قوانین و شرایط درخواست طلاق زن از مرد

طلاق زن از مرد

فهرست مطالب

شرايط طلاق گرفتن زن از مرد

اگر زن درخواست طلاق داشته باشد بايد چه كند؟ چگونه زن از شوهر خود طلاق بگيرد؟ روش­هاي طلاق از سوي زن چيست؟ چه مواردي باعث مي­شود زن از شوهر خود طلاق بگيرد؟ اين­ها سوالاتي هستند كه معمولا در ذهن خانم­ها ايجاد مي­شود. ما در اين مقاله از تيم يسنا وكيل در مشهد، به بررسي راه­هاي دادخواست طلاق زن و شرايط طلاق زن از مرد خواهيم پرداخت.

طلاق از سوي زن

طلاق درصورت داشتن عقد دائم انجام مي­شود. در كشور ما طلاق از سوي مرد و با درخواست او به دادگاه انجام مي­شود. حتي اگر همسر او (زوجه) نيز مخالف باشد مرد با پرداخت حقوق همسرش و گذراندن مراحل قانوني مي­تواند صيغه طلاق را جاري كند. اما درخواست طلاق از سوي زوجه شامل چندين موارد محدود مي­شود كه درصورت وجود اين موارد، نيازمند مستندات و مدراك براي اثبات حرف خود مي­باشد تا دادگاه درخواست شما را بررسي كند. اگر اين درخواست بدون رضايت شوهر باشد روند طلاق را به مراتب سخت­تر و پيچيده­تر خواهد كرد.

طلاق زن از مرد

پيشنهاد تيم يسنا وكيل اين است كه ابتدا به رفع مشكلات خود با همسرتان بپردازيد و آن را حل كنيد اما اگر چاره­اي جز طلاق گرفتن نداشتيد، قبل از هر اقدام خودسرانه­اي از يك وكيل با تجربه و حرفه­اي در حوزه دعاوی خانوادی براي مديريت و كنترل بهتر روند طلاق كمك بگيرند. براي مشاوره و كسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص بهتر است با يك وكيل خانواده در مشهد، مشورت كنيد تا باعث باخت در پرونده و سرافكندگي خود نشويد.

راه­هاي طلاق زن از مرد

طلاق توافقي

گاهي زوجين حوصله و زمان كافي براي حضور در دادگاه و طي مراحل قانوني طلاق را ندارند. در اين صورت مي­توانند از طلاق توافقي بهره ببرند. به اين صورت كه زن و مرد هر دو متقاضي طلاق هستند و با توافق در امورات مالي (مهريه، نفقه، استرداد جهيزيه، اجرت المثل و ….) و حضانت فرزندان و ملاقات فرزندان بعد از طلاق، تمامي موارد را نوشته و به دادگاه مراجعه مي­كنند و بعد از اخذ گواهی عدم امکان سازش، داداگاه حكم طلاق را صادر مي­كند.

عیوب زن در طلاق
مطالعه بیشتر

وكالت در طلاق

يكي از راه­هاي طلاق زن از مرد وكالت در طلاق(حق طلاق) مي­باشد كه زوج وكالت در طلاق را به زوجه واگذار مي­كند كه به صورت شرط در هنگام عقد نكاح در سند ازدواج ثبت مي­شود و يا با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمي اين حق از سوي زوج به زوجه اعطا مي­گردد. زن با مراجعه به دادگاه مي­تواند درخواست خود را مطرح و بعد از مراحل قانوني طلاق گيرد.

وجود وكيل باتجربه و حرفه ­اي

احتمالا با خودتان مي­ گوييد كه با وجود چنين مراحل سخت و پيچيده دادگاهي چطور يك وكيل مي­تواند خواسته شما را برآورده سازد. اما بايد به شما بگويم كه اگر هيچ سند و مدركي براي ارائه به داداگاه نداريد و همچنان در تصميم خود براي جاري شدن صيقه طلاق اصرار داريد، وجود يك وكيل خوب در مشهد و با تجربه و آشنا به مراحل طلاق مي­تواند شما را به اين خواسته­تان برساند.

شرايط طلاق زن از مرد

همانطور كه در بخش­ قبل توضيح داديم، راه­هايي براي طلاق از سوي زن وجود دارد. در ادامه همراه ما باشيد تا شرايطي را كه در صورت وجود آن مي­توانيد دادخواستتان را به دادگاه بدهيد، بيان كنيم.

عسر و حرج

ماده 1130 قانون مدني بيان مي­كند چنانچه زندگي زناشويي براي زن همراه با سختي و رنجش باشد و مرد با رفتار خود شرايطي بوجود آورد كه ادامه زندگي مشترك و تحمل شرايط موجب عسر و حرج زن شود، درصورتي كه زن بتواند ادعاي خود را ثابت كند دادگاه مرد را به طلاق مجبور مي­كند. موارد عسر و حرج زوجه را در ادامه بيان مي­كنيم:

 • ترك زندگي زناشويي توسط مرد
 • اعتياد مرد به موادمخدر و يا مصرف مجدد مواد بعد از تعهد به ترك آن
 • حكم حبس مرد به 5 سال يا بيشتر
 • ضرب و حرج و فحاشي مداوم و غيرقابل تحمل براي زن
 • وجود بيماري­هاي صعب العلاج جسمي و رواني در مرد كه ادامه زندگي را دشوار مي­كند
قوانین مربوط به اهدای جنین
مطالعه بیشتر

طلاق زن از مرد

شروط 12 گانه عقدنامه

شروطي كه هنگام عقد نكاح در سند ازدواج ذكر مي­شود و مرد موظف است به آن عمل نمايد در غير اينصورت زن مي­تواند درخواست طلاق بدهد. اين شروط به شرح زير است:

 • مرد به مدت 6ماه از پرداخت نفقه زن و انجام حقوق واجب زن امتناع كند.
 • بد رفتاري و بد اخلاقي مرد به طوري كه تحمل آن براي زن غير ممكن باشد.
 • وجود بيماري صعب العلاج جسمي و رواني در مرد به طوري كه سلامتي زن را دچار مشكل سازد.
 • مرد به جنون مبتلا باشد و شرايط فسخ نكاح ممكن نباشد.
 • شغل مرد به طوري باشد كه به حيثيت زن و منزلت خانوادگي او آسيب بزند.
 • مرد به مجازات 5 سال حبس و يا بيشتر محكوم شود و يا به علت ضعف در پرداخت نقدي به 5 سال بازداشت محكوم شود.
 • در صورتي كه مرد به هرگونه مواد مخدري اعتياد داشته باشد به طوري كه به تشخيص دادگاه زندگي زناشويي براي زن غيرقابل تحمل باشد.
 • مرد بدون دليل موجهي زندگي مشترك را ترك كند و يا به مدت 6 ماه متوالي بدون دليل غايب باشد.
 • مجازات مرد به علت مرتكب شدن به جرايمي مانند حد و تعزير كه مخالف با حيثيت خانوادگي زن است.
 • بعد از 5سال از زندگي زناشويي به علت عدم باروري مرد و عقيم بودن او صاحب اولاد نشوند.
 • هنگامي كه مرد مفقود الاثر شود و از زمان مراجعه زن به دادگاه 6 ماه گذشته باشد.
 • بدون رضايت و اجازه زن، مرد ازدواج ديگري داشته باشد و يا به تشخيص دادگاه بين همسران خود برابري را رعايت نكند.
آشنایی با نحله و اجرت المثل
مطالعه بیشتر

اجتناب از پرداخت خرجي به زن

با نظر به ماده 1129 قانون مدني تامين مخارج و هزينه­هاي زن در عقد دائم بر عهده­ ي مرد است و پرداخت آن از وظايف مرد مي ­باشد. در صورتي كه زن درخواست طلاق بدهد و بتواند با مستندات و مدارك لازم استنكاف مرد از پرداخت نفقه را به دادگاه ثابت نمايد، دادگاه مرد را به طلاق وادار مي­كند.

غيبت مرد به مدت 4 سال متوالي

در صورتي كه مرد 4 سال متوالي بدون هيچ اطلاعي در زندگي زناشويي حضور نداشته باشد و هيچ خبري از او به دست نيايد، طبق ماده 1029 قانون مدني دادگاه با درخواست طلاق زن موافقت خواهد كرد اما براي پذيرش آن و صدور حكم نهايي نياز به رسيدگي و بررسي از سوي دادگاه مي­باشد. با انجام اقداماتي از قبيل انتشار اطلاعيه و درج آگهي در روزنامه­ها و گذشت يكسال از آخرين اطلاعيه، دادگاه حكم طلاق را صادر خواهد كرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد