ظهرنویسی چک و قوانین آن

وکیل چک در مشهد

فهرست مطالب

آیا تاکنون برای شما پیش امده است که به بانک مراجعه کنید و متصدی بانک از شما تقاضا کند که پشت چک را ظهرنویسی کنید؟ در چنین شرایطی ظهرنویسی چک یعنی چه؟ پیامدهای این اقدام حقوقی چیست؟

حتما تاکنون در مورد ظهرنویسی چک و قوانین مربوط به آن، چیزهای بسیار زیادی شنیده اید و تا حدودی با آن آشنایی دارید. در معنای لغوی ظهرنویسی یعنی همان پشت نویسی کردن، در اصطلاح حقوقی و به گفته تیم یسنا وکیل در مشهد نیز ظهرنویسی کردن چک یعنی همان پشت نویسی کردن ان که معمولا با اهداف حقوقی مختلفی مانند: ضمانت و نقل و انتقال انجام میگیرد. ظهرنویس همان شخصی میباشد که پشت نویس چک را انجام میدهد.

وکیل چک در مشهد
آشنایی با بهترین وکیل چک در مشهد و وظایف آن را در این مقاله مطالعه کنید.

امروزه اسناد تجاری همچون سفته و چک، نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در روابط تجاری میان افراد دارند و بسیاری از معاملاتی که انجام میشوند بوسیله ی این اسناد تجاری صورت میگیرند. امروزه اسناد تجاری به عنوان وجه رایج کشور ما شناخته میشوند و دیگر تنها پول نقد باعث انعقاد قراردادهای مالی نمیگردد؛ چراکه وجوه رایجی همچون چک و سفته نیز جز وجوه رایج مملکت به حساب می آیند و روابط میان افراد را سهولت بخشیده اند. از جمله مزایای چک و سفته آن است که به راحتی قابلیت جابجایی دارند و هیچ محدودیتی در تعیین مبلغ آن وجود ندارد.

ضرورت آشنایی با قوانین حقوقی مربوط به چک

از آنجایی که چک و سفته دارای مزیت های بسیار زیادی در مقایسه با مسکوکات و وجه نقد میباشند، بیشتر تجار و حتی مردم عادی ترجیح میدهند که از این وجوه به جای پول نقد استفاده کنند. همه ی کسانی که از چک استفاده میکنند باید با قوانین و قواعد مربوط به ظهرنویسی چک آشنایی داشته باشند تا دچار مشکلات حقوقی مختلف نشوند. آمار و ارقام حاصل از سال های گذشته به خوبی گویای این نکته است که بسیاری از دعاوی حقوقی مربوط به چک از ناآگاهی و عدم اطلاع مردم از قوانین حقوقی نشات گرفته اند.

با توجه به بررسی های وکیل حقوقی در مشهد و قانون‌گذار کشور ما با در نظر گرفتن اهمیت استفاده از چک در جامعه ی امروزی، قوانین متعددی را برای استفاده از چک در نظر گرفته است. بر اساس ماده 315 قانون تجارت، اگر چک در همان مکانی که صادر شده است باید تادیه گردد دارنده چک باید در ظرف پانزده روز از تاریخ صدور وجه آن را مطالبه کند و‌اگر از یک نقطه به نقطه دیگر ایران صادر شده باشد باید در ظرف چهل و پنج روز از تاریخ صدور چک مطالبه شود. اگر دارنده چک در ظرف مواعد مذکوره در این ماده پرداخت وجه آن را مطالبه نکند دیگر دعوی او بر علیه ظهرنویس مسموع نخواهد بود و اگر وجه‌چک به سببی که مربوط به محال‌علیه است از بین برود دعوی دارنده چک بر علیه صادرکننده نیز در محکمه مسموع نیست.

وکیل چک در مشهد
قوانین مربوط به ظهرنویسی چک

حال به طور خلاصه بر اساس مفاد 300 الی 320 قانون تجارت، به طور خلاصه به قوانین مربوط به ظهرنویسی چک اشاره می کنیم:

  1. کسی که وجه چک را دریافت می‌کند باید ظهر آن را امضاء یا مهر نماید اگرچه چک در وجه حامل باشد.
  2. صدور چک ولو اینکه از محلی به محل دیگر باشد ذاتاً عمل تجارتی محسوب نیست لیکن مقررات این قانون از ضمانت صادرکننده و‌ظهرنویسها و اعتراض و اقامه دعوی ضمان و مفقود شدن راجع به بروات شامل چک نیز خواهد بود.
  3. چک ممکن است در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله‌کرد باشد – ممکن است به صرف امضاء در ظهر به دیگری منتقل شود.
  4. ‌اقامه دعوی بر علیه یک یا چند نفر از مسئولین موجب اسقاط حق رجوع به سایر مسئولیت برات نیست. اقامه‌کننده دعوی ملزم نیست ترتیب ظهرنویسی را از حیث تاریخ رعایت کند.
  5. ضامنی که ضمانت را بر عهده گرفته و یا محال‌علیه یا ظهرنویسی را کرده فقط با کسی مسئولیت تضامنی دارد که از او ضمانت نموده است.
  6. دارنده چک در صورت عدم تادیه و اعتراض می‌تواند به هر کدام از آنها که بخواهد منفرداً یا به چند نفر یا به تمام آنها مجتمعاً رجوع نماید. ‌همین حق را هر یک از ظهرنویس‌ها نسبت به برات‌دهنده و ظهرنویس‌های ماقبل خود دارد.

کاربرد های ظهرنویسی چک

یکی دیگر از مهم ترین چالش های ذهنی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید آن است که کاربرد های ظهرنویسی چک به چه مواردی تقسیم میشوند و چرا باید یک چک را ظهرنویسی کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که کاربرد ظهرنویسی چک در حالت کلی به 2 مورد تقسیم میشود که به طور خلاصه به این موارد اشاره میکنیم:

ظهرنویسی برای انتقال: بیشترین کاربردی که میتوان برای ظهرنویسی چک در نظر گرفت، ظهرنویسی برای انتقال است. شاید شما نیز تاکنون دیده باشید که یک چک، چندین بار میان افراد گوناگونی جابجا می گردد. این جابجایی چک تنها با انجام عمل حقوقی ظهرنویسی چک امکان پذیر است و در این حالت گفته میشود که ظهرنویسی با هدف انتقال انجام شده است.

وکیل چک در مشهد
ظهرنویسی برای ضمانت:

برای انکه با ظهرنویسی چک برای ایجاد ضمانت آشنا شویم به یک مثال کلی اشاره میکنیم تا این موضوع برای شما روشن شود. تاجری را در نظر بگیرید که قصد دارد تا قراردادی بزرگ و پرسود را انعقاد کند اما به دلیل تازه کار بودن دارای اعتبار کافی برای انعقاد قرارداد نمی باشد.

در چنین مواردی طرف مقابل به او میگوید تا پشت چکش توسط چند شخص با اعتبار در بازار ظهرنویسی و امضا شود تا به عنوان نوعی ضمانت دارای ارزش قانونی گردد. بنابراین در چنین مواردی در صورت عدم وصول بدهی تاجر تازه کار و یا در صورت سرپیچی او از انجام تعهداتش میتوان به فرد ضامن و کسی که چک را ظهرنویسی کرده است مراجعه کرد.

مشاوره حقوقی ظهر نویسی چک

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید اطلاعات حقوقی خود را در مورد موضوع چک و ظهرنویسی ان گسترش دهید و به دنبال یک وکیل خوب در مشهد هستید تا شما را در این زمینه کمک کند یا وکالت پرونده های حقوقی شما را بر عهده گیرد، تیم یسنا میتواند شما را یاری کند و خیالتان را از بابت پرونده حقوقی که با ان درگیر هستید، راحت کند.

بهترین وکیل رد مال کلاهبرداری
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد