صدور قرار نهایی و شرایط اجرا شدن آن

صدور حکم موت فرضی

فهرست مطالب

آیا می‎دانید منظور از صدور قرار نهایی چیست؟ آیا دستورات دادستان مربوط به این امر را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل دادگستری در مشهد، ضمن پرداختن به این موضوع که منظور از صدور قرار نهایی چیست، شما را با تمامی موارد قانونی در این زمینه آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

منظور از صدور قرار نهایی چیست؟

قرار نهایی یکی از تصمیمات دادگاه بوده و به این مفهوم می‎ باشد که تعقیب و رسیدگی به یک پرونده به اتمام رسیده است. قرار نهایی ممکن است در دادگاه و یا دادسرا به صدور برسد که آن از طریق سامانه برای فرد ابلاغ شده و اس ام اس قرار نهایی صادر شده برای فرد ارسال خواهد شد و با توجه به نوع قراری که صادر شده است ممکن است سرنوشت متفاوتی در انتظار آن پرونده باشد.

تشدید یا تخفیف قرار کیفری

پس از اینکه یک پرونده در دادسرا به ثبت رسید، و مراحلی از قبیل ثبت پرونده، پرداخت هزینه دادرسی و مابقی امور طی شد، وارد مرحله تحقیقات مقدماتی خواهد شد که در این مرحله اموری مانند کشف علت وقوع جرم، دلایل و مدارک جرم، پیدا کردن متهم و مسائلی از این قبیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که این رسیدگی‎ها تا زمان تصمیم نهایی درباره سرنوشت پرونده ادامه پیدا خواهد کرد.

10 سوال پرتکرار درباره جرم و مجازات رابطه نامشروع
مطالعه بیشتر

تفاوت قرار نهایی با قرار اعدادی

اقرارهای اعدادی ( مقدماتی) در جهت تکمیل تحقیقات مقدماتی خواهد بود، اما قرارهای نهایی به معنی پایان یافتن تحقیقات مقدماتی و خارج شدن پرونده از مرجع رسیدگی نیز می‎باشد.
قرارهای اعدادی عموما در راستای گردآوری مناسب‎تر دلایل و در اختیار داشتن متهم، و آماده سازی پرونده برای صدور رای در جهت احراز بزهکاری یا بی‎گناهی متهم می‎باشند، در حالی که قرارهای نهایی که مقام تحقیق از رسیدگی به تحقیقات فارغ شده و با اتخاذ تصمیم قضایی در زمینه تعقیب یا عدم تعقیب و بزهکاری یا بی گناهی متهم، موجب ارجاع پرونده از دادسرا به دادگاه خواهد شد.

هدف از صدور قرارهای اعدادی در برخی موارد، از قبیل قرار معاینه یا تحقیقات محلی، پرونده را آماده برای احراز بزهکاری یا بی گناهی متهم و همچنین در برخی موارد مثل قرار تامین خواسته کیفری و قرار ممنوع الخروج متهم، درجهت حفظ منافع شاکی و جلوگیری از تضییع حقوق احتمالی شاکی در نظر گرفته شده است.

در حالی که در قرارهای نهایی هدف آن مشخص و معین کردن نتیجه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا برای ارجاع به دادگاه و اصدار تصمیم قضایی حسب مورد در جهت آزادی متهم و منع تعقیب یا در جهت بزهکاری و مجرمیت او خواهد بود.

بررسی و معرفی مجازات‌های پیرامون مواد مخدر
مطالعه بیشتر

دستور دادستان بر تکمیل تحقیقات در قرار نهایی

زمانی که قرار نهایی جهت اظهار نظر دادستان یا دادیار اظهارنظر ارسال می‎گردد، این امکان وجود دارد که دادستان یا یا دادیار تحقیقات بازپرس را ناقص بداند، که در این صورت می‎توان تکمیل آن را از بازپرس خواسته و بازپرس مکلف به تبعیت از نظر دادستان و تکمیل تحقیقات خواهد بود.

قرار تامین خواسته کیفری

موافقت دادستان با قرار نهایی جلب به دادرسی

همانطور که گفته شد قرارهای نهایی صادر شده توسط بازپرس بایستی به نزذ دادستان ارسال گردد تا نظر خود را اعلام نماید. در صورت موافقت دادستان با قرار جلب دادرسی صادره از سوی بازپرس، دادستان کیفرخواست صادر می نماید. صدور کیفرخواست توسط دادستان یا دادیار اظهارنظر وی می‌گیرد ولی  قرار نهایی جلب به دادرسی توسط بازپرس صادر می شود.

با صدور قرار نهایی جلب به دادراسی و موافقت دادستان کیفرخواست صادر و پیامکی مبنی براینکه قرار نهایی صادر شد برای شاکی و متهم ارسال می گردد و سپس پرونده به دادگاه کیفری ارسال می گردد.

اعتراض به قرار نهایی

پس از ابلاغ قرار نهایی، در صورتی که قرار جلب به دادرسی به صدور برسد، متهم از تاریخ ابلاغ قرار می‎تواند در مهلت ۱۰ روز، نسبت به اعتراض به قرار اقدام نماید تا در دادگاه کیفری حسب مورد دادگاه کیفری یک یا دو، به اعتراض متهم رسیدگی شود و در صورت صدور قرار منع یا موقوفی تعقیب، شاکی خواهد توانست در مهلت ۱۰ روز پس از ابلاغ قرار نهایی، نسبت به اعتراض به قرار اقدام نماید.

مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون
مطالعه بیشتر

تا مورد رسیدگی در دادگاه صالح کیفری حسب مورد یک یا دو، قرار گیرد و اگر دادگاه قرار را تایید کند، قطعی محسوب شده و دیگر قابل اعتراض نیست و اگر قرار را نقض کند، دادگاه می‎توان خود نسبت به انجام تحقیقات مقدماتی اقدام یا انجام آن را از دادسرا درخواست کند، یا اینکه اگر قرار منع یا موقوفی تعقیب را نقض کند، خود اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی صادر کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد