قرار تعلیق تعقیب و قوانین مربوط به آن

وکیل سفته در مشهد

فهرست مطالب

آیا تاکنون در مورد قرار تعلیق تعقیب چیز شنیده اید و با این اصطلاح قانونی آشنایی دارید؟ در حالت کلی دادستان به عنوان رییس دادسرا شناخته می شود و بر اساس قانون وظیفه دارد تا رسیدگی های اولیه و تمامی تحقیقات مقدماتی در مورد جرائم را بر عهده گیرد.

منظور از قرار تعلیق تعقیب چیست؟

دادستان وظیفه دارد تا تمامی دعاوی عمومی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد و قرار تعلیق تعقیب را برای تکمیل اطلاعات پرونده صادر نماید. بنابراین می توان گفت که قرار تعلیق تعقیب از جمله اساسی ترین وظایف دادستان به حساب می آید که میتواند آن را به بازپرس پرونده ارجاع دهد.

وکیل خوب ضرب و جرح
با استناد به ماده 81 قانون آیین دادرسی کیفری در رابطه با این موضوع می توان گفت که قرار تعلیق تعقیب با شرایط زیر صادر می‌شود:

در جرائم تعزیری درجه شش هفت و هشت

که در آن‌ها شرایط تعلیق اجرای مجازات وجود داشته باشد با لحاظ مواد ۴۶ و ۴۷ قانون مجازات اسلامی. در جرائم تعزیری درجه سه تا هشت دادگاه می تواند در صورت وجود شرایط مقرر برای تعویق صدور حکم، اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را از یک تا پنج سال معلق نماید.

دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری نیز پس از اجرای یک سوم مجازات می تواند از دادگاه صادرکننده حکم قطعی، تقاضای تعلیق نماید. همچنین محکوم می تواند پس از تحمل یک سوم مجازات، در صورت دارا بودن شرایط قانونی، از طریق دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری تقاضای تعلیق نماید.

در صورت فقدان شاکی با گذشت شاکی و جبران خسارات وارده یا فراهم شدن ترتیب پرداخت با موافقت بزه دیده.

فقدان سابقه محکومیت مؤثر کیفری با لحاظ ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی. محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

 الف- هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی

 ب- سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار

 پ- دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

وکیل اعاده دادرسی در مشهد
آشنایی با موارد صدور قرار تعلیق تعقیب

همانطور که  در مطلب فوق ذکر کردیم، در تمامی جرایم تعزیری درجه شش، هفت و هشت می توان قرار تعلیق تعقیب را صادر کرد اما آیا شما میدانید که این جرائم به چه مواردی تقسیم میشوند و مجازات های آنان چیست؟ بر اساس قانون کشور ما میتوان این مجازات این جرائم را به موارد زیر تقسیم کرد:

 • مجازات تعزیری درجه هشت شامل :

حبس تا سه ماه

جزای نقدی تا ده میلیون ریال

شلاق تا ده ضربه

 • جرایم تعزیری درجه شش شامل :

حبس بیشتر از شش ماه تا دو سال

جزای نقدی بیشتر از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال

شلاق از سی و یک تا نود و نه ضربه

محرومیت از حقوق اجتماعی بیشتر از شش ماه تا پنج سال

انتشار حکم قطعی در رسانه ها

 • جرایم تعزیر درجه هفت شامل :

حبس از نود و یک روز تا شش ماه

جزای نقدی بیشتر از ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال

شلاق از یازده تا سی ضربه

محرومیت از حقوق اجتماعی تا شش ماه

افزایش یا کاهش حخواسته
وکیل خوب در مشهد را بشناسید!

اگر شما به دنبال وکیل در مشهد هستید و میخواهید از مشاوره حقوقی قرار تعلیق تعقیب استفاده کنید و وکالت پرونده های خود را نیز به او بسپارید، تیم یسنا به شما کمک میکند تا در سریعترین زمان ممکن بهترین وکیل در مشهد را پیدا کنید. مسلما کمک گرفتن از یک وکیل با تجربه میتواند به شما کمک کند تا در بسیاری از مواقع از تضییع حقوق خود جلوگیری کنید.

توجه:

 • در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری(وکیل کیفری در مشهد) محکوم برای قرار تعلیق تعقیب درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌رسد مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
 • در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.
 • در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدتهای فوق اززمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌رسد.
 • قرار تعلیق اجرای مجازات به وسیله دادگاه ضمن حکم محکومیت یا پس از صدور آن صادر می گردد. کسی که اجرای حکم مجازات وی به طور کلی معلق شده است، اگر در بازداشت باشد فوری آزاد می گردد.
 • هرگاه محکوم از تاریخ صدور قرار تا پایان مدت تعلیق، مرتکب جرم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت نشود، محکومیت تعلیقی بی اثر می شود.
 • تعلیق اجرای مجازات محکوم نسبت به حق مدعی خصوصی تاثیری ندارد و حکم پرداخت خسارت یا دیه در این موارد اجراء می شود.

وکیل ثبت در مشهد
در چه جرائمی که امکان صدور قرار تعلیق تعقیب وجود ندارد؟

یکی از مباحث بسیار مهمی که معمولا در جلسات مشاوره حقوقی مطرح می گردد آن است که معمولا در چه جرایمی امکان صدور قرار تعلیق تعقیب وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال بر اساس ماده 46 قانون مجازات اسلامی، این موارد را میتوان در دسته بندی زیر قرارداد:

 • تعزیر بدل از قصاص نفس، معاونت در قتل عمدي و محاربه و افساد فی الارض
 • جرائم اقتصادي، با موضوع جرم بیش از یکصد میلیون ( 100.000.000 ) ریال
 • جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، خرابکاری در تاسیسات آب، برق، گاز، نفت و مخابرات
 • جرائم سازمان یافته، سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار، آدم ربایی و اسیدپاشی
 • قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت با چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر، جرائم علیه عفت عمومی، تشکیل یا اداره مراکز فساد و فحشا
 • قاچاق عمده مواد مخدر یا روانگردان، مشروبات الکلی و سلاح و مهمات و قاچاق انسان

 

قوانین و مجازات‌های مربوط به حمل و استفاده از شوکر
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد