شرایط و قوانین مربوط به طلاق به دلیل اعتیاد

طلاق یک طرفه

فهرست مطالب

اعتیاد یعنی فرد در خصوص مصرف انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی دچار عادت گردیده و هیچگونه کنترلی برای ترک این عادت‌ ها نداشته باشد. در نتیجه قانونگذار اعتیاد را جزو یکی از عواملی عنوان کرده زندگی زناشویی را برای طرف مقابل سخت و مشقت آور می ‌سازد و به همین دلیل این امکان وجود دارد که فرد بتواند با استناد به اعتیاد همسرش تقاضای طلاق داشته باشد.

تشخیص اعتیاد همسر

اگر زوجه با استناد به گفته و تشخیص خود بتواند اثبات کند که همسرش اعتیاد دارد و به اصطلاح معتاد است حق طلاق به او تعلق نمی‌ گیرد بلکه باید دادگاه این اعتیاد را مضر تشخیص دهد به نحوی که این اعتیاد موجب ضرر رساندن و ایجاد اختلال در زندگی مشترک آنان شود.

طلاق زن از مرد

نحوه اثبات اعتیاد

همانطور که گفتیم تنها ادعای زوجه در خصوص اعتیاد همسرش دلیل کافی جهت ارائه درخواست طلاق نیست بلکه زن باید بتواند از طریق روش‌ های زیر اعتیاد همسرش را اثبات کند:

 • شهادت شهود
 • اقرار صریح یا تلویحی مرد
 • سوابق پزشکی
 • تحقیقات محلی
 • معاینه پزشکی قانونی

قانع نمودن قاضی از طریق شهادت شهود به این صورت است که اشخاصی که شناخت کامل از مرد دارند و اعتیاد وی برایشان محرز گشته است با حضور در دادگاه در خصوص اعتیاد مرد شهادت می ‌دهند‌ تا ادعای زوجه در خصوص این امر ثابت گردد.

عسر و حرج در خصوص طلاق به دلیل اعتیاد

عسر و حرج شرایطی است که فرد را از ادامه زندگی با شریک زندگیش باز می‌ دارد یعنی شرایط زندگی برای فرد به قدری سخت و دشوار می‌ گردد که دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نیست. به بیان یک وکیل در مشهد برای طلاق به دلیل اعتیاد، زن می ‌تواند پس از اثبات اعتیاد همسرش تقاضای طلاق با استناد به قانون عسر و حرج نماید و دادگاه نیز پس از انجام بررسی ‌های لازم موجبات طلاق را فراهم می‌ کند.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

مراحل دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد

طی این دادخواست که به دلیل اعتیاد شوهر و اثبات آن جهت صدور حکم طلاق صورت می ‌گیرد زوجه خواهان و زوج خوانده می ‌باشد. زوجه بایستی با در دست داشتن مدارکی که اثبات کند اعتیاد همسرش برای زندگی مشترکشان مضر است دادخواست خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت نماید. این مدارک شامل موارد زیر هستند.

 • شناسنامه
 • تصویر مصدق عقدنامه
 • شهادت شهود
 • معاینه پزشکی

پس از ثبت دادخواست زوجه، دادخواست مذکور به دادگاه خانواده نزدیک محل اقامت زوج ارجاع می ‌شود.

اعتیاد زوجه در خصوص طلاق به دلیل اعتیاد

حال سوالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید این است که آیا اعتیاد زوجه نیز می‌ تواند دلیل محکمی برای طلاق باشد یا اینکه اثبات اعتیاد زوجه موجبات طلاق برای زوج را فراهم می‌ کند یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم از آنجایی که حق طلاق با مرد است برای جدایی از همسرش احتیاج به هیچگونه دلیل و مدرک قانونی ندارد و هر زمان که اراده کند می ‌تواند از همسرش جدا شود اما لازم به ذکر است که حتی در صورت اعتیاد زن نیز کلیه حق و حقوق وی از جمله نفقه، مهریه و حقوق اصلی دیگر به او تعلق می‌ گیرند.

شرایط ایجاد حق طلاق برای زن در صورت اعتیاد زوج

پس از اثبات ادعای اعتیاد زوج توسط زوجه چنانچه اثبات شود این اعتیاد باعث ایجاد اختلال در اساس زندگی مشترک آن ‌ها می‌ گردد و برای زندگی آنان مضر است و زوج در صدد ترک اعتیاد خود برنیاید پزشکی قانونی مهلت زمانی مقرری جهت ترک اعتیاد فرد اعلام می ‌کند که در صورت عدم ترک اعتیاد وی طی مهلت زمانی مقرر، حق طلاق به زن تعلق گرفته و او می ‌تواند در هر زمان که اراده کند از همسرش طلاق بگیرد.

وکیل نفی نسب در مشهد
مطالعه بیشتر

طلاق یک طرفه

اقرار شوهر به اعتیاد در گذشته

لازم به ذکر است که حتی اقرار شوهر به اعتیاد در گذشته نیز موجبات طلاق برای زوجه را فراهم نمی ‌کند؛ زیرا همانطور که گفتیم اعتیاد شوهر در صورتی باعث جدایی و طلاق می‌ گردد که مضر زندگی خانوادگی باشد.

همچنین اعتیاد به سیگار جزو مصادیق اعتیاد که زمینه ساز جدایی طرفین باشد محسوب نمی‌ گردد مگر در صورتی که در این خصوص توافقاتی در عقدنامه قید شده باشد.

نکاتی در خصوص طلاق به دلیل اعتیاد

نکته اول: لازم به ذکر است که تنها اعتیاد به مواد مخدر باعث طرح دادخواست طلاق از جانب زوجه و فراهم آمدن موجبات طلاق نمی ‌گردد بلکه اعتیادهایی از قبیل اعتیاد به الکل و فضای مجازی و اموری که تمام طول روز شخص مشغول به آن است به نحوی که مخل آسایش زندگی مشترک باشد و بتوان عسر و حرج را در خصوص این ادعاها ثابت کرد زمینه ساز طلاق خواهد بود.

نکته دوم: از جمله مواردی که استناد قاضی به آن‌ ها در روند پیگیری درخواست زوجه مبنی بر طلاق به دلیل اعتیاد همسر می ‌تواند تاثیرگذار باشد در ادامه بیان شده است.

 • حکم محکومیت قطعی زوج به تحمل مجازات به دلیل ارتکاب به جرایم‌ مواد مخدر
 • سوابق تایید شده زوج در کمپ ترک اعتیاد مبنی بر ترک و سوء مصرف چندین باره
 • گواهی وضعیت روانی زوجه که نشان دهنده بدبینی، توهم و احتمال ارتکاب به قتل یا خودکشی نافرجام باشد
وکیل خانواده و نقش او در دعاوی خانوادگی
مطالعه بیشتر

پیشنهاد تیم یسنا وکیل به شما عزیزان در خصوص حل و فصل دعاوی خانوادگی مراجعه به وکیل خانواده است تا به بهترین شکل ممکن و در نهایت صلح و آرامش اختلافات و مشکلات بین طرفین برطرف گردد.

نتیجه گیری

با توجه به کلیه مطالب این مقاله باید عنوان کرد که درخواست طلاق به دلیل اعتیاد همسر می ‌تواند شامل اثبات هر نوع اعتیادی باشد که آرامش و آسایش را از زندگی مشترک آنان سلب کند و حتی پای آبروی زن نیز به میان آید. تنها در صورت وجود این شرایط است که قاضی پرونده نسبت به ارائه حق طلاق به زن اقدام می‌ نماید و تنها صرف ادعای اعتیاد همسر و اثبات آن زمینه ساز جدایی نخواهد بود.

با توجه به اینکه اثبات ادعاهای این چنینی امر ساده ‌ای نیست بهترین و مطمئن ‌ترین روش برای اخذ حق طلاق در صورت اعتیاد همسر، مشورت با وکیل و محول نمودن رسیدگی به پرونده و طی کردن مراحل قانونی به او است که در این زمینه تیم ما کادری تخصصی و حرفه ‌ای از چندین وکیل خوب در مشهد را در اختیار شما قرار می دهد تا متناسب با پرونده‌ های حقوقی و کیفری شما از تجربه، دانش و تخصص وکلا برای حل مشکلات پرونده تان بهره ببرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد