نحوه مالکیت و تکلیف طلا در طلاق

طلا در طلاق

فهرست مطالب

آیا نحوه مالکیت و تکلیف طلا در طلاق آشنا هستید؟ آیا انواع نظریه‎های قانونی را در این خصوص می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی موارد در خصوص تکلیف طلا در طلاق، شما را با انواع نظریه‎‌های قانونی در این زمینه آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

طلا در طلاق

تکلیف طلا در طلاق

مالکیت طلا و جواهر به خصوص در فرضی که زن و مرد بخواهند از هم طلاق بگیرند، تبدیل به موضوع مهمی خواهند شد. از آن رو که مرد طبق آداب و رسوم طلاهایی را به مناسبت‎‌های مختلف به همسر خود به عنوان هدیه می‎‌دهد در دوران طلاق گرفتن زوجین، مالکیت طلاها از اهمیت زیادی برخوردار است.

امر طلاق، به عنوان یکی از اسباب انحلال عقد نکاح به شمار می‎رود. به این معنی که به رابطه زوجیت میان زن و مرد پایان می‎دهد . اما از آن جهت که بر طبق رسوم، مرد به مناسبت‎های مختلف طلاهایی را به همسر خود هدیه می‎دهد، بحث مالکیت طلا در هنگام طلاق نیز اهمیت پیدا می‎‌کند.
در قانون مدنی و قوانین مرتبط ، به تعیین مالکیت طلا در صورت جدایی زن و مرد پرداخته نشده است . اما به طور کلی، بخشیدن طلا و جواهر به زن را می‎توان نوعی هبه مد نظر قرار داد. بر اساس قانون قانون مدنی، عقد هبه عقدی است که بر طبق آن، یک شخص مالی را بدون عوض به دیگری خواهد بخشید. به چنین عقدی در عرف نیز، هبه گفته می‎شود.

تکلیف طلا در طلاق توافقی

همانطور که از نوع طلاق توافقی مشخص است زوجین باید به توافق در تمامی زمینه‌‎ها برسند و یکی از این توافق‎‌ها، توافق بر سر هدایا و طلاها است. در صورتی که زوجین به توافق نرسند، می‎توانند ادعای خود را در ضمن دادخواست مربوط به دادگاه خانواده ارائه داده و درخواست استرداد هدایا و طلاها را داشته باشند.

طلا در طلاق

نظریه اداره حقوقی در مورد تکلیف و استرداد طلاجات

نظریه شماره ۲۰۶/۷ مورخ ۱۸/۱/۱۳۷۵

«طلا و جواهراتی که مرد به زن می‌دهد اگر به صورت هبه معوض باشد قابل استرداد نیست.»

در خصوص این سوال که زوج به استناد فاکتورهای خرید دادخواست استرداد مقداری طلاجات و ساعت مچی که برای همسرش خریده بود می‌نماید آیا در صورت اثبات خرید آن توسط مرد این امکان را دارد که حکم به استرداد آن صادر کرد یا خیر، و در صورتی که زن نیز متقابلا دادخواست استرداد پارچه کت و شلوار و حلقه طلا و ساعت مچی مردانه داده باشد چه حکمی می‌توان صادر کرد، با توجه به نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه:

«چنانچه احراز شود که تحویل طلا و جواهرات خریداری‌شده برای زوجه یا زوج به عنوان هبه یا عاریه در اختیار طرف مقابل گذاشته شده است در صورت اول با توجه به ماده ۸۰۳ قانون مدنی و رعایت بندهای ذیل آن و در صورت دوم با در نظر گرفتن مقررات مربوط به عاریت قابل استرداد است. اما اگر ثابت شود که اشیای مذکور به صورت هبه معوض رد و بدل شده است در این صورت قابل استرداد نخواهد بود.»

استرداد هدایا (طلا) در دوران نامزدی

طبق قانون مدنی در مواد ۱۰۳۷ الی ۱۰۴۰ که در خصوص استرداد هدایای نامزدی است و نه دوران عقد ، در صورت بهم خوردن نامزدی و منجر نشدن به عقد ، هریک از نامزدها و نه والدین آن ها می تواند هدایایی را که به طرف دیگر یا والدین او داده پس بگیرد و اگر هدایا موجود نباشد می توان قیمت آن ها را پرداخت کرد مگر اینه هدایا مصرفی باشد و بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد  مانند شیرینی و شکلات و …

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه حقوقی یسناوکیل

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد