آشنایی با ضرر و زیان ناشی از جرم | بررسی جدیدترین قوانین

ضرر و زیان ناشی از جرم

فهرست مطالب

همه ی ما به خوبی می دانیم که بسیاری از جرائم ممکن است علاوه بر آنکه باعث بهم ریختن امنیت و نظم جامعه شوند دارای خساراتی مادی مستقیمی نیز باشند. در چنین مواقعی قانونگذار کشور ما این اختیار را به افراد داده است تا به مراجع قضایی مراجعه نمایند و به عنوان شاکی خصوصی، شکایت نامه خود را مبنی بر مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم ارائه دهند.

بر اساس ماده 515 قانون آیین دادرسی مدنی، خواهان حق دارد ضمن تقدیم دادخواست یا در اثنای دادرسی و یا به طور مستقل جبران خسارات ناشی از دادرسی با تاخیر انجام تعهد یا عدم انجام آن را که به علت تقصیر خوانده نسبت به اداء حق یا امتناع از آن به وی وارد شده یا خواهد شد، همچنین اجرت المثل را به لحاظ عدم تسلیم خواسته یا تاخیر تسلیم آن از باب اتلاف و تسبیب از خوانده مطالبه نماید.

ضرر و زیان ناشی از جرم
در پرونده های مربوط به ضرر و زیان ناشی از جرم، خوانده نیز می تواند خسارتی را که عمدا از طرف خواهان با علم به غیر محق بودن در دادرسی به او وارد شده از خواهان مطالبه نماید. دادگاه در موارد یادشده میزان خسارت را پس از رسیدگی معین کرده و ضمن حکم راجع به اصل دعوا یا به موجب حکم جداگانه محکوم علیه را به تادیه خسارت ملزم خواهد نمود. در صورتی که قرارداد خاصی راجع به خسارت بین طرفین منعقد شده باشد برابر قرارداد رفتار خواهد شد.

دادخواست مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم

برای انکه بتوان ضرر و زیان ناشی از جرم را مطالبه کرد باید حتما دادخواست مبنی بر دریافت آن را به مراجع قضایی تقدیم کرد. ارائه و تهیه چنین دادخواستی کار هر کسی نمی باشد و یک عمل تخصص و کاملا حرفه ای محسوب میگردد که باید توسط یک وکیل خبره انجام شود. در رابطه با این موضوع در ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است که شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست می باشد.

 دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم به دفتر دادگاه صالح و در نقاطی که دادگاه دارای شعب متعدد است به دفتر شعبه اول تسلیم می گردد. مدیر دفتر دادگاه پس از وصول دادخواست باید فوری آن را ثبت کرده، رسیدی مشتمل بر نام خواهان، خوانده، تاریخ تسلیم (روز و ماه و سال) با ذکر شماره ثبت به تقدیم کننده دادخواست بدهد و در برگ دادخواست تاریخ تسلیم را قید نماید. تاریخ رسید دادخواست به دفتر، تاریخ اقامه دعوا محسوب می شود.

هرگاه دادگاه دارای شعب متعدد باشد مدیر دفتر باید فوری پس از ثبت دادخواست آن را جهت ارجاع به یکی از شعب، به نظر رئیس شعبه اول یا معاون وی برساند.

ضرر و زیان ناشی از جرم
در حالت کلی و بر اساس قانون کشور ما دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم باید به زبان فارسی در روی برگ‌های چاپی مخصوص نوشته شده و حاوی نکات زیر باشد :

۱- نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان.

تبصره – در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود مشخصات وکیل نیز باید درج گردد.

۲- نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.

۳- تعیین خواسته و بهای آن مگر آنکه تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.

۴- تعهداتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند به طوری که مقصود واضح و روشن باشد.

۵- آنچه که خواهان از دادگاه درخواست دارد.

۶- ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، از اسناد و نوشتجات و اطلاع مطلعین و غیره، ادله مثبته به ترتیب و واضح نوشته می شود و اگر دلیل، گواهی گواه باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح معین کند.

۷- امضای دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضاء، اثر انگشت او.

توجه :

  • اقامتگاه باید با تمام خصوصیات از قبیل شهر و روستا و دهستان و خیابان در دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم به نحوی نوشته شود که ابلاغ به سهولت ممکن باشد.
  • چنانچه خواهان یا خوانده شخص حقوقی باشد، در دادخواست نام و اقامتگاه شخص حقوقی نوشته خواهد شد.
  • مدیر دفتر دادگاه ظرف دو روز نقایص دادخواست را به طور کتبی و مفصل به خواهان اطلاع داده و از تاریخ ابلاغ به مدت ده روز به او مهلت می دهد تا نقایص را رفع نماید. چنانچه در مهلت مقرر اقدام به رفع نقص ننماید، دادخواست به موجب قراری که مدیر دفتر و در غیبت مشارالیه، جانشین او صادر می کند، رد می گردد. این قرار به خواهان ابلاغ می شود و نامبرده می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ به همان دادگاه شکایت نماید. رای دادگاه در این خصوص قطعی است.

اگر شما جز کسانی که هستید که به دنبال وکیل خوب در مشهد هستید تا وکالت پرونده حقوقی خود را به او بسپارید و مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم را از طریق قانونی پیگیری کنید، تیم یسنا میتواند به شما کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن این کار را انجام دهبد.

ضرر و زیان ناشی از جرم
نکات قانونی که باید در رابطه با ضرر و زیان ناشی از جرم به آنها توجه داشت:

  1. چنانچه هر یک از طرفین از جهتی محکوم له و از جهتی دیگر محکوم علیه باشند در صورت تساوی خسارت هر یک در مقابل خسارت طرف دیگر به حکم دادگاه تهاتر خواهد شد در غیر این صورت نسبت به اضافه نیز حکم صادر می گردد.

  2. دعوائی که به طریق سازش خاتمه یافته باشد، حکم به خسارت نسبت به آن دعوا صادر نخواهد شد، مگر اینکه ضمن سازش نسبت به خسارات وارده تصمیم خاصی اتخاذ شده باشد.

  3. در مواردی که مقدار هزینه و خسارات در قانون یا تعرفه رسمی معین نشده باشد، میزان آن را دادگاه تعیین می نماید.
  4. درخصوص مطالبه خسارت وارده، خواهان باید این جهت را ثابت نماید که زیان وارده بلاواسطه ناشی از عدم انجام تعهد یا تاخیر آن و یا عدم تسلیم خواسته بوده است در غیر این صورت دادگاه دعوای مطالبه خسارت را رد خواهد کرد.

  5. اگر وکیل کیفری در مشهد پرونده ضرر و زیان ناشی از جرم بعد از ابلاغ رای و قبل از انقضای مهلت تجدیدنظر و فرجام خواهی فوت کند یا ممنوع از وکالت شود یا به واسطه قوه قهریه قادر به انجام وظیفه وکالت نباشد، ابتدای مهلت اعتراض از تاریخ ابلاغ به موکل محسوب خواهد شد.
تعدد جرم در قانون جدید (1399) / تعدد جرم یعنی چه و مجازات آن چیست؟
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد