اعسار چیست؟ بررسی قانون جدید اعسار

قانون جدید اعسار

فهرست مطالب

آیا با قوانین وضع شده در خصوص قانون جدید اعسار آشنا هستید؟ آیا نحوه رسیدگی به دعوای اعسار را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا بهترین وکیل در مشهد، به بررسی تمامی موارد از قبیل نحوه رسیدگی به دعاوی اعسار ، اعسار از هزینه دادرسی و… آن خواهیم پرداخت.

قانون جدید اعسار

اعسار در لغت به معنی نیازمند شدن و تهی دستی می‌باشد و از ریشه واژه عربی (عسر) است. اما در حقوق در مورد شخصی استفاده می‌شود که با توجه به عدم کفایت یا در دسترس نبودن دارایی و اموالش، قدرت پرداخت بدهی یا هزینه دادرسی را نخواهد داشت. در این خصوص به گفته وکیل حقوقی در مشهد، اعسار از جمله امور نسبی نیز محسوب می‌شود.

قانون جدید اعسار

قانون گذار با توجه به ماده ۶ قانون جدید اعسار یا به عبارت دیگر قانون‌ جدید محکومیت‌های مالی، معسر را کسی می‌داند که به دلیل نداشتن مالی بجز مستثنیات دین، قادر به پرداخت دیون خود نبوده که این امر نیز عدم قابلیت دسترسی به مال در حکم نداشتن مال خواهد بود. البته اثبات عدم قابلیت دسترسی به مال برعهده مدیون (معسر) نیز می‌باشد.

مدعی اعسار نباید تاجر باشد. قانون تجارت، تاجر را فردی که شغل معمولی‎اش معاملات تجاری محسوب می‌شود، تعریف کرده است. صراحتا در ماده ۵۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی و ماده ۱۵ قانون جدید اعسار، مصوب ۹۴، آمده است که تاجر نمی‌تواند مدعی اعسار باشد، بنابراین بر این اساس اگر شخصی در قالب تاجر امکان پرداخت هزینه دادرسی با دیون خود را نداشته باشد، ملزم است تا برابر مقررات قانون تجارت دادخواست ورشکستگی ارائه نماید.

بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن
مطالعه بیشتر

این امکان برای اشخاص حقوقی وجود نخواهد داشت که مدعی اعسار باشند و صرفا فرد حقیقی مشروط بر اینکه تاجر نباشد می‌تواند دادخواست اعسار ارائه کند. در این صورت دادخواست اعسار از تجار و اشخاص حقوقی پذیرفته نخواهد شد. این اشخاص در صورتی که مدعی اعسار باشند باید رسیدگی به امر ورشکستگی خود را درخواست کنند.

اعسار از هزینه دادرسی

به جهت طرح دعوا در دادگاه باید دادخواستی تنظیم و ثبت شود. ثبت دادخواست در دادگاه منوط به پرداخت هزینه‌هایی خواهد بود که به این هزینه‌ها، هزینه دادرسی گفته می‌شود که با توجه به نوع و ارزش دعوی متفاوت خواهد بود.

گاهی پیش دیده شده که کسی که قصد دارد دادخواست ثبت کند، تمکن مالی برای پرداخت هزینه دادرسی را ندارد. در واقع فرد در شرایطی قرار دارد که دارای اعسار نسبت به پرداخت هزینه دادرسی است.

قانون جدید اعسار برای اینکه این دسته از افراد که خود را محق دانسته، ولی قادر به پرداخت هزینه دادرسی نمی‌باشند، راهی در نظر گرفته است که بر اساس آن فرد می‌تواند با اثبات اعسار نسبت به پرداخت هزینه دادرسی، از آن نیز معاف شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با یک وکیل خوب در مشهد در خصوص قوانین حقوقی این امر نیز مشورت نمایید.

نحوه رسیدگی به دعوای اعسار

دعوای اعسار به روش طرح دعوی اعسار طی دادخواست جداگانه مطرح خواهد شد. به محض وصول دادخواست اعسار، مدیر دفتر ظرف دو روز پرونده را به قاضی ارائه خواهد داد، تا در صورتی که قاضی شهادت شهود را در دادگاه ضروری بداند، طرفین دعوا همراه با شهود در دادگاه حضور یابند. در هر صورت، شهود باید از وضع مالی و زندگانی مدعی اعسار و نیز مشخصات، شغل و وسیله امرار معاش وی آگاهی کامل داشته و در حضور قاضی با سوگند شهادت دهند.

آشنایی با دادگاه نظامی و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

قانون اعسار از پرداخت محکومٌ به

در شرایطی که شخصی محکوم به پرداخت مبلغی به عنوان محکومٌ به، در حق خواهان شده باشد و نیز به دلایل مختلفی امکان پرداخت یک جای مبلغ یا دین را نداشته باشد، فرد محکوم علیه ملزم است بعد از صدور و ابلاغیه اجراییه در خصوص پرداخت محکومٌ به، ظرف مهلت ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه باید اقدام به طرح دعوای اعسار از هزینه دادرسی نماید.

دادگاه بعد از بررسی اظهارات ایشان و نیز بر طبق متن شهادت شهود که باید با مفاد ماده ۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی نیز مطابقت داشته باشد، در صورتی که اظهارات مدیون و شهود ایشان برای قاضی قانع کننده باشد، قاضی پرونده با توجه به ۱۰ قانون مزبور اقدام به استعلام دارایی و اموال مدیون خواهد کرد، که البته طبق قانون جدید اعسار این استعلام باید به محض ثبت دادخواست اعسار به اجرا درآید. اما در عمل به علت طولانی شدن پروسه رسیدگی قضات پس از رسیدگی، در صورت صلاحدید اقدام به دریافت استعلام می‌نمایند.

قانون جدید اعسار

رویه و نظریات قضایی در خصوص قانون اعسار

در زیر به تعدادی از مواد وضع شده در قانون در خصوص قانون جدید اعسار خواهیم پرداخت.

بر اساس ماده بیستم:

مرجع رسیدگی به دعوای اعسار در مورد محکومٌ به، محکمه‎ای است که بدایتا به دعوای اصلی رسیدگی کرده است.
‌دعوای اعسار در مقابل اوراق اجرائیه ثبت اسناد، در محکمه محل اقامت مدعی اعسار اقامه خواهد شد.

وکیل وصیت در مشهد | قوانین و شرایط وصیت
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده بیست و یکم:

دعوای اعسار در مورد محکومٌ به، به طرفیت محکوم‌ له دعوای اصلی و در مورد ورقه لازم ‌الاجرای ثبت اسناد به طرفیت متعهد له ‌اقامه خواهد شد.

بر اساس ماده بیست و دوم:

در رسیدگی به دعوای اعسار درمورد محکومٌ به، هر گاه محکوم‌ علیه برای معافیت موقتی از پرداخت مخارج عدلیه نیز ادعای‌ اعسار کند، موقتا و بدون رسیدگی مخصوص از مخارج مربوطه به دعوای اعسار معاف است.

بر اساس ماده بیست و سوم:

مدعی اعسار باید شهادت کتبی لااقل چهار نفر از اشخاصی که از وضع معیشت و زندگانی او مطلع باشند را در خصوص عرض حال خود ‌ضمیمه نمایند، در شهادت نامه مذکور باید اسم و شغل و وسائل گذران مدعی اعسار و عدم تمکن او برای پرداخت محکومٌ به یا دین با تعیین مبلغ آن‌تصریح‌ شود.

بر اساس ماده بیست و چهارم:

 مقررات مواد ۸ و ۹ و قسمت اول ماده ۱۰ و ماده ۱۱ و ماده ۱۲ (‌جز اخطار به ‌مدعی‌العموم) در مورد اعسار نسبت به‌ محکومٌ به یا دین نیز رعایت خواهد شد.

بر اساس ماده بیست و پنجم:

در صورت غیبت مدعی اعسار در جلسه محاکمه یا عدم تعقیب او تقاضای مدعی ‌علیه برای رسیدگی به دعوای مزبور کافی ‌است.

بر اساس ماده بیست و ششم:

حکم رد یا قبول اعسار در مورد محکومٌ به قابل استیناف و تمیز است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد