قرار ملاقات با زندانی به چه صورت است؟

جرم و عناصر آن

فهرست مطالب

بر اساس قانون، هر دو زندانی که متهم و محکوم‌ شده ‌اند می‌ توانند با ملاقات یا مکاتبه با خانواده، آشنایان و بستگان خود ارتباط برقرار کنند مگر این‌که در این مورد یک منع قانونی از ملاقات با متهم ممنوع شود. درصورتی‌که ملاقات یا متناظر با متهم مغایر با رفتار دادگاه باشد، قاضی موردنظر باید به ‌صورت کتبی اعلام کند که ملاقات با متهم و برقراری مکاتبه با آن به هر صورتی ممنوع است.

در این شرایط تا پایان ممنوعیت این امکان وجود ندارد که متهم بتواند با افراد و بستگان خود ملاقات کنند مگر با اجازه کتبی از طرف دادگاه. اما به ‌راستی قرار ملاقات با زندانی به چه صورت است؟ این سؤال برای اغلب افرادی که فردی را به دلایل مختلف در زندان دارند ایجاد می ‌شود. به همین دلیل در این مقاله به سؤالات مختلف در ارتباط با قرار ملاقات با زندانی و نحوه‌ی گرفتن اجازه ملاقات با زندانی خواهیم پرداخت.

چگونه تقاضای ملاقات با یک زندانی را اعلام کنیم؟

بر اساس قانون، پدر، مادر، زن، برادر، خواهر، فرزندان زندانی، پدرشوهر، حق‌ دارند که به ‌صورت هفتگی به ملاقات متهم بیایند و منع قانونی دراین‌ ارتباط وجود ندارد. اما باید بدانیم برای سایر افراد قرار ملاقات با زندانی به چه صورت است. در این ‌ارتباط باید بگوییم که سایر دوستان و بستگان فرد متهم می‌ توانند در صورت تمایل، درخواستی به رئیس زندان یا قاضی ناظر پرونده ارسال کنند و اگر توسط این مقامات اجازه داده شود قرار ملاقاتی با متهم برنامه‌ریزی می ‌شود.

وکیل فک پلمپ در مشهد

اگر به این نکات حقوقی و نحوه ‌ی ارسال درخواست به قاضی آگاه نیستید می‌ توانید با یک وکیل با تجربه و آگاه در این رابطه مشورت کنید و از نکات حقوقی و ملاقات با متهم آگاه شوید.

مجازات کلاهبرداری چیست؟ چگونه از اتهام کلاهبرداری تبرئه شویم؟
مطالعه بیشتر

چگونه با زندانی ملاقات کنیم؟

در قانون زندان‌ های کشور، امکان ملاقات با یک زندانی به دو روش، به‌طور خصوصی و حضوری انجام می‌ شود و این دو روش امکان ‌پذیر است. قرار ملاقات حضوری با زندانیان در دالان‌ های مخصوص و در زمان‌ های خاصی که توسط قانون زندان تنظیم‌ شده‌ اند انجام می ‌شوند و زندانیان با خانواده، دوستان یا وکیل ملاقات می‌ کنند که به ‌وسیله تلفن یا پشت شیشه یا در سالن‌ های عمومی با حضور مسئولان زندان انجام می ‌شود.

اگر متهم رفتار خوبی داشته باشد می‌ت وانید با افراد مذکور در حضور یک افسر به شکل حضوری ملاقات داشته باشید. در برخی موارد به درخواست زندانی و با موافقت رئیس زندان یا قاضی ناظر، فرد بازداشتی حق دارد همسر و یا فرزندان خود را بدون حضور یک افسر ببیند. قرار ملاقات با زندانی همیشه برای خانواده فردی که در زندان قرار دارد سؤال است چرا که اغلب افراد خانواده خصوصا همسر و فرزندان فرد علاقه دارند به‌صورت حضوری و بدون حضور مامور با فرد ملاقات کنند.

حتی در شرایط خاص، مقامات زندان یا رئیس زندان می ‌توانند به متهم اجازه ملاقات با افراد خانواده را در خارج از زمان تعیین ‌شده و ساعات اداری بدهند. البته این امر به دلیل شرایط خاص متهم یا به دلیل رفتار خوب زندانیان در محیط زندان است و همه‌ ی افراد شامل این قانون نمی ‌شوند. ملاقات با زندانی در صورت بستری شدن در بیمارستان در حضور افسران و ایجاد شرایط ملاقات خاص امکان‌پذیر خواهد بود. این امر به دستور مقامات ذی‌ صلاح در زندان تعیین و اجرا می ‌شود.

قوانین مجازات برای کودکان زیر 18 سال
مطالعه بیشتر

قرار ملاقات در زندان با یک تبعه خارجی به چه صورت است؟

در قرار ملاقات با زندانی، باید بگوییم نوع ملاقات افراد خارجی ساکن در ایران با افراد ایرانی متفاوت است. ملاقات اتباع بیگانه با خانواده و سایر افراد در زندان باید در حضور یک مترجم مورد اعتماد انجام شود مگر اینکه مکالمه در زبان فارسی باشد. دستمزد توسط سازمان پرداخت می‌ شود. نماینده سیاسی و کنسولی باید با اتباع محکوم‌ به توصیه وزارت امور خارجه و با اجازه دادستان، قاضی ارشد یا رئیس زندان ملاقات کند. وکیل خوب در مشهد می ‌تواند به شما در صورت نیاز به ملاقات با افرادی که تبعه خارجی هستند کمک کند و قرار ملاقات با حضور مترجم را برای شما فراهم کند.

آیا رد و بدل شدن وسیله بین مهمان و زندانی مجاز است؟

تبادل نامه‌ ها و اشیا بدون اجازه رئیس زندان یا نماینده وی، درهرصورت بین بازدیدکننده و فرد محکوم ممنوع است و افسر بازدیدکننده مسئول حفظ نظم و انضباط و اجرای دقیق قوانین ملاقات خواهد بود. اگر قصد دارید وسیله ‌ای را در اختیار زندانی قرار دهید باید پیش از اقدام برای ملاقات و دادن وسیله مذکور افسر ملاقات را در جریان این امر بگذارید و اگر دادن وسیله مورد نظر به فرد متهم مجاز و بر طبق قانون باشد، اجازه این کار بر اساس قانون برای شما فراهم می‌ شود. وکیل کیفری در مشهد می ‌تواند در ارتباط با دادن وسایل مختلف به متهم و مطلع کردن شما از وسایل مجاز برای دادن به متهم به شما کمک کند.

صدور قرار نهایی و شرایط اجرا شدن آن
مطالعه بیشتر

ملاقات متهم با وکیل مدافع در زندان به چه صورت است؟

در آغاز محاکمه، انتصاب وکیل مدافع با متهم تنظیم خواهد شد و هیچ امور اجرای قانون، اداری یا قضایی نمی ‌تواند از این نشست جلوگیری کند. اگر وکیل، گواهی رسمی وکالت را داشته باشد می ‌تواند از حقوق موکلش دفاع کند و می ‌تواند با اخذ مجوز کتبی از قاضی مربوطه یا نظارت بر قاضی و با ارائه وکالت وکیل به رئیس زندان، در صورت امکان در یک اتاق خصوصی به ملاقات فرد متهم برود.

اگر متهم ممنوع‌الملاقات باشد، ملاقات باید زیر نظر قاضی و به شکل عمومی انجام شود. بدیهی است که تمهیدات لازم برای تهیه یک قدرت رسمی وکالت توسط مقامات موسسه یا زندان ارائه خواهد شد. وکیل در مشهد خود باید به ‌صورت عمومی نسبت به این قوانین آگاهی داشته بر طبق قانون رفتار درست را در پی بگیرد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله سعی کردیم تا به سؤال قرار ملاقات با زندانی به چه صورت است و نکات حقوقی مربوط به آن پاسخ دهیم. قرار ملاقات به‌ صورت عمومی برای اغلب زندانیان فراهم است و اغلب افراد می ‌توانند در زمان‌ ها و روزهای معین‌ شده برای ملاقات با افراد خانواده‌ شان اقدام کنند و در این‌ ارتباط مشکل حقوقی وجود ندارد مگر در موارد خاص که به آن اشاره کردیم. در ارتباط با ملاقات با افراد غیر قانونی نیز شرایط ملاقات در این مقاله مورد بررسی قرار داده شد و شما می توانید طبق قانون با این افراد ملاقات داشته باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد