شرایط و قوانین مربوط به طلاق توافقی زن باردار

وکالت نامه حق طلاق

فهرست مطالب

خانواده مهم ترین جامعه بشری است که از ازدواج مرد و زن ایجاد می شود، گاهی زندگی زن و مرد در کنار هم به دلیل اختلاف فرهنگی، مالی و رفتاری دشوار می شود. در این مواقع برای حفظ آرامش افراد مخصوصا بانوان اطلاق امری اجتناب ناپذیر هست. طلاق توافقی زن باردار یکی از مواردی است که باید در اقسام مختلف طلاق مورد بررسی قرار گیرد.

طلاق یا به درخواست زوج (مرد) یا به درخواست زوجه (زن) و یا بنا به توافق زوجین واقع می‌ شود که مقصود ما در این مقاله تبیین و بررسی قسم سوم است تا طلاق توافقی زن باردار را به صورت اجمالی بررسی کنیم.

وکالت نامه حق طلاق

مفهوم و انواع طلاق

تعریف طلاق بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از طلاق از اقسام انحلال ارادی نکاح است بدین معنا که اراده انشائی مرد تا لحظه وقوع طلاق شرط هست.

به عبارت ساده تر طلاق به معنای پایان دادن حقوق شرعی، قانونی، عرفی و تکالیف زوجین نسبت به همدیگر در پی انحلال ارادی نکاح است؛ که طبق قانون به دو نوع رجعی و بائن تقسیم بندی می گردد.

· طلاق رجعی

در این نوع طلاق در دوران عده امکان رجوع برای زوجه به هر لفظ یا فعلی که دلالت بر رجوع شوهر وجود دارد. به عبارت ساده تر در طلاق رجعی همانطور که از اسمش پیدا است زوجین اگر در دوران عده از طلاق پشیمان شده باشند می توانند بدون نیاز به جاری کردن صیغه عقد به زندگی مشترک خود بازگردند.

· طلاق بائن

در طلاق بائن که طلاق خلع و مبارات زیر مجموعه همین نوع است، زن یائسه، غیر مدخوله و صغیره و سه طلاقه امکان رجوع در عده برای شوهر وجود ندارد. به یاد داشته باشید به دلیل جزئیات زیاد مربوطه به قوانین طلاق یک وکیل خوب در مشهد می تواند سرعت انجام امور قانونی و اداری را بهبود بخشد.

قوانین و شرایط وصول مهریه پس از فوت شوهر
مطالعه بیشتر

· طلاق توافقی

طلاق توافقی در قسم طبقه بندی شده طلاق ها جای نمی گیرد؛ اما در قالب یکی از طلاق های سه گانه (رجعی، خلع یا مبارات) می‌تواند واقع شود. بر اساس قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران قاضی و دادستان دادگاه وظیفه دارند در گزارش اصلاحی نوع طلاق را مشخص کنند. در طلاق توافقی اصل توافق دو طرفین است که اراده انشائی توافقی زوجین یعنی عنصر قصد و رضایت تا لحظه وقوع طلاق شرط می ‌باشد. در این میان طلاق توافقی زن باردار نیز نیازمند بررسی و مطالعه است.

طلاق یک ایقاع است نه عقد…

به عبارت ساده تر طلاق فسخ قراردادی است که به اراده شوهر واقع شده که در این راستا توافقاتی بین زوجین صورت می‌ گیرد؛ به عبارت دیگر سازش طرفین در طلاق توافقی، از نوع سازش معلقی بوده و منوط به وقوع طلاق است.

یعنی زن در مقابل رضایت مرد به طلاق از برخی حقوق مالی خود گذشت می ‌نماید؛ چنانچه طلاق واقع نشود، سازشی در کار نخواهد بود و اجرای صیغه‌ی طلاق از صلح معلق تبدیل به صلح منجز تبدیل می ‌شود. در طلاق توافقی زوجین اعلام داشته اند که هر دو متقاضی طلاق هستند و دادگاه با رعایت کلیه مقررات مربوطه، گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌ کند.

در طلاق توافقی دادگاه مکلف است در کلیه حق و حقوق زوجه که توافق حاصل شده، تعیین و تکلیف کند و بعد از آن درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را صادر کند.

شرایط طلاق توافقی

تبیین قوانین مربوط به طلاق توافقی

در ماده 25 قانون حمایت از خانواده مصوبه سال 1391 بیان شده که در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد، در این موارد طرفین می ‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کرده و در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس نماید.

آشنایی با نحله و اجرت المثل
مطالعه بیشتر

طبق این ماده طلاق توافقی نیاز به ارجاع به مرکز مشاوره دارد؛ از سوی دیگر ماده 26 همین قانون لزوم صدور گواهی عدم امکان سازش در صورتی که طلاق توافقی به درخواست زوج را بیان کرده است . در صورتی کهنا به درخواست از سوی زوجه باشد، مطابق قانون دادگاه بنا به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می ‌کند.

مطابق ماده 34 این قانون، مدت اعتبار گواهی عدم سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق، سه ماه پس از تاریخ ابلاغ و رای قطعی دادگاه است. چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است، ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند، گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط می شود. به همین دلیل برای انجام و اطلاع دقیق از وضعیت قانونی موارد مختلف بهتر است از یک وکیل در مشهد کمک بگیرید.

 تبیین طلاق توافقی زن باردار و مواد قانونی مرتبط

قبل از جاری کردن صیغه طلاق در هر شرایطی اطمینان از عدم بارداری زوجه بسیار مهم است؛ با این حال بارداری مانع طلاق نمی ‌باشد. بلکه مطابق ماده 1153 قانون مدنی عده زن حامله تا وضع حمل تعیین شده است؛ بنابراین زنی که باردار است می تواند طلاق بگیرد و مطابق ماده 29 قانون حمایت از خانواده دادگاه باید ضمن صدور رای خود، تکلیف طفل و حمل را معین کرده و همچنین در مورد چگونگی حضانت و نگهداری طفل و نحوه‌ ی پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید.

بررسی حقوق زن در دوران عقد
مطالعه بیشتر

علاوه بر آن مطابق ماده 31 همین قانون در خصوص ثبت طلاق توافقی زن باردار ارائه گواهی پزشک ذیصلاح در مورد وجود جنین الزامی است؛ بنابراین طبق این گواهی بارداری زوجه جهت ثبت طلاق محرز می ‌گردد.

طلاق گرفتن

مطابق ماده 16 و 17 آئین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1393 دادگاه ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم الزام زوج به طلاق، باید در مورد حقوق زوجه در موضوع ماده 29 قانون حمایت  از خانواده تعیین تکلیف کرده و هزینه های نگهداری و حضانت طفل اعم از نفقه طفل و سایر هزینه های لازم با رعایت اوضاع و احوال طفل و شخصی که حضانت و نگهداری طفل بر عهده وی محول گردیده با رعایت سایر ضوابط و اخذ نظر کارشناس رسمی دادگستری یا خبره محلی تعیین نماید .

کلام آخر

در طلاق توافقی زن باردار نفقه زوجه ‌ی باردار در مدت عده و ایام بارداری تا وضع حمل و هزینه های وضع حمل با شوهر می‌ باشد. در مورد هزینه های نگهداری از این طفل بعد از وضع حمل، دادگاه در این خصوص تعیین و تکلیف نموده و این هزینه ها با پدر طفل است. همچنین در خصوص حضانت طفل حاصل از این طلاق قانون مدنی بیان کرده است که تا 7 سالگی مادر در حضانت اولویت دارد و بعد از 7 سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می ‌باشد. در طلاق توافقی زن باردار وکیل خانواده در مشهد می تواند سازو کار و مراحل اداری را به نحو احسن برای شما تبیین نماید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد