فرزند خواندگی در قانون ایران

دستور موقت ملاقات فرزند

فهرست مطالب

فرزند خواندگی اعطای حضانت کودکان بدون سرپرست تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور، به خانواده ‌های متقاضی است که شرایط و ضوابط مد نظر برای دریافت فرزند را دارند. فرزند خواندگی در قانون ایران شرایط خاص خودش را دارد و در برخی از موارد با سایر کشورها متفاوت است به همین دلیل باید به صوت مستقل و مجزا مورد بررسی قرار گیرد.

فرزند خواندگی در ایران

کودکانی به فرزند خواندگی سپرده می شوند که پدر، مادر و یا پدر بزرگ پدر و جد پدری آن ها پیدا نشده باشند و اثری از آن ها وجود نداشته باشد. مسائل مربوط به فرزند خواندگی در هر استان فقط از طریق کمیته مرکزی استانی و توسط کمیته شبه خانواده استانی صورت خواهد گرفت. اعضای این کمیته عبارتند از: مدیر کل رفاه اجتماعی، معاونت امور اجتماعی، کارشناس فرزند خواندگی، دستیار و متخصص حقوقی است. اگر تمام تلاش ‌های حرفه ‌ای برای شناسایی والدین و بازگشت کودک به خانواده موثر نبوده است، کودکان را می ‌توان به عنوان فرزند خواندگی انتخاب کرد.

حضانت در مشهد

شرایط فرزند خواندگی در قانون ایران

زوجی که برای دریافت فرزند داوطلب می شوند باید ساکن ایران باشند. در برخی از موارد افراد خارج از کشور نیز می توانند از طریق مراجعه به کنسولگری برای دریافت حضانت فرزند اقدام کنند.

باید پنج سال از ازدواج زوجین گذشته باشد و از زمان ازدواج هیچ بچه ‌ای نداشته باشند. در حال حاضر فضایی مهیا شده است تا افرادی که دارای فرزند هستند هم بتوانند برای دریافت حضانت اقدام کنند اما اولویت در ابتدا با زن و مردی است که فرزند ندارند، سپس دختران و زنان بدون همسر و در انتها زن و مردی که فرزند دارند.

ازدواج در زمان عده و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

یکی از زوج ‌ها باید دست‌کم سی سال داشته باشد.

زوج محکومیت جنایی موثری برای ارتکاب به جنایات عمدی و مهجور نداشته باشد.

زوج‌ ها دارای قدرت اخلاقی باشند، برای اعطای حق سرپرستی فرزند در قانون ایران آزمایشات رفتاری و تست های روان شناسی مختلفی انجام می شود تا کودک به بهترین والدین سپرده شود.

زوجین یا یکی از آن‌ ها باید از نظر مالی وضعیت مطلوبی داشته باشند.

زوج ‌ها نباید بیماری غیرقابل درمان داشته باشند.

زوج‌ ها نباید به الکل یا مواد مخدر و داروهای مضر دیگر معتاد باشند.

اعتقاد داشتن به یکی از ادیان نام برده شده در قانون جمهوری اسلامی ایران

پایبندی به انجام واجبات و ترک محرمات

اگر ناخواسته دارای حکم محکومیت قضائی هستید یا حکم مربوط به موردی می شود که چندان جدی نیست می توانید برای دریافت حق حضانت به صورت قانونی در طریق دادگاه اقدام کنید تا دادگاه به صلاحیت شما رای دهد در این زمینه وکیل خانواده در مشهد می تواند به شما کمک کند تا دادخواست و مراحل را به درستی و به دور از هیاهو طی کنید.

دسته ی دیگر از افراد که با توجه به فرزند خواندگی در قانون ایران در دریافت حضانت فرزند دچار مشکل هستند، افرادی اند که در گذشته اعتیاد داشته اند و به همین دلیل حضانت فرزند به آن ها واگذار نمی شود. این افراد نیز باید مراحل جداگانه ای را طی کند که وکیل خوب در مشهد از جزئیات آن آگاهی کامل دارد و بهتر است در این موارد به وکیل مراجعه کنید.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

فرزند خواندگی در قانون ایران تنها به دنبال پیدا کردن پدر و مادر برای کودک نیست و به نوعی تنظیم شده است که کودک بتواند در محیطی امن و آرام رشد کند.

مدارک مورد نیاز برای فرزند خواندگی

متقاضیان فرزندخواندگی باید درخواست رسمی خود را برای پذیرش به سازمان بهزیستی ارائه دهند. این نامه باید توسط متقاضیان امضا شود و باید شامل آدرس و شماره ‌تلفن متقاضیان باشد. برخی اوقات متقاضیان کار خود را در دادگاه آغاز می‌ کنند و سپس به بهزیستی مراجعه می کنند.

  • تصویر کارت شناسایی زوج‌ ها در صفحات اول و دوم
  • تصویر گواهی ازدواج
  • گواهی عدم داشتن کودک از یک متخصص زنان درباره همسر
  • گواهی پزشکی قانونی که می‌ گوید که این زوج یا یکی از آن‌ ها عقیم هست.
  • ارائه یک حکم تحت قیمومت از سوی مراجع قضایی
  • گواهی عدم سابقه کیفری زوج
  • گواهی سلامت جسمی و روانی از یک پزشک قانونی برای زوج‌ ها
  • گواهی قابلیت مالی، از جمله رسید قانونی، رونوشت سند مسکونی، ماشین
  • گواهی سلامت از سوی یک پزشک که بیان ‌کند زوجین بیماری ‌های مسری و عفونی ندارند
  • گواهی عدم اعتیاد

حضانت در مشهد

مراحل تحویل کودک به زوجین

مشاوره قبل از فرزند خواندگی یکی از مهم ‌ترین کارهایی است که زوج ها باید قبل از تشکیل کمیته فرزندخواندگی انجام دهند؛ نتایج این نشست ‌ها باید در پرونده ثبت شوند. اگر این کمیته تصمیم بگیرد که متقاضیان را بپذیرد، آن ‌ها در لیست انتظار قرار خواهند گرفت و پس از صدور حکم، کودک در طی یک جلسه به والدین تحویل داده خواهد شد و به دادگاه مربوطه ابلاغ خواهد شد. طی دوره آزمایشی ۶ ماهه، حداقل سه بازدید باید توسط مددکاران اجتماعی انجام شود تا مشخص شود که کودک در شرایط مناسبی قرار دارد.

شرایط سلب حضانت از مادر
مطالعه بیشتر

اگر وضعیت حضانت کودک و توانایی خانواده برای حفاظت از منافع کودک تایید شود، یک گزارش نهایی آماده خواهد شد و در دادگاه مربوطه برای حکم سرپرستی نهایی منعکس خواهد شد. پس از این مرحله سرپرست می تواند برای کودک نام انتخاب کند. با حکم و ابلاغیه به دادگاه می تواند به نام پدر و مادر برای کودک با درج توضیحات لازم شناسنامه دریافت کرد.

ارث بری فرزند خوانده

بر طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران فرزنده خواند حق ارث ندارد به همین دلیل و برای اینکه آینده کودک تامین باشد قانون گذار شرایطی را در نظر می گیرد که به آن جایگزین ارث می گویند. این شرایط بدین صورت هستند که فرد باید بخشی از اموال تملیکی خود را به نام کودک کند و در یکی از دفاتر بیمه حق بیمه عمر به نام کودک ایجاد کند تا هر زمان اتفاقی برای والدین افتاد کودک دچار مشکل نشود.

نتیجه گیری

فرزند خواندگی در قانون ایران متفاوت با سایر کشورها است و اگر خواهان حضانت فرزند ایرانی هستید باید براساس این قوانین برای دریافت حق فرزند خواندگی اقدام کنید. اگر در هر کدام از شرایط دریافت حضانت فرزند دچار مشکل هستید وکیل در مشهد تنها فرد باتجربه ای است که می تواند به شما کمک کند تا از راه قانونی برای گرفتن حق و ارائه مدارک اقدام کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد