قوانین صدور چک از حساب مسدود

وکیل رشوه در مشهد

فهرست مطالب

چک در لغت نامه فارسی به معنای نوشته ای می باشد که با استفاده از آن پولی را که در بانک دارید می توانید برداشت کنید و یا آن را به شخص دیگری حواله کنید. چک در دنیای تجارت و اقتصاد جایگاه ویژه ای دارد و افراد زیادی از آن به جای پول نقد استفاده می کنند. بر اساس ماده 310 قانون تجارت چک نوشته ای می باشد که به سبب آن صادر کننده وجهی را که نزد محال علیه یا همان بانک دارد مقداری از آن یا همه آن را به شخص دیگری واگذار می کند.

اما این تعریف چک مقداری سخت است و ما در ادامه تعریفی ساده تر از چک به شما ارائه می کنیم. چک تعاریف زیادی دارد و موضوع بسیار گسترده ای می باشد. طبق تعاریفی که متخصصین حوزه چک و تجارت ارائه کرده اند چک یک سندی تجاری می باشد که بانک برای استرداد وجه و اعتبار قابل استفاده یا انتقال آن به افراد دیگر، به صاحب حساب می دهد. یکی از نکاتی که بسیار مهم است این می باشد که صاحب حساب برای دریافت چک باید شرایط لازم و قانونی را داشته باشد.

وکیل انحصار وراثت در مشهد

بر اساس قانون، چک باید بر روی بانک کشیده شود، یعنی این که محال علیه چک باید بانک باشد. چک هایی که موسسات مالی و صندوق های قرض الحسنه صادر می کنند چک هستند، اما حمایت های قانونی صدور چک شامل آن ها نمی شود. قوانین صدور چک از حساب مسدود بسیار پیچیده می باشند و بهتر است شما برای کسب اطلاعات بیشتر به تیم یسنا وکیل مراجعه کنید که از بهترین و مجرب ترین وکلا تشکیل شده است و ما آماده ارائه هر گونه خدمات حقوقی و مالیاتی به شما عزیزان می باشد.

شرایط شکایت از پزشک متخلف
مطالعه بیشتر

بر اساس قوانین،  حساب بانکی اشخاص می توانند به دلایل زیادی مسدود شود. اگر حسابی دارای مشخصات کامل و قانونی نباشد یا هویت صاحب حساب معین نباشد بانک می‌ تواند نسبت به مسدود کردن حساب اقدام کند. حتی اگر حساب برای مدت طولانی گردش مالی نداشته باشد بانک آن حساب را مسدود می کند.

صادر کردن چک از حساب مسدود چه جرمی داد؟

صادر کردن چک از حساب مسدود از جرایمی می باشد که قانون گذار برای آن مجازاتی را در نظر گرفته است. در صورتی که شخص بداند حسابش بنا به دلایلی مسدود است و آگاهانه چک را صادر کند و چک بدون محل صادر کند، بر اساس ماده 10 قانون صدور چک محکوم به مجازات می شود. این جرم مانند دیگر جرم ها در قانون صدور چک از سه عنصر تشکیل می شود.

ماده 10 قانون صدور چک می گوید که اگر شخص حقیقی یا حقوقی با علم مسدود بودن حسابش چک بانکی را صادر کند مجرم شناخته می شود و بر اساس قانون صادر کردن چک و ماده 7 قانون صدور چک محکوم می شود و مجازات تعیین شده برای آن غیر قابل تعلیق می باشد. براساس قوانین صدور چک از حساب مسدود اگر مبلغ درج شده در چک کمتر از 10 میلیون ریال باشد مجرم به 6 ماه حبس محکوم می شود.

اما اگر مبلغ چک بیش تر از 10 میلیون ریال و تا سقف 50 میلیون ریال باشد، صادر کننده چک به 6 ماه تا 1 سال حبس محکوم می شود. قوانین صدور چک از حساب مسدود مقرر می کنند که اگر شخص چکی را که از حساب مسدود صادر می کند از 50 میلیون ریال بیشتر باشد به یک سال تا دو سال حبس محکوم می شود.

صدور حکم موت فرضی
مطالعه بیشتر

همچنین شخص مجرم از داشتن دسته چک به مدت زمان 2 سال محروم می شود و حق داشتن دسته چک را ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین صدور چک از حساب مسدود بهتر است شما از یک وکیل خوب در مشهد مشاوره بگیرید وکلا در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند و می توانند به شما کمک زیادی کنند. برای حل مشکلات بانکی و حساب مسدود شده خود می توانید از وکیل متخصص کمک بگیرید تا بتوانید مشکلات حساب خود را رفع و رجوع کنید.

به نظر می رسد که به هنگام صدور چک، صادر کننده مکلف به آگاهی نسبت به مسدود نبودن حساب بانکی نیست چون اصل بر مفتوح بودن حساب بانکی است و در عرف هم رویه این صورت است که افراد بدون داشتن علم نسبت به مسدودی حساب، چک صادر می کنند و هیچ کس قبل از صدور هر چک از بانک استعلام مسدودی حساب نمی گیرد.

رفع مسدودی حساب بانکی

حساب بانکی به دلیل های مختلفی مسدود می شود و ما چند تا از رایج ترین دلایل مسدودی حساب بانکی را به شما توضیح می دهیم. اولین مورد این است که اگر شخص ضامن فردی دیگر شود و وام گیرنده قسط های وام را پرداخت نکند حساب بانکی ضامن مسدود می شود. یکی دیگر از دلایل مسدود شدن حساب بانکی صادر کردن چک بی محل می باشد.

وکیل حجر در مشهد

برای رفع این مشکل نیاز به دستور مراجع قضایی است و شما باید از بهترین وکیل در مشهد راهنمایی بگیرید. همچنین می دانیم اشخاصی از جمله مراجع قضایی، مشتری و به دستور مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجازه مسدود کردن حساب بانکی را دارند و شخص در صورت گم شدن دسته چک باید بقیه چک‌ ها را تحویل بانک مربوطه دهد تا حساب بسته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی در این زمینه شما باید به یک وکیل در مشهد مراجعه کنید.

مقایسه کلاهبرداری سنتی با کلاهبرداری رایانه ای
مطالعه بیشتر

یکی از رایج ترین سوال هایی که در زمینه قوانین صدور چک از حساب مسدود از ما پرسیده می شود این است که چرا یک حساب بانکی مسدود می شود. نظام بانکداری قوانین خاصی دارد و به خاطر ناقص بودن مشخصات مشتری و بی گردش ماندن حساب بانکی مسدود می شود، البته این مشکل با مراجعه کردن به بانک حل می شود و جای نگرانی ندارد اما بقیه دلایل مسدود شدن حساب باید با مشورت گرفتن از وکلای متخصص حل شود.

اگر دلیل مسدود شدن حساب بانکی از طرف مراجع قضایی باشد از اقداماتی که باید در راه حفظ و نگهداری حقوق مردم از جمله شاکی در مراجع قضایی مانند دادسرا یا دادگاه که بدون تجدید نظر امکان آن وجود دارد با صادر کردن دستور مسدود کردن حساب بانکی اشخاص به مقدار ادعا مورد است؛ که در موارد مختلفی این امر با تکلیف و اختیار در مرجع قضایی شکل گرفته و در نظر گرفته می‌شود. ما تمام تلاش خود را کردیم تا درباره قوانین صدور چک از حساب مسدود به شما اطلاعات کافی را بدهیم، از همراهی شما سپاسگزارم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد