شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی

وکیل کسب وکار اینترنتی در مشهد

فهرست مطالب

زندگی روزمره بشر با ظهور اینترنت دست ‌خوش تغییرات گسترده ‌ای شده ‌است. یکی از مهم‌ ترین نمونه ‌های این تغییرات ایجاد فروش آنلاین است که با شیوع بیماری کرونا تعداد فروشگاه های اینترنتی به شدت افزایش پیدا کرده است. درست است که این سبک از خرید مزایای زیادی برای افراد به همراه دارد اما نمی توان آن را بدون ضرر و مشکل در نظر گرفت.

در وضعیت فعلی، فروشگاه‌ های آنلاین با اختصاص دادن حجم قابل‌ توجهی از معاملات تجاری، جایگاه مهمی در اقتصاد کشور و زندگی روزانه اکثر مردم در جامعه دارند، به طوری که اختلال در عملیات این مغازه ‌ها زندگی روزمره شهروندان و نظم عمومی را مختل می ‌کند، می‌چرخد. بنابراین طبیعی است که روش‌ های شکایت در مورد این نوع فروشگاه ‌ها متفاوت از آن ‌هایی هستند که در دنیای واقعی شکل‌گرفته اند. شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی با فروشگاه های حضوری و خرید حضوری تفاوت هایی دارد به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی را بررسی کنیم.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

راه های شکایت از فروشگاه های اینترنتی

شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی با توجه به نوع فروشگاه آنلاین و موارد مختلف متفاوت است. اما به صورت کلی چند راه برای شکایت از فروشگاه های اینترنتی به صورت آنلاین وجود ندارد که در ادامه ی مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

شکایت از فروشگاه های اینترنتی به کمک سامانه نماد الکترونیکی

وقتی بحث در مورد نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی مطرح می شود می ‌توانیم با اطمینان بگوییم که اولین راهی که به ذهن می ‌رسد، سیستم نشانه اعتماد الکترونیکی است که به صورت حرفه ‌ای برای شکایت از فروشگاه‌ های آنلاین ایجاد شده‌ است. نکته قابل ‌ذکر این است که برای اینکه بتوانید از یک فروشگاه آنلاین از طریق سیستم علامت اعتماد الکترونیکی شکایت کنید، لازم است که فروشگاه آنلاین یک نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشد که توسط مرکز توسعه تجاری به سایت فرستاده می‌ شود.

حق ملاقات با وکیل
مطالعه بیشتر

اگر فروشگاهی که از آن خریداری کرده‌اید، کالاهای خریداری‌ شده توسط شما را تحویل نمی ‌دهد و یا از ارائه خدمات قانونی دیگر مانند پذیرش درخواست بازگشت کالا خودداری می‌ کند و اینکه چه مراحلی برای شکایت در مورد صفحه فروش اینترنت وجود دارد، به گونه ‌ای است که شما ابتدا باید به سیستم نشانه اطمینان الکترونیکی در enamad.ir مراجعه کنید.

سپس با استفاده از گزینه ورود به سیستم ثبت شکایت، به ثبت شکایت از فروشگاه آنلاین مربوطه از طریق سیستم علامت اعتماد الکترونیکی ادامه دهید. اگر مورد اختلاف بسیار بالا است یا شما توانایی شرکت حضوری در جلسات دادگاه را ندارید وکیل در مشهد می تواند با داشتن وکالت نامه از طرف شما به صورت قانونی مراحل مختلف پرونده را پیگیری کند.

شکایت از فروشگاه های اینترنتی به کمک پلیس فتا

در بخش قبل توضیح دادیم که چگونه از فروشگاه ‌های آنلاین از طریق سیستم علامت اعتماد الکترونیکی شکایت کنیم. با این حال، نکته قابل ‌ذکر این است که اگر شکایتی علیه فروشگاه‌ های آنلاین از طریق این روش، در مواردی مانند امتناع از ارسال کالا، قطع زمان تحویل یا عدم پذیرش درخواست بازگشت کالاها از آن از طریق سازش و وساطت حل شود، در غیر این صورت شاکی به دادگاه ارجاع خواهد شد.

آدرس دفاتر خدمات قضایی در مشهد
مطالعه بیشتر

یک راه دیگر برای شکایت از فروشگاه ‌های آنلاین ایجاد شکایت از طریق مراجعه به پلیس فتا است. مراجعه به دیوان جرایم رایانه ‌ای و ارسال نتایج تحقیقات به یک مرجع صالح، به صورت حرفه ‌ای تحقیقات اولیه در زمینه جرایم رایانه ‌ای را انجام خواهد داد.در روش شکایت کردن از فروشگاه ‌های آنلاین از طریق پلیس فتا، این روش و مراحل شکایت در مورد صفحه فروش آنلاین به گونه ‌ای بود که شاکی وارد صفحه پلیس فتا و بر روی ثبت گزارش عمومی، شکایت آنلاین کلیک کرده وگزارش او ثبت می شود و در دستور پیگیری قرار می گیرد.

نکته ‌ای که باید ذکر شود این است که روش شکایت در مورد فروشگاه آنلاین از طریق پلیس فتا به مواردی اختصاص‌ یافته است که در آن فروشگاه آنلاین یک جرم محسوب می ‌شود و دارای عنوان جنایی مانند تقلب آنلاین است. وکیل خوب در مشهد می تواند در امور مختلف مربوط به شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق پلیس فتا به دلیل پیچیدگی هایی که ممکن است در حین پرونده رخ دهد به شما کمک کند.

شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق مراجعه قضایی

علاوه بر دو روش شکایت در مورد فروشگاه‌ های آنلاین که در بخش‌ های قبلی توضیح داده شدند، روش دیگری برای شکایت کردن در مورد فروشگاه‌ های آنلاین وجود دارد که گرچه از دو روش قبلی مراحل بیشتری دارد اما به دلیل امکان اخذ حکم  قوه قضائیه دارای ضمانت اجرایی بالاتری نسبت به احکام صادر شده از دادگستری است. در این روش باید در ابتدا شاکی به یکی از دفاتر خدمات قضایی با اسناد لازم، مانند کارت ملی، رسید سپرده و مدارکی دیگر مراجعه کند.  پس از طرح شکایت، این شکایت می‌ تواند به دادگاه جرایم رایانه ‌ای فرستاده شود.

بهداشت روانی و تاثیر آن در کاهش بزهکاری
مطالعه بیشتر

دفتر دادستانی پس از بررسی شکایت و ارجاع آن به شعبه، دستور تحقیق مقدماتی را صادر خواهد کرد و آن را به پلیس نواحی قبیله‌ نشین فدرال ارسال خواهد کرد.

پس از تکمیل تحقیقات اولیه، در صورتی که دفتر دادستانی اظهار نظر کند که هیچ جرمی صورت نگرفته است، حکم مهار علیه فروشگاه اینترنتی صادر خواهد شد. با این حال، اگر نظر دادستان درباره وقوع جرم باشد، او پرونده را به دادگاه جنایی دوم می ‌فرستد.

پس از احضار و تشکیل جلسه دادرسی، دادگاه جنایی دلایل این جنایت را بررسی خواهند کرد و اگر در مورد جرم نظر داشته باشد محکومیت جنایی خواهد داشت. این تصمیم را می ‌توان در دادگاه استانی درخواست از اعلامیه درخواست کرد.

نکته ‌ای که باید در پایان ذکر شود این است که شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق دفتر دادستانی به مواردی اختصاص دارد که فروشگاه اینترنتی یک جرم مرتکب شده باشد و یک عنوان جنایی مانند کلاه برداری آنلاین دارد. بنابراین در مواردی که عمل فروشگاه اینترنتی یک جرم نیست، تنها می ‌توانید با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه قانون یک دادخواست تنظیم کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد