شرایط شکایت از جرم رابطه نامشروع

وکیل رابطه نامشروع در مشهد

فهرست مطالب

 تبیین مواد قانونی جرم رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی و قانون آئین دادرسی کیفری

رابطه نامشروع جرمی است که به سبب آن زن و مردی که میان آن‌ ها علقه زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا (زنا در ماده 221 قانون مجازات اسلامی عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آن‌ها نبوده) شوند.

روابط نامشروع از جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی قلمداد شده و در ماده 637 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری گردیده است و مجازات این جرم برای مجرمین شلاق تا نود و نه ضربه بیان شده است و در صورتی که عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می ‌شود.

رابطه نامشروع زناشویی

بنابراین جرم رابطه نامشروع در صورتی محقق می ‌شود که زن و مردی که با هم ازدواج نکرده ‌اند، مرتکب اعمال منافی عفتی غیر از رابطه جنسی و یا زنا شوند و در صورت شکایت هر شخصی از این جرم به دلیل جنبه عمومی داشتن آن، زن و مرد به شلاق تا 99 ضربه تعزیری محکوم می ‌شوند.

از نظر حقوقی و شرع اسلام، ازدواج تنها بین زن و مردی که خالی از موانع نکاح باشند، واقع شده و مشروع می ‌باشد.

مهلت شکایت از جرم رابطه نامشروع

مهلت شکایت از این جرم به دلیل داشتن وصف عمومی به مدت پنج سال پس از تحقق جرم است. روابط نامشروع از جمله جرائم عمومی است یعنی برای شروع و پیگیری قضایی در این جرم نیاز به شکایت شاکی خصوصی نمی ‌باشد؛ بنابراین نیروی انتظامی یا دادستان نیز می ‌تواند، رسیدگی به جرم را آغاز کند.

وکیل تمکین در مشهد و قوانین مربوط به آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

روابط نامشروع از جمله جرائم غیرقابل گذشت در قوانین مدنی به شمار می‌ روند که با همراهی یک وکیل در مشهد می ‌توان از جزئیات قانونی آن اطلاع پیدا کرد؛ بنابراین درصورتی‌که رسیدگی به این جرم با شکایت شاکی خصوصی آغاز شده باشد و در صورت رضایت شاکی، رسیدگی به این جرم متوقف نخواهد شد.

به این خاطر که روابط نامشروع از جمله جرائمی است که علاوه برخلاف شرع بودن، موجب جریحه ‌دار شدن وجدان عمومی و بر هم ریختن نظم جامعه نیز می ‌شود و درواقع از جمله جرائم عمومی است که رضایت شاکی مانع از رسیدگی نخواهد بود.

همچنین هر شخصی می ‌تواند از جرم رابطه نامشروع شکایت کند بر همین اساس استفاده از یک وکیل خوب در مشهد و بهره ‌مندی از کارشناس حقوقی در این زمینه روند پیشرفت پرونده را تسریع می ‌نماید.

شاکی در شکایت از جرم رابطه نامشروع یکی از زوج یا زوجه یا دادستان می ‌باشند و اشخاص دیگر نیز می‌ توانند در صورت مشاهده این جرم را گزارش دهند.

باید بیان کرد که نیروی انتظامی در صورتی در این جرم ورود می ‌کند که این جرم را به صورت مشهود ببیند. به عنوان مثال اگر شخصی زن نامحرمی را در خیابان در آغوش گرفته و ببوسد و نیروی انتظامی این جرم را به صورت مشهود ببیند و برایش عدم زوجیت و نبود هیچ ‌گونه محرمیتی بین زن و مرد محرز شود، می‌ تواند آن‌ ها را دستگیر کند.

ماده 306 قانون آئین دادرسی کیفری در خصوص این جرم بیان می ‌کند به جرائم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می ‌شود و مطابق تبصره این ماده منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی و همچنین جرائم رابطه نامشروع مانند تقبیل و مضاجعه است.

مراحل مربوط به طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

وکیل رابطه نامشروع

همچنین در بند الف ماده 352 قانون آئین دادرسی کیفری بیان شده است در جرائمی که منافی عفت یا اخلاق حسنه ‌باشد دادگاه پس از اظهار عقیده دادستان، قرار غیرعلنی بودن محاکم را صادر می ‌کند یعنی برای حضور افراد در جلسه رسیدگی مانع وجود دارد.

در تبصره 2 ماده 380 همین قانون نیز آمده است که در جرائم منافی عفت چنانچه دادنامه حاوی مطالبی باشد که اطلاع شاکی از آن حرام است، ابلاغ دادنامه حضوری می ‌باشد و ذی ‌نفع می ‌تواند از مفاد کامل رای، اطلاع یابد و از آن استنساخ و رونوشت بردارد.

نحوه طرح شکایت از جرائم روابط نامشروع

شکایت از رابطه نامشروع از طریق دادسرای محل جرم صورت می ‌گیرد و شاکی باید شکایت خود را در دادسرای صالح به رسیدگی که در تهران، دادسرای ارشاد و در شهرستان‌ ها دادسرای عمومی می ‌باشد، آن را مطرح نماید همچنین ثبت این شکایت باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام شود.

پس از ثبت شکایت از جرم رابطه نامشروع و پرداخت هزینه دادرسی به هر کدام از روش ‌های مراجعه حضوری یا ثبت از طریق الکترونیکی تحقیق درباره جرم آغازشده و در صورت احراز جرم، پرونده برای بررسی و صدور حکم به دادگاه ارسال می ‌شود تا بررسی ‌های لازم در دادگاه انجام شود و در صورتی که تحقق جرم رابطه نامشروع ثابت شد، دادگاه برای مجازات هر یک از مجرمین حکم صادر می ‌کند.

باید این نکته را بیان کرد که راه های اثبات رابطه نامشروع، محدود به موارد خاصی است و در واقع برخی از دلایل موجود در قانون مجازات اسلامی یعنی اقرار، شهادت شهود و علم قاضی، اثبات کننده جرم رابطه نامشروع می ‌باشند.

تاثیر رابطه نامشروع بر مهریه و حضانت
مطالعه بیشتر

شمول مرور زمان نسبت به این جرم

روابط نامشروع از جمله جرائمی است که مشمول قاعده مرور زمان می ‌گردد به این معنی که شکایت از این جرم باید در زمان معینی که در قانون بیان شده است، صورت گیرد و بعد از گذشت آن مدت دیگر نمی ‌توان از این جرم شکایت کرد که به این مدت زمان در اصطلاح مرور زمان گفته می ‌شود.

پرینت رابطه نامشروع

همان‌طور که در ماده 637 قانون مجازت اسلامی بیان شده است مجازات جرم رابطه نامشروع، 99 ضربه شلاق تعزیری است که طبق تعریف قانون مجازات اسلامی این مجازات از نوع تعزیری درجه شش می ‌باشد که مرور زمان آن برابر با پنج سال پس از وقوع جرم است که یعنی شاکی می ‌تواند تا 5 سال بعد از وقوع جرم به مراجع قضایی جهت شکایت از این جرم مراجعه کند.

برای طرح شکایت در مورد جرم رابطه نامشروع باید ابتدا شکوائیه ‌ای تنظیم کرده، سپس آن را به مرجع قضایی مربوطه تقدیم شود. بدین‌صورت که جهت شکایت از این جرم می‌ توان به روش حضوری و با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضائی و تکمیل فرم شکوائیه نسبت به شکایت از این جرم اقدام کرد و دفتر خدمات پس از تنظیم شکوائیه جهت تحقیق از این جرم، آن را به دادسرای صالح ارسال می ‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است به وکیل خانواده در مشهد مراجعه نمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد