حکم رشد چیست؟ قوانین صدور حکم رشد

صدور حکم رشد

فهرست مطالب

آیا شرایط صدور حکم رشد را می‎دانید؟ آیا با روند صدور این حکم آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی شرایط و قوانین مرتبط با شرایط صدور حکم رشد، شما را با روند صدور این حکم آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط صدور حکم رشد

حکم رشد به گواهی معتبری اتلاق می ‎شود که از جانب دادگاه خانواده به عنوان دادگاه صالح و در خصوص اجازه یک فرد جهت دخالت در امور و تصمیمات مالی صادر خواهد شد.

به عبارتی دیگر می‎توان گفت گواهی رشد یکی از اسنادی است که نشان دهنده و اثبات کننده بلوغ عقلی فرد است، که معمولا پس از انجام تحقیقات و جلب نظر کارشناس تخصصی صادر می‌‎شود.

صدور حکم رشد

به طور کلی قانون سن خاصی را برای تشخیص اهلیت اشخاص معین کرده است که این سن برای دختران نه سال قمری و برای پسران پانزده سال قمری در نظر گرفته شده است. هر یک از افراد تا قبل از رسیدن به سن بلوغ، محجور محسوب شده و از تصرف در اموال خود ممنوع خواهند بود. در واقع محجور کسی است که صاحب حق بوده اما توانایی استفاده از حق خود را ندارد.

آشنایی با وکالت نامه حق طلاق
مطالعه بیشتر

روند درخواست صدور حکم رشد

جهت درخواست صدور حکم رشد ابتدا باید این را در نظر داشت که درخواست صدور این حکم، یک درخواست ساده نیست بلکه یک دعوای حقوقی علیه ولی یا سرپرست طفل یا در صورتی که طفل فاقد سرپرست باشد علیه دادستان محسوب شده که نیازمند پرداخت هزینه دادرسی و ثبت دادخواست در دادگاه خانواده محل اقامت شخص خواهد بود.

برای اقدامات قانونی جهت این امر لازم است که شخص با به همراه داشتن کلیه مدارک و اسناد هویتی و همچنین در صورت اختیار استشهادیه‎ای که به امضای اهالی محل و یا… با مضمون این که شهادت رشد شخص باشد به شعب دادگاه ارائه داده و پس از پرداخت مبلغی معادل پنجاه هزار ریال به عنوان هزینه دادرسی، اقدام به ثبت دادخواست خود کند.

لازم به ذکر است که، ثبت دادخواست از طریق تمامی دفاتر خدمات قضایی نیز قابل انجام نیز می‎باشد.

آثار صدور حکم رشد

در صورتی که دادگاه با توجه به محتویات پرونده اقدام به صدور حکم رشد کند، طفل از تاریخ صدور حکم توانایی تصاحب و اداره کلیه امور مالی خود را دارا می‎باشد، در حالی که تا قبل از صدور حکم رشد نیازمند وجود ولی، قیم یا سرپرست برای اداره اموال خود بوده است.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

شرایط صدور حکم رشد برای ارث

به گفته وکیل حقوقی در مشهد، ارث رایج‎ترین مسئله‎ای است که در ایران افراد را به دریافت گواهی حکم رشد ترغیب خواهد کرد. شخصی که به سن 18 سال نرسیده باشد توانایی تصرف در اموال خود و در قالب ارث، بدون اجازه دادگاه را نخواهد داشت. در این خصوص ممکن است با توجه به اوضاع برای فرد سرپرست قانونی، قیم یا نماینده معین شود، اما در هر صورت لازمه تصرف در اموال پیش از رسیدن به سن 18 سال، دریافت حکم رشد می‎باشد. در زمان تصمیم گیری برای صدور این حکم، دادگاه سوالاتی را از شخص خواهد پرسید و او را به پزشک حاذقی معرفی کرده تا در این باره بتواند تصمیم درست و منطقی را اتخاذ نماید.

صدور حکم رشد

شرایط صدورحکم رشد برای ازدواج

ازدواج یک عقد غیر مالی محسوب شده، با این حال دارای آثار و تبعات مالی بوده و این امر ضرورت دریافت حکم رشد برای افرادی که هنوز به سن 18 سال نرسیده باشند را نمایان کرده است. دختر و پسری که 18 سال سن و یا بیشتر از 18 سال دارند نیازی به درخواست صدور حکم رشد را نداشته، اما قبل از این سن حتما می‎بایست برای ازدواج از سوی دادگاه اقدام به دریافت حکم رشد کنند. این مورد بیشتر در خصوص دختران مطرح می‎شود، با این حال همچنان در برخی از نقاط کشور شاهد ازدواج پسران قبل از رسیدن به سن 18 سال نیز می‎باشیم.

زمان و مدت اعتبار رای طلاق در قوانین اسلامی
مطالعه بیشتر

حکم رشد برای حضانت

بسیاری از افراد بر این باور هستند که می‎شود با گرفتن حکم رشد فرزندان نسبت به دریافت حضانت آنان اقدام کرد. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که حکم رشد هیچ گونه تاثیری در حضانت فرزندان نخواهد داشت.

حضانت یک مسئله حقوقی با ماهیت غیر مالی بوده که نمی‎توان برای داشتن آن از احکام مالی استفاده کرد. بر اساس قانون حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ بر عهده پدر است. فرزندان پس از رسیدن به سن بلوغ تصمیم خود تصمیم خواهند گرفت که با چه شخصی زندگی کنند و این مسئله هرگز مشمول حکم رشد نخواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد