قتل مانع از ارث چیست؟

وکیل ارث در مشهد

فهرست مطالب

آیا با قوانین و شرایط قتل مانع از ارث آشنا هستید؟ آیا مبنای محروم شدن قاتل از ارث را می‌‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی قوانین قتل مانع از ارث و شرایط آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قتل مانع از ارث

قتل در اصطلاح به معنی لطمه به حیات دیگری وارد کردن است، حال خواه به واسطه عمل مادی و فیزیکی باشد و یا به واسطه ترک فعل، مانند اینکه مادری از شیر دادن به فرزند شیرخوار خود که تحت حضانت وی است امتناع کند تا او از دست برود و یا قصد این عمل را داشته باشد. در غیر اینصورت قتل غیر عمد محسوب خواهد بود.

وکیل ارث در مشهد

همچنین ارث در لغت به معنی اموال و دارائی شخص مرده را صاحب شدن و هر آن چه که از مال شخص مرده به بازماندگانش برسد، ترکه، متروکات باز مانده و وامانده خواهد بود.

حال در خصوص موضوع قتل مانع از ارث، بر اساس ماده 880 قانون مدنی: « قتل از موانع ارث است. بنابراین کسی که مورث خود را عمدا بکشد از ارث محروم می‎شود اعم از اینکه منفردا باشد یا به شرکت. تنها قتل عمدی از موانع ارث است، فلذا قتل غیر عمدی مانع ارث به شمار نمی‎رود. همچنین قتل عمدی باید نامشروع باشد تا مانع ارث گردد. برای نمونه قتل از باب دفاع مشروع یا به عنوان مامور اجرای احکام کیفری مانع ارث نیست. »

شرایط و قوانین مطالبه مهریه از قیم
مطالعه بیشتر

شرایط قتل مانع از ارث

  • عمدی بودن قتل

منظور از عمدی بودن قتل، داشتن علم و آگاهی از ارتكاب قتل به منظور رسیدن به نتیجه آن است. لازم به ذکر است که انگیزه قتل تاثیری در اصل مطلب نخواهد داشت. در صورتی که فردی فرزندش را به قصد ادب کردن با وسیله‌ای بزند كه در واقع آن وسیله كشنده است و منجربه قتل او شود، از ارث او ممنوع خواهد شد. همچنین چنانچه شخصی مورث خود را كه در بستر بیماری است و درد و رنج فراوانی را متحمل می‎شود، با قصد نجات از این درد و رنج (حتی به اصرار بیمار) وی را بکشد، از ارث او محروم خواهد شد.

به گفته وکیل کیفری در مشهد، در قتل شبه عمد و خطاء محض، قاتل از ارث محروم نخواهد شد.

  • قتل تسبیبی و مباشری

همانطور که قبلا بیان شد بر اساس ماده 880 قانون مدنی در مانعیت قتل عمدی به نحو عدوانی، هیچگ.نه تفاوتی بین قتل مباشری و قتل تسبیبی نیست و همانطور كه از ظاهر روایات و دلایل وارده در خصوص قتل مشخص است، لفظ قاتل اعم از مباشر و مسبب می‎باشد، و در صورتی که بتوان از لحاظ عرف شخص را قاتل شناخت و عمل قتل را به او منسوب کرد، چه در شرایطی که او مباشرت در قتل داشته باشد و یا به صورت تسبیبی، از لحاظ قانونی قاتل به شمار خواهد رفت.

شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

قتل عمدی كه به صورت مشترك انجام می‌گیرد، نیز مانع ارث بردن وارث از مورث خود خواهد شد. از نظر قانون گذار تنها وقوع عمدی قتل مانع از ارث بوده و چگونگی به وقوع پیوستن آن هیچ اثری در این مجازات نخواهد داشت.

  • وقوع قتل از طرف وراث

زمانی كه وارث در مجادل‌ه‎ای مورث خود را به شدت مضروب کند، اما مورث در راه انتقال به بیمارستان تصادف نموده و این تصادف منجر به مرگ او شود، این موضوع نیز شامل قتل مانع از ارث نبوده و شخص ضارب از ارث محروم نخواهد شد..

  • نامشروع بودن قتل

در بین اقسام سه گانه قتل، تنها موضوعی که موجب قتل مانع از ارث می‎شود، این است كه از روی عمد و ظالمانه (ناحق) انجام شود. اینگونه که به نظر رسیده است، مفاد ماده 880 قانون مدنی ایران مبنی بر محروم بودن قاتل عمدی از ارث مورث خود مورد اتفاق و قبول مذاهب مختلف اسلامی و جمیع مذاهب و فرق اسلامی، در مانع ارث بودن قتل عمدی به ناحق، اتفاق نظر نیز دارند.

وکیل ارث در مشهد

مبنای محروم ‌شدن قاتل از ارث

مبنای حرمان قاتل از ارث، بی ‌لیاقتی او بوده است و حتی با بخشش مورث هم قاتل ارثی نخواهد برد، اما قتلی که به دستور مورث و برای رهایی او از درد و رنج و بد نامی انجام گیرد، قتل مانع ارث محسوب نشده و موجب محرومیت از ارث نمی‎شود. همچنین اگر وارثی از روی عمد باعث سقط و کشته شدن جنین شود، حتی با وجود اینکه عمل او از لحاظ کیفری قتل نیست، اما بر اساس ماده 852 قانون مدنی از ارث محروم خواهد شد.

آشنایی با حجب و حجب در ارث
مطالعه بیشتر

قتل غیرمستقیم مورث

در این خصوص لازم است بدانید که هیچ تفاوتی ندارد که وارث مورث خود را به صورت مستقیم و به مباشرت به قتل برساند و یا به طور غیر مستقیم و به تسبیب. بنابراین چنانچه وارث با تحریک حیوان یا فردی بدون اراده و اهلیت، مورث را به عمد به قتل رسانده، حتی در عین این که تهدیدکننده مستقیما در ارتکاب قتل مباشرت نداشته باشد، ولی چون سبب اقوی از مباشر بوده، بنابراین قتل عمدی به او نسبت داده شده، و در نتیجه از ارث محروم خواهد شد.

طرح یك سوال: آیا دفاع درمقابل تصرفات مجریان قانون نیز رافع ممنوعیت ارث بری است ؟

پاسخ :

-مقاومت دربرابر قوای تأمینی وانتظامی درمواقعی كه مشغول انجام وظیفه خودباشند دفاع محسوب نمی شود.

– ولی اگر مثلا” ، پدری بخواهد بدون داشتن حكمی از مقام قضایی ، واردمنزل پسرخود شده واموال وی را بدون اجازه واختیارقانونی ضبط نماید چون این عمل وی ، تجاوز از اختیارات قانونی است ، پسر می تواندمانع این كارشود وچنانچه بارعایت مقررات به دفاع از مال خویش بپردازد وپدر به قتل برسد ، عمل وی قانونا” دفاع مشروع به شمار می آید ، درنتیجه ، از ارث پدر ممنوع نمی گردد.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد