آشنایی با شرط نصف دارایی یا شرط تنصیف

شرط نصف دارایی مرد

فهرست مطالب

به گفته وکیل خانواده  در خصوص شرط نصف دارایی یا شرط تنصیف در قانون مدنی و یا قانون حمایت از خانواده ماده ای وجود ندارد و نظر قانون زوج تکلیفی بر پرداخت نصف دارایی به زوجه ندارد. ولی در سند ازدواج شرط نصف دارایی پیش بینی شده است.

درصورتی که زوج شرط نصف دارایی را امضا کرده باشد زوج مکلف است حین طلاق تا نصف اموال موجود را به زوجه بپردازد  ولی اگر این شرط توسط زوج امضا نشود شرط نصف اموال به زوجه تعلق نخواهد گرفت.

همانطور که می دانید اشخاص در حین ازدواج و انعقاد عقد نکاح مجموعه شروطی را باید بپذیرند و با یکدیگر به توافق می رسند که اگر مورد پذیرش زوجین و به امضای طرفین رسیده باشد برای طرفین الزام آور است.

شرط تنصیف دارایی

اما متاسفانه تعداد زیادی از زوجین هنگام ازدواج به این امر مهم توجه نداشته و طوری دغدغه صمیمت و گرمی ابتدای ازدواج را دارند که از مسائل حقوقی و مهم شروع ازدواج غافل بوده و نمی دانند که چه چیزهایی را امضا کرده و به چه چیزهایی خود را متعهد می نمایند.

یکی از این شروط که بسیار مهم بوده و در زندگی زوجه تاثیر به سزایی می گذار شرط تنصیف یا به عبارتی دیگر شرط نصف دارایی مرد است که به آن می پردازیم.

شرط نصیف دارایی چیست؟

یکی از شرایطی که زوجین هنگام عقد نکاح آن را قبول کرده و توافق نموده که آن را امضاء کنند شرط تصنیف دارایی می باشد.

این موضوع بدین معناست که نصف دارایی مرد هنگام طلاق به زن انتقال پیدا کند. بدین منظور که نباید بیش تر از نیمی از اموال باشد اما ممکن است کمتر از نیم اموال باشد مانند خمس، یک ربع.

شماره تماس وکیل طلاق در مشهد
مطالعه بیشتر

بعد از نکاح، زوجین با توافق بین خودشان این شرط را قبول می کنند که در صورت جدایی و طلاق از همدیگر،  زوجه در اموالی که شوهرش بعد از ازدواج به دست می آورد سهیم است.

اما اینکه این شرط چگونه است و چگونه این اموال به زوجه می رسد شرایطی را دارد که در این مقاله به ان می پردازیم.

مطابق  بند الف شروط ضمن عقد نکاح در صورتی که طلاق بن ابر درخواست زوجه (زن) نباشد  و طلاق به دلایلی اعم از سوء اخلاق و رفتار زن نبوده باشد و یا تخلف زن از وظایف همسری هم نباشد زوج مکلف است که نصف دارایی موجود خود را که بعد از ازدواج و در ایام زندگی زناشویی به دست آورده و یا معادلش را به صورت بلاعوض به همسرش (زوجه) انتقال دهد. که این مورد جزء شرایط تحقق شرط تصنیف دارایی هم می باشد که در آنجا هم به این موضوع اشاره می کنیم.

رویه دادگاه در صدور رای تصنیف دارایی مرد

حسب ماده 29 قانون حمایت از خانواده اجرای صیغه طلاق با در نظر گرفتن تمام حقوق مالی زوجه امکان پذیر است.

لذا، بر اساس این ماده زمانی که دادگاه پرونده را مورد بررسی قرار می دهد و به موضوع در خواست طلاق رسیدگی می کند مکلف است حقوق مالی زوجه را من جمله شرط تصنیف را مشخص نموده تا نصف دارایی مرد قانونا به زن منتقل گردد.

البته برخی از قضات بر این باورند که رسیدگی به شرط تصنیف یا همان نصف دارایی باید در رسیدگی مجزا مورد بررسی قرار گیرد اما اکثریت محاکم بر این اعتقادند که رسیدگی به این امر به همراه دعوای طلاق  امکانپذیر است. طوری که ضمن بررسی  حکم دعوی طلاق به تعیین تکلیف در باره شرط تصنیف هم می پردازند در واقع حل این دو مسئله را به موازات هم به پایان می رسانند.

بهترین وکیل حضانت در مشهد | قوانین حضانت را بشناسید
مطالعه بیشتر

در اغلب موارد شرط  تنصیف دارایی به دلایل زیر اجرا نمی شود :

 1. عدم مطالبه زنان
 2. مشکلات اجرائی شرط انتقال تا نصف د ارایی
 3. عدم اطلاع از دارایی زوج
 4. انصراف مردان از دعوای طلاق در صورت مطالبه اجرای شرط انتقال تا نصف دارایی از ناحیه زوجه

شرط نصف دارایی مرد

ادعای اعسار مرد در خصوص شرط تصنیف

مطابق قانون اعسار زمانی بوجود می آید که یک شخص به شخص دیگری دین مالی داشته باشد و مدعی باشد که توان پرداخت دین خود را ندارد. در اینصورت باید دادخواستی مبنی بر اعسار به دادگاه تقدیم می کند تا دادگاه بعد از رسیدگی و بررسی آن دین را تقسیط نماید.

اما در این قسمت بحث در مورد اعسار در خصوص شرط تصنیف دارایی مرد است که این امکان در این خصوص برای مرد وجود ندارد که بتواند ادعای اعسار نماید. زیرا شرط تصنیف در خصوص دارایی موجود مرد در زمان طلاق است و ادعای اعسار در خصوص اموال موجود پذیرفتنی نمی باشد.

شرایط تحقق شرط تصنیف دارایی

  1. طلاق واقع گردد. بدین معنا که شرط تصنیف دارایی منوط به واقعه طلاق می باشد و بدون وقوع طلاق قابل اجرا نخواهد بود و الزامی برای اجرای این شرط برای مرد قبل از گرفتن طلاق وجود ندارد.
  2. در صورتی که زوج خواهان طلاق باشد. بدین معنا که زوج بخواهد زوجه را طلاق بدهد و دادخواست طلاق از طرف مرد باشد به عبارتی دیگر زن درخواست کننده طلاق نباشد. بنابراین شرط تنصیف دارایی در طلاق توافقی و طلاق از جانب زن محقق نمی شود.
  3. طلاق بنا بر تخلف زن از وظایفش در زندگی و یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد. در صورتیکه طلاق مبنی بر عوامل گفته شده باشد و مرد با اثبات آن می تواند شرط تصنیف دارایی را باطل کند و دیگر این شرط تحقق نمی یابد و برای زوجه قابل استفاده نخواهد بود.
  4. ملاک شرط تصنیف نصف اموال یا معادل آن می باشد. بدین منظور که در این شرط تاکید بر عبارت “نصف دارایی” یا معادلش ذکر شده است. لذا، این میزان می تواند پایین ترین درصد اموال مرد تا سقف پنجاه درصد تلقی گردد و میزان آن به نظر دادگاه بستگی دارد.
  5. دارایی حاصل زندگی زناشویی باشد. بدین معنا که دارایی که قبل از نکاح به دست آمده شامل اموال تصنیف دارایی نمی باشد. اموال موروثی هم شامل این شرط نمی شود زیرا ، این مال هم در زمان زندگی زناشویی به دست نیامده است و مربوط به گذشته زوج می باشد.
  6. دارایی در این شرط، دارایی موجود درحین طلاق می باشد. بنابراین اموالی که از بین رفته یا مفقود شده است شامل اموال تصنیف دارایی نمی باشد. لذا، آنچه که موضوع شرط است دارایی زوج است. بنابراین، باید به دیون زوج توجه گردد و این موضوع مد نظر قرار گیرد. به عنوان مثال اگر زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد و یا همسر دیگری داشته باشد که بخواهد او را طلاق بدهد پرداخت مهریه زوجه و یا همسر سابقش نسبت به شرط تصنیف دارایی اش مقدم است. حتی در بعضی مواقع آمده است که مستثنیات دین هم به این شرط مقدم است و تعهد مرد به نصف دارایی اش نمی تواند از این قاعده مهم جدا و مستثنی باشد.
آشنایی با انواع عقد در قانون ایران
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد