعد از اینکه دادگاه تشخیص داد که شغل زن با مصالح خانوادگی و حیثیت زن و مرد منافات دارد، حکم منع اشتغال زن را صادر می‌ کند و مرد می‌تواند با ارائه این حکم به محل کار همسرش، او را به صورت قانونی از اشتغال منع کند.

وکیل حجر در مشهد

اما در صورتی که دادگاه تشخیص دهد شغل زن هیچ منافاتی با مصالح خانوادگی و حیثیت زن و مرد ندارد، زن می ‌تواند به شغلش ادامه دهد و مرد اجازه ندارد او را از شغلش منع کند.

حال ملاک این تشخیص در شرایط و قوانین منع اشتغال زن چیست؟

 • اوضاع اجتماعی زن و مرد
 • شرایط زندگی آن ‌ها
 • سطح خانوادگی آن ‌ها
 • موقعیت اقتصادی، اجتماعی و مذهبی آن ‌ها
 • سوابق کاری هر یک، محیطی که هر یک در آن پرورش یافته و بزرگ شده‌اند و وضعیتی که در زمان حال در آن زندگی می ‌کنند.

مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست منع اشتغال زن

از آنجایی که این مسئله باعث بروز مشکل در خانواده شده و میان اعضای خانواده رخ داده است جزو دعاوی خانوادگی محسوب می ‌شود، در نتیجه رسیدگی به آن در حوزه کاری دادگاه ‌های عمومی نیست بلکه برای رسیدگی به آن باید درخواست مورد نظر به دادگاه خانواده ارائه شود‌ تا به صورت تخصصی به موضوع رسیدگی شود.

وکیل طلاق خانم در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل خانواده در مشهد

از آنجایی که مراجعه به دادگاه جهت ارائه درخواست مبنی بر عدم اشتغال زن جزو دعاوی خانوادگی محسوب می ‌شود مراجعه به وکیل خانواده جهت آگاهی از روند پرونده و آگاهی از شرایط و قوانین منع اشتغال زن الزامی است. تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را در زمینه دعاوی خانوادگی در اختیار شما قرار می ‌دهد تا به راحتی هرچه تمام ‌تر بتوانید مسائل خانوادگی ‌تان را حل کنید و آرامش را به محیط خانواده برگردانید.

لازم به ذکر است کلیه وکلای مجموعه ما جزو متبحرترین وکلا به شمار می ‌روند و شما این امر را در سرعت رسیدگی به پرونده و نتیجه دادگاه مشاهده خواهید کرد، آنچه حق و حقوق شما را باز می‌ گرداند انتخاب یک وکیل متخصص و ماهر و اعتماد به اوست. البته این اعتماد باید در قالب ارائه مدارک و مستندات معتبر به او صورت گیرد و اینکه در کلیه روند رسیدگی به پرونده به او اعتماد داشته باشید و هیچگاه از او ناامید نشوید و به نحوه عملکرد او خرده نگیرید.

کافی است به تیم یسنا وکیل و وکلای متخصص ما اعتماد کنید، دیری نخواهد پایید که طعم دلچسب و شیرین پیروزی را خواهید چشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد