طلاق خلع و طلاق مبارات

طلاق غیابی

فهرست مطالب

در ابتدا باید عنوان کنیم که در خصوص طلاق میان زوجین بر اساس شرع و قانون جمهوری اسلامی ایران، همواره حق طلاق با مرد است و در صورتی که زوجه قصد جدایی داشته باشد در مواردی حاضر می ‌شود برای رهایی و  جدا شدن از مرد مالی را به او بپردازد.

انواع کلی طلاق

طلاق به صورت کلی به دو دسته رجعی و بائن تقسیم می‌ گردد. همانطور از نام طلاق رجعی مشخص است در این نوع طلاق زن و مرد می ‌توانند در مدت عده به یکدیگر برگردند و بدون جاری شدن صیغه عقد به زندگی با یکدیگر ادامه دهند ولی در طلاق بائن زوجین به هیچ وجه حتی در مدت عده نیز نمی ‌توانند دوباره با یکدیگر زندگی کنند و پس از جاری شدن خطبه طلاق برای همیشه نامحرم شناخته می ‌شوند.

*نکته: عده مدت زمانی است که پس از طلاق زن حق ازدواج مجدد ندارد.

معرفی طلاق خلع و طلاق مبارات

طلاق توافقی یک مورد از طلاق ‌های بائن محسوب می‌ گردد که طلاق خلع و طلاق مبارات زیرشاخه ‌های آن هستند در واقع این دو طلاق با توافق طرفین صورت می ‌گیرد ولی شدت و میزان نفرت و کراهت به قدری است که زوجه حاضر است مالی را به زوج ببخشد تا زوج او را طلاق دهد. در نتیجه در طلاق خلع و مبارات زن به واسطه مبلغ و مالی که به زوج می ‌بخشد می‌تواند از او طلاق بگیرد این طلاق مفهوم مصداق بارز مهرم حلال و جانم آزاد از سوی زن است.

وکیل طلاق توافقی در مشهد

مفهوم طلاق خلع و طلاق مبارات

معنای لغوی طلاق خلع به معنی لباس است و از آن جهت که زن و شوهر مانند لباس یکدیگرند به این طلاق توافقی عنوان خلع داده شده است. طی این طلاق زن به دلیل کراهت به همسرش که ناشی از مسائلی از قبیل داشتن همسران متعدد، نقص عضو، دست به زن داشتن است جهت جدایی از او باید مالی را معادل مهریه یا کمتر و یا بیشتر از آن به مرد بدهد و وی را راضی به طلاق نماید. در این نوع طلاق به مرد عنوان خالع و به زن عنوان مختلعه داده می ‌شود.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

معنی لغوی مبارات یعنی جدایی اما در تعریف حقوقی با مفهومی مشابه مفهوم طلاق خلع روبرو هستیم تنها با این تفاوت که در این نوع طلاق کراهت و سردی زوجین نسبت به یکدیگر دوطرفه است و همچنین میزان بذل نمی ‌تواند بیش از مبلغ مهریه باشد.

نکات تکمیلی در خصوص طلاق خلع

۱. طلاق عادی ایقاع است و نیازی به موافقت زن نیست اما در طلاق خلع، توافق دو اراده که یکی ایجاب و دیگری قبول است صورت می ‌پذیرد و در واقع این طلاق مانند عقد دارای دو طرف است، اما لازم به ذکر است که ماهیت طلاق خلع، ایقاع است و دو طرفه بودن آن منجرنمی ‌گردد که این توافق طلاق به عقد تبدیل گردد.

۲. مالی که زن به جهت آزادی خود در طلاق خلع به شوهرش می‌دهد فدیه یا فداء نام دارد که می ‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد(عین، دین، منفعت).

تعیین فدیه مانند تعیین مهریه صورت می ‌گیرد و می‌تواند عین اموالی باشد که در تعیین مهریه به کار برده می ‌شوند اعم از اینکه مال خارجی باشد یا فی الذمه شوهر.

فدیه نباید مجهول باشد و دارای قابلیت تملیک باشد، نفقه زن یا شیربهای فرزندان که بر عهده مرد است می ‌تواند به عنوان فدیه تعیین شود.

بررسی حقوق زن در دوران عقد
مطالعه بیشتر

۳. ارکان اصلی طلاق خلع عبارت است از: نفرت زوجه از مرد و پرداخت فدیه جهت راضی نمودن او به جدایی، پرداخت فدیه به مرد و حذف امکان رجوع مرد به زن حتی در دوران عده.

۴. رجوع از بذل در خصوص طلاق خلع با اراده زن صورت می ‌گیرد اما دارا چندین شرط است که اگر رعایت نشوند امکان رجوع از بذل برای زن مهیا نمی‌ گردد.

  • رجوع در مدت عده صورت گیرد.
  • زوج از رجوع زن آگاه باشد تا بتواند از حقوق خود دفاع نماید در غیر اینصورت یعنی عدم آگاهی مرد از رجوع زن از بخشش خود، رجوع زن نسبت به بذل باطل تلقی می ‌گردد.
  • بایستی امکان رجوع برای مرد نیز وجود داشته باشد مثلا نباید بعد از طلاق مرد با خواهر زنش ازدواج کرده باشد زیرا در این صورت امکان رجوع به همسر قبلی ‌اش برای وی امکان نخواهد داشت. در نتیجه اگر چنین اعمالی رخ دهد به دلیل اینکه مرد نمی ‌تواند به زوجه رجوع کند بنابر قاعده لاضرر امکان رجوع زوجه از بذل خود نیز وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی که زن نتواند از بذل خود رجوع کند نفقه جزو حقوق زن محسوب نمی‌ گردد.

نکات تکمیلی و شرایط طلاق مبارات

۱. دو شرط اصلی برای تحقق طلاق مبارات، کراهت زوجین از یکدیگر و تعیین مقدار فدیه به میزان مساوی یا کمتر از مهریه است و در واقع تعیین آن به مقدار بیشتر از مهریه از انصاف به دور است.

۲. صیغه طلاق مبارات نیز مشابه طلاق خلع است یعنی یکی از اراده‌ ها ایجاب و دیگری قبول است و بایستی زوج و زوجه هر دو موافق این عمل باشند.

پرداخت نفقه اقارب
مطالعه بیشتر

وکیل طلاق غیابی در مشهد

شباهت‌ های طلاق خلع و طلاق مبارات

۱. امکان اخذ وکیل برای دو طرف جهت جاری شدن صیغه طلاق وجود دارد.

۲. طلاق خلع و طلاق مبارات کاملا با توافق دو طرف صورت می ‌گیرد و در این مورد با طلاق رجعی متفاوت است.

۳. هر دوی این طلاق ‌ها جزو طلاق بائن محسوب شده که طرفین حق رجوع به یکدیگر را ندارند حتی در مدت عده.

۴. توافق طرفین در خصوص مقدار فدیه آن را از حالت ایقاع خارج و به عقد تبدیل نمی‌ کند.

تفاوت ‌های طلاق خلع و طلاق مبارات

۱. در طلاق خلع، کراهت یک طرفه و در طلاق مبارات کراهت دو طرفه است.

۲. مقدار فدیه در طلاق مبارات نمی ‌تواند بیش از مبلغ مهریه باشد ولی در طلاق خلع این امکان وجود دارد.

۳. یکی از این تفاوت ‌ها مربوط به تفاوت طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات است. در طلاق توافقی امکان رجوع وجود دارد ولی طلاق خلع و مبارات فاقد این امکان هستند.

جهت آگاهی بیشتر و بهتر در خصوص انواع طلاق می ‌توانید با وکیل انواع طلاق که همان وکیل خانواده در مشهد است مشورت کنید و پیگیری پرونده را به او محول کنید و حتی خود در جلسات دادگاه حضور نداشته باشید. تیم یسنا وکیل کادری حرفه ‌ای از چندین وکیل خوب در مشهد را با انواع تخصص ‌ها تشکیل داده و با توجه به این امر در صورت درخواست شما برای معرفی وکیل، بهترین وکیل در مشهد را در اختیارتان قرار خواهد داد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد