قوانین و شرایط طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

وکیل طلاق غیابی در مشهد

فهرست مطالب

آیا تاکنون در مورد قوانین طلاق برای ایرانیان خارج از کشور، چیزی شنیده اید؟ مسلما همه ی ما با مبحثی به نام طلاق اشنایی داریم و آن را به خوبی می شناسیم. امروزه آمار طلاق و جدایی زوجین در تمامی کشور های سراسر دنیا در حال افزایش است.

گاهی افراد با خود فکر میکنند که قوانین طلاق برای ایرانیان خارج از کشور بدین نحو می باشد که انان باید مجددا وارد ایران شوند تا بتواند از یکدیگر جدا شوند! اما حقیقت آن است که این طرز تفکر کاملا اشتباه است، چرا که چنین افرادی که مقیم خارج از کشور می باشند، می توانند وکالت طلاق را به یک فرد مطمئن به طور مثال وکیل طلاق در مشهد بسپارند تا ان فرد به جای خود خواهان پرونده برای جدایی و طلاق به محاکم قانونی مراجعه کنند.

طلاق غیابی در مشهد
قوانین مشترک طلاق داخل ایران و خارج ایران

در حالت کلی به گفته وکیل خانواده در مشهد و با استناد به قانون مدنی  ایران میتوان قوانین طلاق در داخل و خارج کشور را به موارد زیر تقسیم کرد:

1.عقد نکاح به فسخ یا به طلاق یا به بذل مدت در عقد انقطاع منحل میشود.

2.جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از این که مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است.

3.عیوب زیر در مرد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود:

 • *خصاء
 • *عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.
 • * مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.
 1. عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود
 • * قرن
 • *جذام
 • * برص
 • * افضاء
 • * زمین گیری
 • * نابینائی از هر دو چشم
  وکیل طلاق در مشهد
 1. عیوب زن در صورتی موجب حق فسخ برای مرد است که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته است.
 2. جنون و عنن در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.
 3. هر یک از زوجین که قبل از عقد عالم به امراض مذکوره در طرف دیگر بوده بعد از عقد فسخ نخواهد داشت.
 4. هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی گردد زن حق خواهد داشت که از نزدیکی با او امتناع نماید و امتناع به علت ‌مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.
 5. هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.
 6. در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او با دادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می نماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
 7. ر صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

توجه:

بر اساس ماده 1130 قانون کشور ما، عسر و حرج عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.

۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

طلاق خلع و طلاق مبارات
مطالعه بیشتر

وکیل طلاق توافقی در مشهد

۳- محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.

۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

۵- ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

بر اساس قوانین طلاق برای ایرانیان خارج از کشور، چه روش هایی برای جدایی زوجین وجود دارد؟

بر اساس قوانین طلاق برای ایرانیان خارج از کشور و قانون آیین دادرسی مدنی ، روشهای جدایی زوجین را در حالت کلی می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. زن مقیم خارج است و زوج خواه مقیم خارج یا ایران با طلاق موافق نیست: در این حالت زوجه می تواند با ارسال وکالت در طلاق برای شخصی که در ایران به او اعتماد دارد( برای مثال یک وکیل خوب در مشهد) و با ارائه دلیل طلاق مثل یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد یا عسر و حرج از دادگاه خانواده تقاضای طلاق یکطرفه از جانب زوجه کند یا زن می تواند در کشور محل اقامت تقاضای طلاق کند ولی باید این را بداند که رای دادگاه خارجی فقط در صورتی در ایران معتبر است و تنفیذ می شود که قوانین ایران رعایت شده باشد.

در غیر این صورت با داشتن رای دادگاه خارجی که قوانین طلاق ایران رعایت نشده است بایستی از اول دادخواست طلاق از جانب زوجه در ایران ثبت شود ولی داشتن رای دادگاه خارجی تنفیذ نشده برای اخذ طلاق در دادگاه های ایران بسیار بسیار موثر است.

 1. زن و شوهر ایرانی هر دو مقیم خارج اگر قصد طلاق توافقی( که در این بخش نیاز به وکیل طلاق توافقی در مشهد است) داشته باشند بهترین کار این است که هر دو به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه کنند و یا از طریق روش غیر حضوری، مدارک خود را برای یک وکیل خوب در مشهد یا هر شهر دیگری ارسال کنند.
 2. زوج می تواند با ارسال وکالت طلاق از کشور محل اقامت برای یکی از آشنایان یا وکلای گروه ما دادخواست طلاق از طرف مرد را ثبت نماید یا اگر زوجه مقیم خارج از کشور است به دادگاه محل اقامت خود مراجعه نماید و رای طلاق به درخواست خود را اخذ نماید و سپس طلاق را با دادن دادخواست تنفیذ طلاق، تنفیذ نماید.

 

با قانون تسهیل ازدواج جوانان آشنا شوید
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد