ضم وکیل چیست؟

فهرست مطالب

ابتدا باید عنوان کنیم که ضم وکیل یک نوع قرارداد عادی با قوانین و شرایط مخصوص به خود است. به منظور شناخت ماهیت کامل این قرارداد و رسیدن به پاسخ جامعی درباره ضم وکیل چیست؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید و قبل از هر گونه اقدام به منظور اخذ ضم وکیل، با مشاورین حقوقی متخصص مشورت نموده تا از این طریق بتوانید اموال و منافع خود را حفظ کنید.

ضم وکیل که به نام‌ های دیگری نظیر امین یا نظر به وکیل نیز شناخته می‌ شود عبارت است از اقدام موکل برای اخذ وکیل دوم یعنی در شرایطی که موکل به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نموده و وکالتنامه را به ثبت رسانده می ‌تواند مجددا به دفترخانه مراجعه کرده و سند ضم وکیل را تنظیم نموده که به موجب آن وکیل اول به وکیل دوم ضمیمه می ‌گردد. در واقع وکیل اول به موجب اخطاریه از جانب دفترخانه اسناد رسمی از تنظیم سند ضم وکیل توسط موکل آگاهی می‌ یابد. هیچ یک از این وکلا در کار یکدیگر دخالت نمی ‌کنند و هر یک روند پیگیری پرونده را به صورت مستقل و جداگانه دنبال می ‌کنند.

مقررات مربوط به اخذ ضم وکیل چیست؟

پس از آن که اخذ ضم وکیل از جانب موکل صورت گرفت و دو وکیل عهده دار پیگیری یک پرونده مشترک از جانب یک موکل بودند بایستی موضوع وکالت با توافق و تفاهم وکلا مشخص گردد و اقدامات وکیل اول پیرامون رسیدگی به پرونده بایستی از جانب وکیل دوم مورد نظارت قرار گیرد.

وکیل تامین دلیل در مشهد

تفاوت سایر وکلا با ضم وکیل چیست؟

تفاوت اساسی و بنیادین ضم وکیل با سایر وکلا در نحوه پیگیری پرونده است که بایستی دو وکیل با مشورت یکدیگر به موضوع پرونده محوله به آن ‌ها رسیدگی کنند و حتی در برخی موارد ممکن است وکیل دوم تنها ناظر بر رسیدگی به پرونده باشد.

نحوه نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت
مطالعه بیشتر

ضم وکیل در وکالت بلاعزل

در این نوع وکالت، موکل علاوه بر اینکه کلیه اختیارات وکالت را به وکیل محول می‌ نماید جهت آرامش خاطر و اطمینان وکیل، حق عزل وکیل را از خود ساقط می‌ نماید که در این صورت این امکان وجود ندارد که وکالت به صورت یک طرفه فسخ و منحل گردد و تفاوت این موضوع با عقد وکالت در این است که فسخ عقد وکالت بنابر صلاح و نظر موکل امکان پذیر خواهد بود.

ضم وکیل در وکالت بلاعزل به این شکل خواهد بود که اخذ وکیل ضم شده از جانب موکل دو شرایط را برای هر دو وکیل به وجود خواهد آورد:

  • الزام به مشارکت هر دو وکیل در هرگونه اقدام
  • هر گونه اقدام وکیل زیرنظر ناظر منصوب شده انجام گیرد.

از جمله اقدامات موکل که منجر به عدم الزام وکیل به انجام امور وکالت به همراه ضم وکیل می ‌گردد در ادامه مقاله بیان شده است.

  • انتخاب وکیل دیگر
  • انتخاب ناظر بر وکیل بلاعزل یا ضم وکیل

در واقع انجام این اقدامات مفاد تعهدات را تغییر خواهد داد.

اما در وکالت‌ های مستقل که فقط عدم عزل در آن ‌ها درج شده است موکل قادر اخذ وکالت بلاعزل ضم وکیل یا ناظری برای او خواهد بود.

موارد فسخ قرارداد در وکالت بلاعزل

هنگامی که در وکالت بلاعزل قید کردن شرط به صورت نتیجه انجام می ‌گیرد عدم تحقق فسخ صورت می‌ گیرد. مثلا شرط قید شده در وکالتنامه این باشد که موکل وکیل را عزل نکند در این صورت شخص ثالث یا وکیل قادر خواهد بود به دلیل تخلف در شرط، قرارداد را فسخ نماید.

قوانین شهادت خویشاوندان
مطالعه بیشتر

در شرایطی که عدم عزل محدود به زمان معینی باشد امکان عزل وکیل پس از پایان مدت زمانی مشخص وجود خواهد داشت. همچنین در صورتی که به منظور عقد قرارداد مدت مشخصی معین شده باشد بلافاصله پس از اتمام مهلت مشخص شده، عقد وکالت به صورت خود به خود و ناخودآگاه منتفی خواهد شد. در خصوص شرط عدم ضم وکیل یا شرط ‌های عدم انجام وکالت به واسطه موکل نظرات متفاوتی مطرح است.

چنانچه قصد دارید کاملا حرفه ‌ای به پاسخ سوال ضم وکیل چیست؟ برسید لازم است ضمن مطالعه این مقاله از مشورت با وکیل خوب در مشهد نیز غافل نشوید و از تجارب و آگاهی او بهرمند شوید.

ضم وکیل در وکالت طلاق

ابتدا باید بگوییم که در عقد وکالت عادی، ادامه دادن عقد وکالت از جانب هر دو طرف یعنی وکیل و موکل اجباری نیست و با اراده هر کدام از طرفین این عقد حتی بدون اعلام فسخ به طرفین  فسخ خواهد شد مگر اینکه طرفین بنابر اصول اخلاقی موضوع فسخ را به دیگری اعلام کنند.

در خصوص وکالت طلاق نیز عقد و فسخ وکالت به همین صورت است. در صورتی که ضمن عقد وکالت طلاق، حق عزل وکیل به موکل تعلق گرفته باشد و از او ساقط نشده باشد امکان فسخ عقد وکالت طلاق در هر زمان و از سوی هر دو طرف امکان پذیر خواهد بود.

دعاوی شهرداری

در بعضی شرایط این امکان وجود دارد که به منظور این امر فرد دیگری از جانب زوج در دفترخانه تعیین گردد که در این شرایط زوج دو وکیل طلاق در اختیار خواهد داشت. در نتیجه بر زوجه واجب است که کلیه اقدامات خود پیرامون طلاق را زیر نظر وکیل ضم شده از سوی زوجه انجام دهد در این صورت بر زوج نیز واجب است که زوجه را از وجود وکیل ضم شده مطلع سازد و حدود اختیارات وکیل را برای وی شرح دهد.

مزاحمت همسایه و قوانین آن
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است در صورتی که در قرارداد وکالتنامه ‌ای که زوجه در خصوص طلاق به زوج داده است حق عزل و ضم وکیل و ناظر از موکل یا همان زوج سلب شده باشد هرگونه اقدام زوج در رابطه با عزل ضم وکیل در خصوص طلاق بی اثر تلقی خواهد شد.

در صورتی که وکالت طلاق بلاعزل نباشد امکان عزل وکیل از جانب موکل با مراجعه به دفترخانه‌ های تنظیم سند وجود خواهد داشت و اطلاع این موضوع یعنی عزل وکیل بر عهده دفترخانه خواهد بود اما چنانچه وکالت بلاعزل باشد و حق ضم وکیل و ناظر نیز از آن ساقط شده باشد امکان بی اثر کردن وکالت نامه طلاق وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

طی یک جمع بندی کلی در خصوص پاسخ به سوال ضم وکیل چیست؟ می ‌توان اینگونه بیان کرد که قرادادی عادی بین موکل و وکیل است که به موجب آن دو وکیل در اختیار موکل قرار می‌ گیرند تا به شکل مشارکتی رسیدگی به پرونده موکل را دنبال کنند. ضم وکیل شامل وکالت بلاعزل و وکالت طلاق می ‌شود که شروط و نحوه عمل در هر یک با توجه به موارد ذکر شده در وکالتنامه متفاوت خواهد بود. تیم یسنا وکیل این امکان را برای شما فراهم آورده که ضمن آشنایی کامل با مفهموم ضم وکیل و تفاوت ها و مقررات مربوط به آن، بهترین وکیل در مشهد را در اختیار شما قرار دهد و روند پیگیری پرونده تان را به صورت کامل و تخصصی برعهده بگیرد.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد