قوانین کشور درباره فرزند نامشروع

وکیل سقط جنین در مشهد

فهرست مطالب

فرزند نامشروع کیست؟

فرزند نامشروع حاصل رابطه جنسی زن و مردی است که رابطه زوجیت اسلامی و قانونی(علقه زوجیت) میانشان وجود نداشته است و به اصطلاح رابطه نامشروع داشته‌ اند. رابطه نامشروع در دین اسلام جزو بزرگترین گناهان کبیره محسوب می ‌گردد.

لازم به ذکر است در تعریف رابطه نامشروع عنوان کنیم که تنها انجام رابطه جنسی بدون علقه زوجیت رابطه نامشروع محسوب نمی ‌گردد بعد انجام هر عملی که با عفت منافات داشته باشد رابطه نامشروع تلقی می ‌شود.

در قوانین اسلامی برای فرزند نامشروع حق و حقوق قانونی و شرعی متفاوتی نسبت به فرزند حاصل از رابطه مشروع لحاظ شده است.

وکیل خانواده در مشهد، در این مقاله قصد دارد شما را با قوانین کشور درباره فرزند نامشروع در خصوص حضانت، نفقه و دریافت شناسنامه وی و  سهم الارث او آشنا سازد.

پرینت رابطه نامشروع

سهم الارث فرزند نامشروع

علت تعلق گرفتن سهم الارث به فرزندان شرعی و عرفی ایجاد نسب قانونی و شرعی است اما به دلیل اینکه فرزند نامشروع حاصل زنا بوده و هیچگونه علقه زوجیت قانونی و اسلامی میان زن و مرد وجود نداشته در نتیجه فرزند نامشروع از پدر و مادر خود سهم الارث نمی ‌برد و اموال موجود بین فرزندان حاصل از ازدواج اسلامی و قانونی و ورثه قانونی زن و مرد تقسیم می ‌گردد که همانطور که عنوان کردیم فرزند نامشروع هیچگونه رابطه شرعی و قانونی با زن و مرد ندارد.

لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۸۸۴ قانون مدنی چنانچه زن یا مرد یا هر دوی آن ‌ها از نامشروع بودن زنا آگاه نباشند طفل با هر دوی آن ‌ها یا یکی از آن‌ ها که نسبت به این امر ناآگاه بوده رابطه شرعی و قانونی پیدا خواهد کرد و از اموال آن‌ ها ارث می ‌برد.

وکیل نفی نسب در مشهد
مطالعه بیشتر

صدور شناسنامه فرزند نامشروع

قوانین کشور درباره فرزند نامشروع به این صورت است که اقدام جهت دریافت شناسنامه طفل باید از جانب پدر یا همان زانی صورت گیرد و نام خانوادگی طفل مطابق نام خانوادگی او خواهد بود.

در شرایطی که پدر و مادر طفل نامشروع نامشخص باشند نام پدر، مادر و نام خانوادگی طفل به شکل فرضی انتخاب و شناسنامه صادر می ‌گردد.

در صورتی که بین زن و مرد علقه زوجیت وجود داشته باشد ولی به ثبت نرسیده باشد صدور شناسنامه با حضور زن و مرد و با توافق طرفین به نام پدر صادر می‌ گردد اما در صورت به تفاهم نرسیدن آن ‌ها، هر کدام از طرفین که زودتر جهت دریافت شناسنامه اقدام کنند نام خانوادگی طفل مطابق نام خانوادگی او خواهد بود مثلا اگر پدر زودتر اعلام کند نام خانوادگی طفل، نام خانوادگی پدر خواهد بود و بالعکس.

حضانت فرزند نامشروع

یکی دیگر از قوانین کشور درباره فرزند نامشروع در رابطه با حضانت او است که در این خصوص قانون معتقد است که حضانت وی باید مشابه حضانت فرزندان متولد از رابطه شرعی باشد یعنی از آنجایی که زن و مرد هر دو مسئول و عامل به دنیا آمدن طفل هستند بایستی مسئولیت نگهداری از او را بپذیرند هرچند نسب قانونی و شرعی بین آن ‌ها وجود نداشته باشد.

وکیل رابطه نامشروع

بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی زن و مرد در خصوص نگهداری و حضانت طفل نامشروع دارای حق و وظیفه هستند و چنانچه در نتیجه عدم مواظبت و کوتاهی آنان در نگهداری طفل، صدمه یا خسارتی به دیگران یا اموال آنان وارد شود زن و مرد مسئول جبران آن خواهند بود.

وکیل تمکین در مشهد و قوانین مربوط به آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

چنانچه میان مرد و زن اختلاف وجود داشته باشد و طلاق صورت گیرد نگهداری از طفل نامشروع مشابه طفل حاصل از رابطه مشروع تا سن ۷ سالگی بر عهده مادر است و بعد از آن نیز صلاحیت طرفین جهت نگهداری طفل مورد بررسی قرار می‌ گیرد و حتی اگر پدر دارای صلاحیت کافی در خصوص نگهداری طفل نباشد طفل نزد مادر باقی خواهد ماند البته هزینه ‌های زندگی او باید از طریق پدر تامین گردد.

بر اساس ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی هیچ یک از طرفین حق ندارند از مسئولیت حضانت و نگهداری فرزند شانه خالی کنند اگر چنین امری رخ دهد قاضی به تقاضای قیم، یکی از نزدیکان یا مدعی العموم نگهداری از طفل را به شخصی که مسئولیت حضانت بر عهده اوست الزام می ‌دارد و در صورت تاثیرگذار نبودن یا غیر ممکن بودن این الزام، تامین حضانت طفل با تامین مخارج از سوی پدر و در صورت فوت وی با تامین مخارج از جانب مادر صورت می ‌گیرد‌.

نفقه فرزند نامشروع

یکی دیگر از قوانین کشور درباره فرزند نامشروع که تفاوتی میان طفل حاصل از رابطه مشروع با طفل حاصل ازدواج نامشروع قائل نشده است مربوط به پرداخت نفقه است.

نفقه شامل مخارج و هزینه‌ های زندگی است که هر فردی برای بهره مندی از یک زندگی متعارف به آن ‌ها نیاز دارد و پرداخت این هزینه‌ ها از جانب کسی که این مسئولیت به او واگذار شده است ضروری است.

از آنجایی که پدر به عنوان رئیس خانواده شناخته می ‌شود مسئولیت تامین مخارج زندگی همسر و فرزندان بر عهده اوست در صورتی که پدر فوت کند و یا قادر به پرداخت هزینه‌ های مربوطه نباشد این مسئولیت بر عهده اجداد پدری خواهد بود و چنانچه اجداد پدری نیز در قید حیات  و در دسترس نباشند یا اینکه توانایی تامین این مخارج را نداشته باشند این مسئولیت به مادر طفل واگذار می ‌گردد.

وکیل نسب در مشهد
مطالعه بیشتر

چنانچه در شرایطی مادر نیز نتوانست این مسئولیت را انجام دهد بر اساس قاعده الاقرب فالاقرب اجداد یا جدات مادری یا جدات پدری واجب النفقه باید این مخارج را تامین کنند. در صورت یکسان بودن درجه نزدیکی چند تن از این افراد، پرداخت هزینه ‌ها به طور مساوی میان آن‌ ها تقسیم خواهد شد.

دستور موقت ملاقات فرزند

چگونگی تعیین میزان نفقه بچه نامشروع

به گفته وکیل خوب در مشهد، میزان نفقه این کودکان با توجه به شرایط اجتماعی و نیازهای آنان تعیین می ‌گردد. این امر بر عهده کارشناس دادگستری است تا از طریق بررسی شرایط زندگی طفل و با توجه به تحقیقات انجام شده به یک شناخت کلی رسیده و میزان نفقه طفل نامشروع را تعیین کند.

نتیجه گیری

بدلیل اینکه طفل نامشروع بدون محرمیت قانونی و شرعی میان زن و مرد متولد شده است از برخی حقوق قانونی و حقوقی منع می ‌گردد مانند عدم برخورداری از سهم الارث والدین اما در خصوص برخورداری از برخی حق و حقوق با اطفال حاصل از رابطه مشروع برابر است مانند دریافت حق نفقه.

چنانچه درگیر پرونده ‌ای با موضوع قوانین کشور درباره فرزند نامشروع هستید می ‌توانید با مراجعه به تیم یسنا وکیل، بهترین وکیل در مشهد را در اختیار داشته باشید و بتوانید از حق و حقوقتان دفاع کنید و ندانسته از حق و حقوق قانونی خود نگذرید و یا اینکه پیرو دریافت حقوقی که به شما تعلق نمی ‌گیرد وقت و هزینه‌ ای صرف نکنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد