صدور حکم موت فرضی

صدور حکم موت فرضی

فهرست مطالب

آیا شرایط شرایط صدور حکم موت فرضی را می‎دانید؟ آیا با روند قانونی آن و دادخواست صدور این حکم آشنایی هستید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را تمامی شرایط و قوانین مرتبط با شرایط صدور حکم موت فرضی و روند قانونی آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

صدور حکم موت فرضی

صدور حکم موت فرضی

در حال حاضر و در دنیای امروزه یکی از موضوعاتی که ممکن است جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی حفظ کند، «شناخت حقوق متقابل افراد با یکدیگر» می‎باشد که مهم‎ترین اثر این شناخت، آگاهی و پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی است.

زمانی که بلایای طبیعی و یا جنگ به وقوع می‎پیوندد و یا حتی رفتن به سفرهای پر مخاطره یا هر اتفاق دیگری باعث شود شخصی از خانه خود خارج شود و دیگر به آن باز نگردد، ولی امکان دارد پس از مدتی، خبری از کسی که رفته یا جنازه‎اش به خانواده‎اش برسد، (اما در اکثر موارد هم هیچ وقت خبری از فرد بدست نخواهد آمد و زنده یا مرده بودنش معلوم نمی‎شود)، به چنین فردی در اصطلاح «غایب مفقود الاثر» گفته می‎شود.

شرایط صدور حکم موت فرضی غایب مفقودالاثر

در این خصوص در قانون مدنی ایران چندین مورد از مواردی که می‎توان در خصوص غایب مفقودالاثر حکم موت فرضی را صادر نمود، آمده است. طبق قانون مدنی بعد از مدت زمان تعیین شده می‎توان برای این اشخاص حکم موت فرضی را صادرکرد، که این موارد عبارت است از:

  • در مواردی که غایب مفقودالاثر در مدت ده سال پس از غیبت او به سن 75 سال رسیده باشد.
  • در صورتی که فردی در زمره قشون جنگی باشد و در جنگی که منتهی به صلح شده است به مدت سه سال خبری از او دریافت نگردد یا اینکه پنج سال پس از جنگی که منتهی به صلح نشده است از او خبری دریافت نگردد.
  • اگر حین سفر دریایی و به دنبال غرق شدن کشتی به مدت سه سال از فرد هیچ گونه اخباری مبنی بر زنده بودن او دریافت نشود.
مجازات‌های مربوط به سقط جنین و دیه آن
مطالعه بیشتر

دادخواست صدور حکم موت فرضی

دادخواست صدور حکم موت فرضی در دادگاه خانواده و در بخش رسیدگی به امور محجورین و افراد مفقودالاثر بررسی خواهد شد. این دادخواست از طرف ذی نفع و به طرفیت وراث و دادستان تنظیم می‎گردد. بنابراین افراد می‎بایست به یکی از شعبات دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و اقدام به تنظیم دادنامه کنند. این دادخواست باید در دادگاهی اقامه گردد که به عنوان محل زندگی و اقامتگاه غایب مفقودالاثر شناخته می‎شود. لازم به ذکر است که رسیدگی به این پروسه چهارده الی هجده ماه به طول خواهد انجامید.

اموال موت فرضی

در برخی از موارد آثار مرتب بر اموال غایب مفقودالاثر با عنوان اموال موت فرضی شناخته خواهد شد. به گفته وکیل حقوقی در مشهد، این اموال پس از صدور حکم موت فرضی میان وراث تقسیم خواهند شد و تمامی مراحل قانونی در خصوص تقسیم ماترک نیز بر آن‎ها اعمال می‎شود. بنابراین ضروری است که در ابتدا از طریق تحریر ترکه و تسویه ترکه تمامی دیون و بدهی‎های او پرداخت شده و پس از کسر هزینه‎‌های ضروری، مابقی اموال بر طبق قانون میان وراث او به تقسیم برسد.

همچنین در صورتی که در طول مدتی که حکم موت فرضی صادر نشده است، وی بنابر علتی از اسباب قانونی از فردی ارث ببرد، طبق قانون اموال او به فردی با عنوان امین به امانت سپرده خواهد شد.

وکیل تامین دلیل در مشهد
مطالعه بیشتر

در این خصوص نصب امین یک ضرورت قانونی محسوب می‎شود. اگر فرد تا قبل از صدور حکم موت فرضی باز نگردد، در نتیجه این اموال نیز در قالب اموال موت فرضی در اختیار ورثه قرار خواهد گرفت.

صدور حکم موت فرضی

اثر حکم موت فرضی بر نکاح

مهم‎ترین و جنجال بر انگیزترین مسئله‌‎ای که در خصوص غایب مفقودالاثر مطرح شده است، رابطه زوجیت و تعیین تکلیف آن در خصوص همسر وی می‎باشد. در این خصوص قانون چنین بیان داشته که اگر تا چهار سال از فرد هیچ گونه خبری دریافت نشد، در این صورت زن می‎تواند در دادگاه خانواده درخواست صدور حکم موت فرضی را ارائه دهد.

دادگاه این درخواست را بررسی کرده و بعد از آگهی این امر در یکی از روزنامه‎های کثیرالانتشار، یک سال فرصت برای احتمال بازگشت غایب تعیین خواهد کرد. بنابراین چنانچه فرد غایب در این زمان مراجعه نکرد، این امکان برای همسر میسر خواهد شد که او را طلاق داده و زن ملزم است عده وفات را نگهدارد. پس از به پایان رسیدن عده، زن می‎تواند دوباره ازدواج کند.

رجوع غایب مفقودالاثر

چنانچه از طریق دادگاه حکم موت فرضی به صدور رسیده باشد، بنابراین در این صورت فرد نخواهد توانست به تقسیم اموال و طلاق همسر خود اعتراض نماید. در این خصوص قانون تعیین کرده است که هر چقدر از اموال موت فرضی که در زمان برگشت فرد موجود است، دوباره به مالکیت او باز گشته و اگر بخشی از اموال او از طریق خرید و فروش یا مسائل دیگر از بین رفته باشد، قابلیت عودت به مالکیت فرد را نخواهد داشت.

وکیل تغییر اسم در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد