آشنایی با قوانین شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی

مزاحمت تلفنی

فهرست مطالب

آیا می‌دانید حکم مزاحمت تلفنی در قوانین اسلامی چیست؟ اهمیت نقش وکیل در پروسه روند شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی قوانین و احکام در خصوص این امر پرداخته و شما را با مجازات‌های تعیین شده برای جرم مزاحمت تلفنی در قوانین اسلامی آشنا خواهیم کرد.

شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی

به افرادی که با انجام اعکال مختلفی منجر به سلب آرامش و ایجاد تنش و ناراحتی در دیگران بشوند، مزاحم گفته می‌شود. از این رو افرادی که مورد مزاحمت قرار می‌گیرند، می‌توانند با کمک گرفتن از طریق مشاوره حقوقی و وکیل خوب در مشهد، برای ایجاد مزاحمت، از مزاحمان خود به دادگاه مراجعه کرده و برای شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی یا هر نوع مزاحمت دیگری اقدام کنند. بنابراین به هر اقدامی با قصد و نیت آزار و اذیت، ایجاد ترس و در آخر سلب آسودگی خاطر دیگران شده مزاحمت محسوب شده و مطابق قانون کشور، فرد مزاحم مجرم تلقی شده و مجازاتی برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

مزاحمت تلفنی
پس افراد باید توجه داشته باشند اولین گام برای انجام این کار، در جهت رساندن مزاحمان به سزای اعمالشان و تحقق یافتن مجازات آنان و بازگردانی آرامش و آسودگی خاطر خویش، این است که باید در دادگاه این مزاحمت را به اثبات برسانند.

ادله اثبات مزاحمت

برای به اثبات رساندن مزاحمت، باید دلایل مورد قبول قاضی به دادگاه ارائه شود، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • اقرار و اعتراف توسط خود شخص مزاحم
 • ارائه نمودن سند
 • شهادت شاهدان
 • امارت
 • یاد کردن قسم

از این رو افراد می‌توانند با تهیه‌ یک استشهاد به صورت محلی و امضا کردن آن توسط همسایگان جهت اثبات مزاحمت اقدام کنند. همچنین در صورت عدم امضای استشهاد محلی نیز افراد می‌توانند جهت تحقیق و بررسی از خود دادگاه هم درخواست نمایند.

با تقاضای فرد شاکی از دادگاه و با دستور مقامات قضایی، اقدامات شخص مزاحم متوقف شده و مزاحم موظف به پرداخت هزینه‌ای بابت خسارت می‌باشد.

مزاحمت تلفنی در قانون

بر اساس قانون مجازات اسلامی، اشخاصی که برای مردم مزاحمت ایجاد می‌کنند، محکوم به حبس از یک ماه تا یک سال خواهند بود و دادگاه می‌تواند علاوه بر اعمال مجازات، با توجه به نوع و مقدار آن، فرد مزاحم را به رفع مزاحمت و جلوگیری از حق و برگشت اوضاع به حالت قبل از ارتکاب جرم محکوم نماید. همچنین هر فردی که موجب آزار و اذیت و همچنین سلب آسایش مردم شود، و با سر و صدای خود یا دستگاه‌های تولیدکننده صدا، آرامش مردم را دچار اختلال کند یا مانع ادامه کار افراد شود، بر اساس قانون مجازات اسلامی  محکوم به حبس سه ماه تا یک سال خواهد بود و با توجه به صلاح دید قاضی پرونده مربوطه، مجازات شلاق هم برای وی در نظر گرفته خواهد شد، البته امکان تبدیل مجازات حبس، به جزای نقدی هم نیز وجود خواهد داشت.

مزاحمت تلفنی
مصادیق مزاحمت تلفنی

 • سوت کشیدن، سکوت و سپس فوت کردن در گوشی بدون وقفه
 • فحاشی کردن و حرفای رکیک نثار مخاطب کردن
 • گاه خبرهای کذب و غیر واقعی به مخاطب دادن و تهمت‌های ناروا زدن که ممکن است عواقب وخیمی را در بر داشته باشد.
 • دادن خبرهای کذب و تکان دهنده که گاها باعث شوک آنی یا سنکوپ شدن شده و و موجب بر هم خوردن آرامش خانواده‌ها و یا حتی منجر به عزا و ماتم شود.

اثبات مزاحمت‌ تلفنی و روند شکایت توسط وکیل

کمک گرفتن از وکیل حقوقی در مشهد، برای انجام شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی قطعا دارای مزایایی خواهد بود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • در سریع‌ترین زمان پرونده را حل نموده و بعد از اثبات مزاحمت تلفنی اقدام به گرفتن رای در پرونده خواهد کرد.
 • نیازی به حضور شاکی در دادگاه نخواهد بود. چرا که شخص شاکی با دادن وکالت نامه به وکیل پایه یک دادگستری دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه هم نخواهد داشت. وی با همین مدرک می‌تواند تمام شکایت‌ها و یا رضایت فرد شاکی را نسبت به متشاکی اعلام دارد.
 • وکیل می‌تواند از حق قانونی خود نسبت به مسدود کردن خط تلفن متشاکی اقدام نماید.
 • وکیل می‌تواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود.

شخص شاکی می‌تواند علاوه بر جمع ‌آوری ادله با پلیس ۱۱۰ تماس گرفته که در این صورت مامور پلیس در محل جرم حضور به هم رسانده و بر اساس مشاهدات خود مزاحمت ایجاد شده را ثبت و صورت جلسه خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این صورت جلسه همچون شهادت دادن شاهدان در دادگاه برای شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی اعتبار دارد.

مزاحمت تلفنی
همچنین برای اثبات مزاحمت‌هایی که به صورت تلفنی انجام می‌شوند، می‌توان از صدای ضبط شده فرد مزاحم نیز استفاده کرد. هنگام تحقیق صحت داشتن حرف فردی که مورد مزاحمت واقع شده، بازپرس این صدای ضبط شده را به عنوان مدرکی با اعتبار در نظر خواهد گرفت .

برای تسریع در روند شکایت مزاحمت‌های تلفنی می‌توان با پیگیری کردن از طریق شرکت مخابرات نیز در کنار پیگیری از سوی دادسرا هم اقدام کرد.

لازم به ذکر است که اگر شخص شاکی هنگام رجوع به دادسرا اگر نامه و پرینت مخابرات را به همراه همراه داشته باشد، به سرعت بخشیدن در روند بررسی شکایت کمک شایانی نیز خواهد کرد.

مدارک لازم برای شکایت مزاحمت تلفنی توسط وکیل

– مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی

– ارائه مدارک و مستندات در خصوص مزاحمت تلفنی مانند آخرین قبض پرداختی تلفن

نکته مهم و حائز اهمیتی که در طرح شکایت از مزاحمت تلفنی وجود دارد، در غیر قابل‌گذشت بودن این جرم خواهد بود. با این مضمون که بعد از اثبات مزاحمت تلفنی حتی اگر فرد شاکی پرونده رضایت خود را نسبت به این امر اعلام کند، مجددا قرار مجازات که می‌تواند جرایم نقدی و قطع شدن خط تلفن و از این دسته موارد باشد، برای فرد مزاحم صادر شود.

 البته لازم به ذکر است که بعد از رضایت شاکی احتمال تخفیف در مجازات برای مجرم هم نیز وجود خواهد داشت. با توجه به این نکته قبل از اقدام به طرح شکایت برای اثبات مزاحمت تلفنی حتما با یک وکیل مجرب در این زمینه مشورت‌های لازم را به عمل آورید.

بهترین وکیل چک در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد