قذف و حد قذف چیست؟

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

همه افراد جامعه ممکن است در برخورد با فرد یا عملی دچار خشم و عصبانیت شوند که برخی با فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک سعی در نشان ‌دادن عصبانیت و نفرت خود دارند. در همین راستا قوانین مجازاتی تحت عنوان قذف و حد قذف برای تنبیه افرادی که اقدام به فحاشی و توهین می ‌نمایند در قوانین جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته ‌شده است.

دلیل تبیین قوانین قذف و حد قذف به این خاطر هست که فرد در هنگام توهین و فحاشی ممکن است از الفاظی استفاده نمایید که آبرو و شأن طرف مقابل را به خطر انداخته و باعث بدبین شدن جامعه به فرد مورد نظر شود.

مطالبه مازاد بر دیه

 انواع توهین‌ ها

توهین ‌هایی که متوجه فرد در جامعه می ‌شود گاهی به ‌قدری سنگین و آزار دهنده می‌ باشد که ممکن است بیشتر از آسیب ‌های فیزیکی و ضرب ‌و شتم به روح و روان، آبرو، شخصیت و وجهه اجتماعی فرد لطمه و صدمه وارد نماید. برهمین اساس اگر بخواهیم توهین ‌های رایج را در جامعه دسته ‌بندی نماییم، می ‌توان آن‌ ها را در دو قالب عنوان کرد.

توهین ساده و سبک

استفاده از الفاظ رکیک و تحقیر فرد حتی با استفاده از حرکاتی همچون هل دادن، دهن ‌کجی و غیره به عنوان توهین های سبک و ساده در نظر گرفته می شوند. در واقع این توهین ها لطمات خاصی به فرد وارد نکرده بلکه فقط باعث تکدر خاطر افراد جامعه می شود؛ که فرد اغلب با کظم غیظ از این الفاظ چشم پوشی می کند؛ بنابراین جوامع حکومتی و مدیریتی جامعه تنبه خاصی برای این مبحث در نظر نگرفته است.

توهین ‌های مشدد

برخی از افراد جامعه از الفاظ رکیک، فحش و نسبت های زشت و تهمت ‌های ناروا همچون زنا و لواط و غیره در برخورد با دیگران استفاده می ‌کنند. افراد با این الفاظ آبرو و شأن اجتماعی طرف مقابل را به خطر می ‌اندازند. قانون‌ گذار در مواجهه با این موارد مجموعه ای از مجازات ها را تعیین نموده تا از رواج آن در سطح جامعه پیشگیری نموده و زمینه ارتقاء سلامت روانی افراد مختلف را فراهم نماید.

تاثیر اکراه در مسئولیت کیفری چیست؟
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده ۲۵۴ قانون مجازات اسلامی توهین مشدده جزو جرم های کیفری است که مجازات آن در دسته‌ مجازات حدی قرار می ‌گیرد؛ بنابراین حدود و شروع آن از سوی حاکم شرع به ‌صورت صریح بیان‌ شده و اجرای آن قطعی است؛ به عبارت دیگر قاضی هیچ‌ گونه اراده ‌ای برای دخل‌ و تصرف و وارد نمودن صلاح‌ دید خود در صادر نمودن رای ندارد.

وکیل اخاذی در مشهد

 حد قذف و شرایط آن

بر اساس ماده ۲۵۰ قوانین مجازات اسلامی تصریح‌ شده، فردی که از توهین های مشدده علیه فردی استفاده نموده، مجرم شناخته شده است؛ بنابراین باید به قاذف ۸۰ ضربه شلاق زده شود تا مجازات اسلامی و جزای حدود بر روی فرد اجرا گردد؛ اما این قانون در صورتی صادر می‌ گردد که:

  1. برای اجرای حکم قذف، کسی که مورد تهمت واقع‌ شده باید از غاصب شکایت کند.
  2. قاذف در هنگام عمل باید عاقل، بالغ و مسلمان باشد.
  3. قاذف در حین استعمال الفاظ رکیک همچون نسبت زنا اکراه نداشته باشد.
  4. با توجه به این موارد یک وکیل خوب در مشهد می ‌تواند مفاد قانونی پیگیری حدود قذف را توسط کسی که مورد غضب قرار گرفته، مهیا نماید.

وکیل کیفری در مشهد می تواند تمام قوانین مربوط به جاری کردن حد قذف در مورد قاذف را به‌ صورت کامل تبیین نموده و شواهد و مدارک لازم را جمع ‌آوری کرده و به دادگاه تقدیم نماید.

شاهد چه شرایطی باید داشته باشد؟ چگونه شهادت را بی اعتبار کنیم؟
مطالعه بیشتر

تبصره ‌های اجرای حد قذف

برخی از تبصره ‌ها برای اجرای صحیح و درست احکام مربوط به حد قذف در مورد قاذف بیان ‌شده که چند مورد از آن در ادامه بیان خواهد شد.

  1. در صورتی قاذف فرزند و نوه خود و مورد قذف قرار دهد، حد قذف یا اجرا نمی ‌شود و یا تعداد ضربه های شلاق به 31 ضربه تقلیل پیدا می ‌کند.
  2. طرفین دعوا نسبت بهم از الفاظ رکیک و فحش استفاده ننماید؛ در این ‌صورت اجرای حد از هر دوی آن‌ ها ساقط می ‌شود.
  3. در صورتی‌که صحت رابطه زنا و لواط توسط شاهد به قاضی اثبات گردد، مجازات قذف ساقط خواهد شد.
  4. نحوه شکایت از قاذف را می ‌توان با کمک یک وکیل در مشهد پیگیری نمود و موارد قانونی و الزامی آن را به ‌صورت دقیق تدوین کرد.
  5. با کمک وکیل متخصص در مشهد می ‌توان توهین های مشدده ای که از سوی قاذف بین شده را در پرونده کیفری ثبت نمود تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

با ارائه اسناد و مدارک و مستندات می توان از حقوق شهروندی خود دفاع نمایید، چنانکه ادله اثبات جرم قذف کافی نباشد قاضی قرار منع تعقیب صادر نمی کند. در این صورت می ‌توان با مراجعه به وکیل خبره ظرف ۲۰ روز اعتراض خود را به دادگاه کیفری ارائه نموده و مدت‌ زمان لازم برای تکمیل مستندات از دادگاه درخواست نمود.

مفاد قانونی قذف

مفاد 245 تا 265 مربوط به قوانین مجازات های اسلامی به طور صریح و کاملا مشخص به موضوع قذف و حد قذف پرداخته است که ما در این بخش تنها چند نمونه از این مفاد قانونی را عنوان می کنیم.

ماده ۲۴۵: قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد.

ماده ۲۴۶: قذف باید روشن و بدون ابهام بوده، نسبت دهنده به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد اگرچه مقذوف یا مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد. (قذف علاوه بر لفظ با نوشتن، هرچند به شیوه الکترونیکی نیز محقق می شود.)

وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری)
مطالعه بیشتر

ماده ۲۴۷: هرگاه کسی به فرزند مشروع خود بگوید «تو فرزند من نیستی» و یا به فرزند مشروع دیگری بگوید «تو فرزند پدرت نیستی»، قذف مادر وی محسوب می شود.

ماده ۲۵۱: قذف در صورتی موجب حد می شود که قذف شونده در هنگام قذف، بالغ، عاقل، مسلمان، معین و غیر متظاهر به زنا یا لواط باشد.
تبصره ۱- هرگاه قذف شونده، نابالغ، مجنون، غیرمسلمان یا غیرمعین باشد قذف کننده به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می ‌شود لکن قذف متظاهر به زنا یا لواط، مجازات ندارد.
تبصره ۲- قذف کسی که متظاهر به زنا یا لواط است نسبت به آنچه متظاهر به آن نیست موجب حد است مثل نسبت دادن لواط به کسی که متظاهر به زنا است.

ماده ۲۵۲: کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم می گردد.

ماده ۲۵۳: هرگاه کسی زنا یا لواطی که موجب حد نیست مانند زنا یا لواط در حال اکراه یا عدم بلوغ را به دیگری نسبت دهد به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می شود.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد